Před 35 lety se lidé v tehdejším Československu čím dál více nadechovali svobody. A v opojení revolučními událostmi si také mohli začít vybírat peníze z bankomatu. První přístroj na vydávání hotovosti spustila 1. prosince 1989 ve své pobočce na Václavském náměstí Česká státní spořitelna. Protože nebyl napojen na žádné systémy banky, mělo vybírání zásadní omezení.
Byla to v podstatě další revoluce, i když v turbulentním dění po 17. listopadu 1989 přeci jen ne tak důležitá. Obyčejní lidé si do té doby mohli vybrat jen na přepážce, s prvním bankomatem se možnosti rozšířily – i když to zatím mělo své mouchy.
První bankomat v Československu byl off-line, takže nevěděl, kolik má člověk aktuálně na účtu. I proto vedení peněžního ústavu nasadilo limit 1 000 korun.
ČTĚTE TAKÉ: Pozor na zrádné bankomaty s nesmyslnými poplatky. Jak se jim vyhnout a co dělat?
Na konci každého pracovního dne musel zaměstnanec banky udělat tzv. uzávěrku bankomatu. Přepočítal a odnesl hotovost, doplnil bankomat o novou hotovost a vyměnil datovou disketu za novou s nahranými zákazy pro výběry.
„U každé uzávěrky se tiskl na jehličkové tiskárně i deset metrů dlouhý žurnál s přehledem transakcí a dělala se manuální kontrola,“ připomněl před pěti lety David Novotný, který měl v České spořitelně na starosti rozvoj bankomatové sítě.
Na první bankomat, který byl on-line propojen se systémy banky, si museli klienti počkat do 19. února 1992. První stroj, který umožnil nejen vydávat hotovost, ale díky přímému propojení s bankou také ukázat zůstatek, byl zprovozněn v Praze Na Příkopě Komerční bankou.
V červenci 1992 zprovoznila on-line bankomat Česká spořitelna v tehdejším pražském hotelu Atrium a v následujícím roce měla do svých systémů propojeny všechny.
Počet bankomatů se v Československu a později v České republice rychle zvyšoval. V roce 2000 jich bylo okolo 1 600 a o deset let později přes 3 200.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stejné platy jako v Německu? Z Fialova výroku se mi protočily panenky, říká Schmarcz