Pravdivost zpráv na Facebooku bude v Česku pro největší světovou sociální síť prověřovat v rámci uzavřené partnerské dohody nezisková organizace Demagog.cz. Dosud obsah v tuzemsku pro zmíněnou sociální síť hlídala na základě globálního partnerství jen francouzská agentura AFP.
Jak to bude fungovat? Jakmile ověřovatel faktů vyhodnotí zprávu jako nepravdivou, Facebook ji začne zobrazovat níže ve svém News Feedu, díky čemuž výrazně sníží její šíření. Tímto zabrání šíření poplašné informace a také se sníží počet lidí, kterým se tato zpráva zobrazí. Stránky a domény, které budou opakovaně šířit nepravdivé informace, budou mít podle tiskové zprávy Facebooku snížený dosah a přijdou o schopnost inzerování.
Nepravdivé zprávy bude Facebook označovat. „Chceme, aby byli uživatelé Facebooku dobře informováni, a tak neustále vymýšlíme nové způsoby, jak zastavit šíření falešných zpráv na naší platformě. Je nám ctí rozšířit náš program pro ověřování faktů v České republice o spolupráci s platformou Demagog.cz, která ověřuje fakta v Česku již řadu let. Ta zároveň propaguje ověřování faktů pomocí vzdělávacích projektů a workshopů,“ uvedl Guido Buelow z Facebooku.
V současné době má Facebook více než 60 partnerů, kteří po celém světě ověřují obsah ve více než padesáti jazycích. Od února letošního roku v České republice ověřuje obsah také Agence France-Presse (AFP).
Více jak polovina Čechů opakovaně uvěřila nepravdivým zprávám
Projekt Demagog.cz je platforma, která si dává za cíl kultivovat veřejnou debatu, zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity. Její činnost spočívá především v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření. Jde o nezávislé a dobrovolnické sdružení, které vzniklo v roce 2012.
Nepravdivým zprávám, takzvaným fake news, uvěřila vícekrát podle průzkumu agentury Ipsos více než polovina Čechů. Větší podíl lidí, kteří takovýmto zprávám opakovaně uvěřili, je jen v Egyptě, Nigérii nebo Číně. Na fake news Češi naráželi nejčastěji na webech nebo právě na Facebooku. Aspoň jednou uvěřilo jakékoliv falešné zprávě 94 procent dotázaných Čechů a vícekrát jí uvěřilo 55 procent Čechů. Světový průměr lidí, kteří opakovaně uvěřili falešným zprávám, je podle průzkumu 44 procent.
K většímu množství fake news na internetu pomohla i koronavirová epidemie. Patří mezi ně například informace, že koronavirus může být zničen při teplotě 26 až 27 stupňů Celsia, nebo tvrzení, že jako rychlý test na koronavirus lze využít zadržení dechu. První dezinformace na téma koronaviru se objevily na internetu již v lednu, kdy ruský web spravovaný tamním ministerstvem obrany ve svém textu obvinil Spojené státy z vyvinutí viru jako biologické zbraně.