Kdo může navštěvovat jaké toalety? Podle jednoho názorového tábora se lidé mají řídit biologickým pohlavím. Pirátský poslanec František Navrkal ale na Twitteru argumentoval tím, že to nectí pocity trans lidí. V reakci na jednoho z diskutérů napsal, že „pánské záchody pro muže a dámské pro ženy“ jsou subjektivní pocit, schytal za to ovšem vlnu kritiky. Pro CNN Prima NEWS uvedl, že je jeho výrok vytržený z kontextu – sám po žádné změně nevolá a protivníci z toho vyrobili pseudoproblém.
Původní diskusní vlákno se věnovalo jiné rovině problematiky. Debatu spustil poslanec ANO Patrik Nacher zprávou o muži z Los Angeles, který se měl na dámských toaletách obnažovat před malými dívkami. Dotyčný se ale bránil tím, že je transgenderovou osobou, načež došlo k potyčce mezi jeho podporovateli i odpůrci. Kalifornskou legislativu však daná osoba nejspíše neporušila – dle tamějších zákonů mohou lidé chodit na WC na základě svého genderového přesvědčení.
Následně se strhla živá diskuse o tom, kdo by měl kam chodit na záchod. Zatímco jedni volali po návštěvách toalet dle pohlavních orgánů, druzí tvrdili, že by se nemělo zaměňovat biologické pohlaví za genderovou identitu.
Do diskuse se zapojil i pirátský poslanec František Navrkal – ten chtěl od jednoho z diskutérů slyšet, jak by určil pravidla, kdo může na jaké toalety. „Že muži chodí na pánské toalety a ženy na dámské? Nevím, měl jsem za to, že je to naprosto normální,“ vyjádřil svůj názor jeden z uživatelů Twitteru.
Tak to je ovšem jen váš subjektivní pocit. Proč má někdo respektovat tento váš pocit, když sám nerespektujete pocity trans lidí? Navíc nerozumím, co vám dává navíc jako muži právo rozhodovat, kdo smí chodit na dámské toalety. 🤦♂️
— František Navrkal (@NavrkalF) July 8, 2021
„Tak to je ovšem jen váš subjektivní pocit. Proč má někdo respektovat tento váš pocit, když sám nerespektujete pocity trans lidí? Navíc nerozumím, co vám dává navíc jako muži právo rozhodovat, kdo smí chodit na dámské toalety,“ zareagoval následně Navrkal. Právě tento příspěvek se dočkal největší vlny kritiky.
„Problém není, že na dámské záchody chodí trans lidé, ale že na ně chodí násilníci. Proč považujete trans lidi a priori za násilníky? Všichni, které znám, jsou naopak dost plaší a hodní lidé,“ dodal Navrkal později ve vlákně.
Vytrhli mě z kontextu, diskuse je pro mě uzavřená
Pirátský poslanec se kritice na sociálních sítích brání. Navrkal pro CNN Prima NEWS uvedl, že je věta o „subjektivním pocitu“, kterou mnozí začali hojně citovat, vytržená z kontextu, a proto je třeba pročíst celé diskusní vlákno. Dodal, že za sebe žádnou změnu na poli užívání toalet ani neprosazuje – současný stav považuje za přijatelný, což dal najevo i v několika dalších odpovědích.
„To jiní z toho dělají pseudoproblém. Na Twitteru jsem se zastal transgender lidí. Stalo se tak ve chvíli, kdy můj protiřečník zaměnil genderovou identitu a biologické pohlaví. Jak už to tak v podobných diskusích bývá, mé výroky byly následně vytrženy z kontextu,“ řekl Navrkal CNN Prima NEWS.
To, kdo chodí na jaké záchody, nepovažuje za politické nebo významné téma. „Stát se do toho nemusí a nemá plést, pokud všichni dodržují platné zákony. Rád bych to už uzavřel a věnoval se místo kulturních válek raději skutečným problémům,“ řekl na závěr redakci.