reklama

Toalety pro třetí pohlaví v Česku? Okamura: Kraviny, každý jsme s pindíkem nebo pipinkou

Do Česka dorazily toalety pro třetí pohlaví. Lidé, kteří se neoznačují ani za muže, ani za ženu, je budou moci využít v některých restauracích. Nápad ale vyvolává rozpaky u veřejnosti i politiků.

reklama

Ani muž, ani žena. Tento piktogram vás může překvapit na dveřích toalet v zahraničí. Jsou pro lidi, kteří se nehlásí k žádnému pohlaví. Podobné záchody pro tuto skupinu lidí vznikají i v České republice.

„Je to na lidech, kde se cítí, že jsou správné dveře, chtěli jsme aby trefili do správných dveří,“ uvedl jeden z majitelů pražských podniků. Zkrátka a dobře, kdo se cítí jako muž, jde na toaletu označenou jednorožcem, kdo se cítí jako žena, jde na toaletu označenou mořskou pannou. U návštěvníků označení budí rozpaky, nápad se jim ale zamlouvá.

Výsledek tlaku aktivistů, míní Nacher

„Byl jsem zmaten, ale pochopil jsem, co a jak. Jsem určitě pro tohle rozšíření. Člověk si může vybrat, jak se cítí,“ uvedl jeden z dotazovaných v rámci ankety. Téma třetího pohlaví ale budí rozpaky i mezi politiky. Na otázku, jak by se tvářili na to, kdyby podobné toalety pro třetí pohlaví vznikaly na úřadech nebo ve školách, například poslanec Patrik Nacher odpověděl, že si soukromý podnikatel může dělat, co chce. „Ať si udělá toaletu pro třetí a čtvrté pohlaví. Mám pocit, že to je spíše výsledek tlaku aktivistů a obávám se, kde to skončí,“ dodal.

Vítáte zavádění toalet pro třetí pohlaví?

Podle šéfa SPD Tomia Okamury existují pohlaví pouze dvě. „Každý jsme se narodili s pindíkem nebo s pipinkou, tak ať neomarxisti nevymýšlejí kraviny,“ řekl redakci CNN Prima NEWS. Piráti říkají, že toalety pro třetí pohlaví jsou otázkou společenského vývoje. Podle Mikuláše Ferjenčíka by zde měl být stát od toho, aby ulehčoval život. „Nejsem příznivec kulturních válek,“ dodal. Genderově neutrální nebo toalety pro třetí pohlaví jsou trendem i v zahraničí. Setkat se s nimi mohli například sportovci na olympiádě v Tokiu a objevují se i na britských univerzitách.

Tagy:
toaleta Tomio Okamura Patrik Nacher transgender třetí pohlaví

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Dosáhnete na státní podporu kvůli energiím? Jurečka představil kalkulačku pro zájemce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil plán na vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Zájemci o příspěvek na bydlení si mohou díky nově spuštěné kalkulačce spočítat, zda na státní podporu dosáhnou. Podle šéfa resortu na něj mají nárok vlastníci bytu a trvalí nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení v Praze nestačí 35 procent celkových příjmů. V jiných oblastech činí hranice pro příspěvek 30 procent příjmů.

Další mrazivé záběry z nehody na D5: Utekli za svodidla, jejich auto smetl kamion

Na sociálních sítích se objevilo další video ze čtvrteční hromadné nehody na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku. Kvůli špatnému počasí a nezodpovědnosti některých řidičů tam havarovalo 36 aut a šest lidí se zranilo. Provoz byl zastaven na 11 hodin. Poslední video názorně ukazuje, jak je důležité při havárii na dálnici ihned opustit vozidlo a dostat se od něj co nejdál.

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

reklama

Domácí zpravodajství

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

reklama