reklama

Miliony lidí mohou přijít o práci. Šéf Toyoty varuje před tlakem na výrobu elektromobilů

Podle Akia Toyody, výkonného ředitele automobilky Toyota, je při dosahování uhlíkové neutrality nepřítelem oxid uhličitý, ne spalovací motory. Zdůraznil, že Japonsko důsledkem přechodu na čistě elektrická vozidla může přijít téměř o 5,5 milionů pracovních míst. Po roce 2030 tamní výrobci prý vyprodukují až o osm milionů automobilů ročně méně.

reklama

Na pravidelném setkání Japonské asociace výrobců automobilů (JAMA), kterého se zúčastnili i lídři společností Honda, Yamaha a Isuzu, Akio Toyoda všechny varoval, že násilné evropské tlačení výrobců automobilů do výroby ekologických vozidel, nad kterým uvažuje i japonská vláda, bude neudržitelné.

Evropský příklad varuje

Stejně jako Evropská unie, i Japonsko chce do roku 2030 drasticky snížit emise uhlíku a do roku 2050 dosáhnout úplnou uhlíkovou neutralitu. Všechno to začne zákazem prodeje automobilů se spalovacími motory a nakonec budou pro zákazníky k dispozici pouze plně elektrická vozidla.

Toyoda, který je také prezidentem asociace automobilek, má k těmto plánům poměrně hodně připomínek. Varuje tamní vládu, aby v rámci dlouhodobého hlediska vzala v úvahu, že japonská ekonomická síla pochází právě z výroby.

Namísto úplného přechodu na plně elektrická vozidla Toyoda navrhuje zvážit širší způsob snižování emisí uhlíku. „Japonsko je závislé na exportu. Takže uhlíková neutralita je stejná jako japonská otázka zaměstnanosti. Někteří politici tvrdí, že musíme změnit všechna auta na elektrická vozidla a že výrobní průmysl je zastaralý. Není to pravda. Měli bychom chránit japonská pracovní místa a životy. Myslím, že musíme naplánovat svou budoucnost podle reálných možností a zvážení všech aspektů,“ dodal Toyoda.

Spalovací motory nejsou univerzálním viníkem

Japonští výrobci vyrábějí zhruba deset milionů automobilů ročně, z toho se asi polovina vyváží. Podle současných prognóz by domácí závody do roku 2030 měly být schopny vyrobit osm milionů automobilů se spalovacími motory ročně, včetně hybridů a plug-in hybridů. Když se však tyto pohony zakážou, bude to velká rána. Výrobci se budou muset rozhodnout, zda přesunou výrobu těchto automobilů do jiných zemí nebo je už nebudou vůbec vyrábět.

„Znamená to, že bychom přišli o více než osm milionů automobilů ročně a automobilový průmysl by z tohoto důvodu mohl přijít o většinu z 5,5 milionu lidí, které zaměstnává. Pokud je spalovací motor nepřítelem, pak nebudeme schopni vyrábět téměř žádná další auta,“ uzavřel Toyoda.

Prezident Toyoty nejenže kritizoval kroky své vlády, ale mimo jiné navrhl i řešení. Podle něj by měla být uhlíková neutralita stanovena pro každou zemi individuálně, podle jejich podmínek a situace. Chce to především větší volnost při využívání technologií, které by vedly každého výrobce ke snížení emisí oxidu uhličitého.

„Při dosahování uhlíkové neutrality je nepřítelem oxid uhličitý, ne spalovací motory. Pro snížení emisí potřebujeme praktické a udržitelné iniciativy přizpůsobené různým situacím v různých zemích a regionech.“ Upozornil, že hybridy stále pomáhají snižovat emise, i když mají v sobě zabudovaný spalovací motor. Hybridy také usnadňují snižování emisí na trzích, kde neexistuje nabíjecí infrastruktura a elektrická vozidla jsou příliš drahé. S dalšími vylepšeními pohonu mohou snižovat emise a zajistit, aby se hybridy emisemi přibližovaly k elektromobilům.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat
Politika

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

reklama

Domácí zpravodajství

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Bude Mynář vracet dotace na penzion? Ministerstvo rozhodlo nezákonně, říká státní zástupce

Nejvyšší státní zástupce podal správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva financí, podle kterého prezidentský kancléř Vratislav Mynář nemusí vracet šestimilionovou dotaci na penzion v Osvětimanech. Řekl to mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý. Rozhodnutí ministerstva považuje nejvyšší státní zástupce Igor Stříž za nezákonné.

reklama