Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) o víkendu navštívil Severní Makedonii a Albánii. Spolu se šéfy diplomacie Rakouska Alexanderem Schallenbergem a Slovinska Anže Logarem jednali s tamními prezidenty, premiéry i svými protějšky. Návštěva se týkala především podpory vstupu zemí západního Balkánu do Evropské unie. Na tiskové konferenci v Tiraně ale ministry překvapila želva.
„Doufám, že želva nebyla symbolem vstupu těchto zemí do EU. Trošičku symbolická byla ale v tom, že nám připomněla rizika. Bral bych to jako varování, že nesmíme dopustit, aby měl vstup balkánských zemí do Evropské unie želví tempo,“ řekl CNN Prima NEWS Kulhánek.
Izrael má plné právo chránit své občany. A naši podporu, řekl při návštěvě Kulhánek
Izrael má plné právo chránit své občany a má neochvějnou podporu České republiky. Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) to řekl při čtvrteční návštěvě země. Ve městě Petach Tikva u Tel Avivu si společně s izraelským ministrem Gabim Aškenazim a slovenským protějškem Ivanem Korčokem prohlédl budovy poničené palestinskou raketou.
Nečekaný host v podobě želvy se začal procházet před stolečky ministrů, když měli tiskovou konferenci po jednání s ministryní pro Evropu a zahraniční věci Oltou Xhaçkaovou v Tiraně. Ta se uskutečnila na zahradě tamního ministerstva zahraničí během velmi teplého nedělního dopoledne. Mimo želvy se na zahradě procházela i kočka. Všichni ministři vzali ale zvířecí návštěvu s humorem.
„Jeden nejmenovaný evropský kolega mi říkal, že role ministrů zahraničí je zredukovaná na tweetování. Věřím, že to tak není,“ podotkl Kulhánek. I přesto na želvu na svém Twitteru upozornil.
CNN Prima NEWS zároveň ministr řekl, že proces přibližování zemí západního Balkánu trvá „strašně dlouho“. „A my se nebavíme o tom, že země zítra vstoupí do EU, to bude ještě dlouhý proces, ale o tom, aby se přístupové rozhovory mohly začít formálně konat,“ vysvětlil účel víkendové cesty.
Je načase pohnout
„Tři mušketýry západního Balkánu“, jak se trojice ministrů z Česka, Slovinska a Rakouska nazvala, v sobotu a neděli přijali premiéři a prezidenti obou zemí, tedy Zoran Zaev a Stevo Pendarovski za Severní Makedonii a Edi Rama a Ilir Rexhep Meta za Albánii. „Západní Balkán je součást Evropy a její sjednocení bez tohoto regionu není kompletní. Integrace regionu je v zájmu EU a měla by být její strategickou prioritou,“ zdůraznil šéf české diplomacie.
Cesta podle něj byla především o symbolech. „Jak Albánie, tak Severní Makedonie splnily domácí úkoly, které jim byly zadané, a je fér to veřejně přiznat. A zcela nepokrytě říkám, že jsme jejich podporou vyslali signál směrem do Bruselu, že je načase trochu pohnout s přibližováním těchto zemí,“ upozornil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Kulhánek a dodal, že je v zájmu ČR, ale i EU, aby byl západní Balkán stabilní jak bezpečnostně, tak ekonomicky. „Protože 90. léta jsou připomínkou toho, co se děje, když stabilita na Balkáně není,“ podotkl ministr.
Albánie o členství v EU požádala v roce 2009, Severní Makedonie o pět let dříve. Loni EU dala oběma souhlas se zahájením vyjednávání o členství. První mezivládní jednání by se mohlo konat v červnu. Překážkou pro zahájení oficiálních rozhovorů je ale Bulharsko, které chce, aby v případě Severní Makedonie byly tamnímu jazyku přiznány kořeny v bulharštině a aby země učinila přítrž protibulharské rétorice.