Jeho postavy měly vždycky obrovský šmrnc, zdaleka přitom nehrál pouze neohrožené tvrďáky. Tady je hitparáda deseti nejlepších rolí Seana Conneryho, který zemřel ve věku 90 let. Jako všechny žebříčky je pochopitelně i tenhle subjektivní, každý z nás by si ho zřejmě sestavil trochu jinak.
1. James Bond
(bondovky Dr. No, Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Thunderball, Žiješ jenom dvakrát, Diamanty jsou věčné, Nikdy neříkej nikdy)
O prvním místě prostě nemůže být pochyb, byť si Connery postupem času na tuhle roli vypěstoval alergii. Connery byl prvním filmovým Jamesem Bondem, vlastně jej definoval i pro všechny své následovníky. Postavu agenta 007 získal údajně i díky své chůzi – když mířil na schůzku s producentem Broccolim, filmový šíbr ho sledoval z okna kanceláře. A dokonale jej uhranula sebejistota, která z Conneryho i na dálku sálala: „Pohyboval se jak velká kočka v džungli.“
2. Henry Jones
(Indiana Jones a poslední křížová výprava)
Uhádli byste, že právě tenhle snímek byl ve filmografii skotského barda tím komerčně nejúspěšnějším? Jako poněkud roztržitý otec Indiana Jonese si získal srdce diváků po celém světě, kteří mu snadno odpustili i fakt, že idealizovaného archeologa často oslovoval káravě „Juniore“. Stejně jako navzdory tomu, že Connery je ve skutečnosti pouze o dvanáct let starší, než Indyho představitel Harrison Ford.
3. William z Baskervillu
(Jméno růže)
Dokonale vystihnul roli moudrého františkánského mnicha, jak ji ve stejnojmenné knižní předloze vymyslel Umberto Eco. Původně se zvažovalo, že by sečtělého Williama mohl zahrát Robert De Niro, jeho pojetí se ale vzdalovalo představě režiséra Jeana-Jacquese Annauda, takže došlo na Conneryho. Naštěstí. Při natáčení si prý během pauz velmi rozuměl s Ecem, s nímž probírali historii templářů.
4. Ramirez
(Highlander)
Kdo viděl jen pozdější pokračování Highlandera, bude mít příběh o (ne)smrtelném skotském horalovi za přihlouplý brak. Jednička však ve své době znamenala velkou věc, a to do značné míry právě díky Connerymu a jeho charizmatickému šlechtici Ramirezovi. Mentor hlavního hrdiny Christophera Lamberta se na place občas podělil o domácí whisky, kterou měl od kamaráda. Ale taky se málem předčasně rozloučil, to když ho při natáčení souboje jen těsně minul letící meč padoucha Kurgana. Nakonec sice zůstal, bez mírného brblání se to ovšem neobešlo: „OK, asi ale budeme od teď víc používat kaskadéry.“
5. Kapitán Ramius
(Hon na ponorku)
Je to téměř neuvěřitelné, Connerymu se ale dalo na plátně uvěřit i to, že se narodil v Sovětském svazu a že za východní impérium bojuje v důstojnické uniformě. Ostatně nakonec z něj byl stejně klaďas, ze SSSR totiž hodlal emigrovat a úhlavnímu nepříteli navrch předat supermoderní ponorku. Pozoruhodné je, že Connery roli nejdřív odmítnul, zápletka se mu zdála nereálná. Přesvědčilo ho až to, že tenhle příběh se točil na motivy skutečné vzpoury kapitána Valerije Sablina.
6. Jim Malone
(Neúplatní)
Jediná oscarová role Seana Conneryho, a přece je až na 6. příčce! V gangsterské klasice od Briana de Palmy hraje starého pochůzkáře, který ve městě prolezlém násilím a bezprávím zůstává zatvrzelým poctivcem ze staré školy. Traduje se, že režisér dlouho nebyl zcela spokojen s tím, jak tu Connery zahrál úmrtí své postavy. Respektive – nezdálo se mu, jak na posmrtné podobě starého poldy zapracovali maskéři. K úplné spokojenosti bylo potřeba zajít do skutečné pitevny a inspirovat se výrazem a podobou reálných obětí trestných činů.
7. Vězněný agent Mason
(Skála)
Jediný muž, který kdy utekl z Alcatrazu? Takový chlapík už v očích musí mít nějaké tajemství. A Connery ho do nich dostal. I zvláštní typ nevyzpytatelnosti – pro hlavního hrdinu Nicolase Cage je chvíli parťákem, chvíli protivníkem. Jeho Mason v jednu chvíli přizná, že má za sebou výcvik od britské tajné služby. Zdá se vám to z Conneryho úst povědomé? Jistě, tím samým by se přece mohl chlubit i James Bond.
8. Král Artuš
(První rytíř)
Klasický příběh o rytířích kulatého stolu se tady trochu mění v pohádku. Jestli ale existuje důvod, proč si ji pustit, pak je to rodák z Edinburghu. Navzdory menšímu prostoru zastiňuje další zúčastněné hvězdy Richarda Gerea a Julii Ormondovou. Málo se ví, že stačilo údajně jen málo a místo poslední zmíněné by si lady Guinevere zahrála Catherine Zeta-Jones. Neklaplo to, takže si Conneryho femme fatale zahrála až o čtyři roky později. A to ve filmu, který v této hitparádě následuje.
9. Lupič gentleman MacDougal
(Past)
Connery a Zeta-Jones = úžasná hra, u které si nemůžete být ani na vteřinu jistí, komu z těch dvou to víc pálí. A komu máte vlastně fandit. Skotskému idolu bylo v roce 1999 sice už devětašedesát, přesto to mezi ním a velšskou kráskou pořád jiskřilo jak mezi gymnazisty. Naplno tu potvrdil titul nejvíce sexy muže 20. století. Málokdo se může pochlubit tím, že je tak úspěšný i kolem sedmdesátky. Jen rok po natočení Pasti, právě se sedmi čerstvými křížky na krku, mu byl udělen šlechtický titul.
10. Joe Roberts
(Pahorek)
Na tuhle roli si možná už každý nevzpomene, režisér Sidney Lumet natočil Pahorek v roce 1965. Connery v něm ztvárnil vězně, který se odmítl nechat zlomit sadistickým velitelem Williamsem. A téhle postavy z literární předlohy Ray Rigbyho si natolik vážil, že se kvůli natáčení nezúčastnil ani premiéry třetí bondovky Goldfinger. Měl k tomu své důvody: I díky Pahorku se konečně začal vymaňovat z bondovské šablony, která mu už lezla na nervy.
Další velké role:
Doktor Campbell (Šaman), dobrodruh Danny (Muž, který chtěl být králem), vojín Flanagan (Nejdelší den), Jack Kehoe (Molly Maguires).