reklama

TikTok během koronaviru lámal rekordy. Bude stále vlivnější sociální sítí?

Před pár lety byl úspěch mobilní aplikace TikTok považován za chvilkovou záležitost pro mladé, která brzy pomine. Rekordy ve stahování ovšem ukazují, že zde roste vedle Facebooku či Instagramu další velká platforma, s níž se bude muset do budoucna počítat. Jaké jsou její plány do budoucna?

reklama

TikTok je sociální síť, které se ještě před rokem mnoho lidí smálo a dívalo se na ni s opovržením jako na krátkodobou záležitost pro malé děti a teenagery. Zkrátka si mysleli, že jde o fenomén, který – podobně jako například Snapchat – za několik měsíců odezní. Princip platformy, jejíž účel stojí na nahrávání několikavteřinových hudebních klipů či vtipných videí, připadal mnoha škarohlídům spíše úsměvný a zkrátka bez šance na delší životnost. Jenže popularita aplikace v uplynulých dvou letech rostla téměř raketovým tempem. A dosavadní čísla roku 2020 i kroky samotného vedení naznačují, že TikTok je čím dál silnějším internetovým hráčem a velkou konkurencí pro Facebook i Instagram.

Rekordní čísla

Podle dat analytické firmy Sensor Tower se stal TikTok nejstahovanější aplikací prvního čtvrtletí tohoto roku, když si ji stáhlo 315 milionů uživatelů. Zanechal tak za sebou s velkým odstupem své dva největší konkurenty, kdy se počet stahování mobilní aplikace Facebook pohyboval okolo 186 milionů, u Instagramu to pak bylo 151 milionů. TikTok tím navíc překonal historický rekord stažení za jediné čtvrtletí a zároveň tím prolomil další důležitou hranici. Celkově totiž už aplikace hlásí přes dvě miliardy stažení a podle deníku The Wall Street Journal má přes 700 tisíc aktivních uživatelů denně. A to už jsou data, jež dělají z TikToku velmi silného hráče.

Velký podíl na rekordních číslech měla pandemie koronaviru, kdy byla většina lidí zavřena ve svých domovech. Mobilní služba se pak pro ně stala nejen další cestou, jak konzumovat lehčí videoobsah, ale například díky živým streamům se jednalo i o jeden ze způsobů, jak zůstat v kontaktu s ostatními. Síla a vliv TikToku tak v uplynulých měsících proto rostly ještě výraznějším způsobem, což je kromě samotných čísel znát i na chování mnohých influencerů či známých osobností. Ještě před rokem bývalo zvykem, že si například youtubeři dělali z TikToku a tzv. muserů (tvůrci vydávající svá videa na TikToku) legraci. V uplynulých měsících se ovšem publikování na rostoucí sociální síti stalo velkou součástí jejich influencerské kariéry.

Slabé stránky TikToku

TikTok se tak díky rostoucí popularitě a neustále se zvyšujícímu počtu stahování stal velmi důležitou službou, která by mohla mít vedle Facebooku, Instagramu či Twitteru své nezastupitelné místo. Pořád je zde však několik překážek, jež mohou pozici TikToku v budoucnu ohrozit. V první řadě je tu stigma sociální sítě pro mladé a teenagery. Tato cílová skupina ovšem nabízí jen omezené možnosti monetizace a reklamy. Třeba ve Spojených státech bylo podle údajů agentury Reuters na konci loňského roku přes 60 procent uživatelů TikToku z věkové kategorie mezi 16 – 24 lety. Zatímco Facebook či Instagram už dokáží pokrýt daleko více věkových skupin, aktuální fenomén v tomto zatím zaostává.

TikTok se stal v minulosti terčem kritiky kvůli svému čínskému majiteli, firmě ByteDance, jež musel několikrát řešit kauzy okolo cenzurování služby či mazání politicky nevhodného obsahu. Společnost však tato nařčení už dlouhou dobu popírá a dohady, že spadá pod vliv čínského režimu, razantně odmítá. Značce škodí i velké množství případů internetové šikany či obav, že se jedná o ideální místo pro sexuální predátory, což zabraňuje růstu značky v západních zemích.

Změna ve vedení

To se ale snaží vedení změnit. Pozici výkonného ředitele TikToku a zároveň i místo provozního ředitele ByteDance zde totiž bude od června vykonávat Američan Kevin Meyer. Ten do čínské společnosti přichází od jednoho z největších mediálních a zábavních gigantů, Disneyho, kde patřil k nejvýše postaveným lidem ve vedení a stál například u rozjezdu streamovací služby Disney+. Podílel se také na úspěchu streamovacích platforem Hulu či sportovní ESPN+. TikTok tak ulovil opravdu velké jméno s obrovskými zkušenostmi, které by mu mělo pomoci k ještě výraznějšímu úspěchu v USA a prolomení nedůvěry u části populace. A zejména pomůže nalákat nové sponzory a důležité spolupracovníky.

Právě nalákání amerických reklamních partnerů či celebrit by mohlo být pro další růst sociální sítě klíčové. Jedná se o další z výrazných kroků, jimiž chce firma v západních státech uspět. Už dříve například otevřela ve Spojených státech své kanceláře či zpřísnila po celém světě pravidla komunity, jež by měla mimo jiné omezit právě obavy z ohrožení malých dětí či neprůhledných praktik ohledně soukromí uživatelů.

TikTok má před sebou ještě v mnoha ohledech dlouhou cestu, své místo mezi nejstahovanějšími sociálními sítěmi si ovšem vydobyl rychleji, než si mnoho ostatních internetových hráčů přálo. Ostatně fakt, že i sám YouTube pracuje na otevřené konkurenci zvané YouTube Shorts, jasně naznačuje aktuálně silnou pozici TikToku. I další čísla pak ukazují, že vliv platformy stále poroste a může se stát nejstahovanější aplikací roku 2020. Momentálně má k tomu hodně dobře nakročeno.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama