Celosvětový prodej vojenského vybavení a služeb 25 největších zbrojařů v loňském roce vzrostl o 8,5 procenta na 361 miliard dolarů (asi 7,9 bilionu korun). 12 z 25 největších zbrojařských společností v roce 2019 pocházelo z USA. Nejsilnějším zbrojním podnikem je výrobce stíhaček Lockheed Marin. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru (SIPRI).
Hned 19 z TOP 25 světových společností vojenskoprůmyslového komplexu meziročně zvýšilo objem svých tržeb. Přes 60 procent z těchto tržeb (166 miliard dolarů, tedy 3,6 bilionu korun) produkovaly jen americké zbrojařské firmy, kterých se do výběru dostalo 12. Rovněž prvních pět pozic v žebříčku obsadily americké společnosti.
Pozici největšího světového prodejce zbraní si s tržbami v hodnotě 53,2 miliardy dolarů (1,16 bilionu korun) udržel americký výrobce bojových letounů F-35 Lockheed Marin. Dalšími čtyřmi nejvýznamnějšími americkými zbrojaři byly firmy Boeing, Northrop Grumman, Raytheon a General Dynamics.
Poprvé se do TOP 25 dostala firma z Blízkého východu
Mezi pětadvacítkou zbrojních gigantů bylo šest firem ze západní Evropy, čtyři z Číny a dvě z Ruska. Poprvé se do TOP 25 dostala společnost z Blízkého východu – EDGE ze Spojených arabských emirátů.
„EDGE je dobrým příkladem toho, jak kombinace vysoké národní poptávky po vojenských produktech a službách a touhy po menší závislosti na zahraničních dodavatelích vede k růstu zbrojních společností na Blízkém východě,“ uvedl hlavní výzkumný pracovník SIPRI Pieter Wezeman.
Mezi zbrojařskou TOP 10 se v loňském roce probojovaly tři čínské firmy včetně leteckého výrobce AVIC, jehož prodeje jsou za rok 2019 odhadovány na 22,4 miliardy dolarů (489 miliard korun). „Čínské zbrojní společnosti těží z vojenských modernizačních programů pro Lidovou osvobozeneckou armádu,“ sdělil další odborník SIPRI Nan Tian.
Největšího evropského zbrojaře mají Britové
Prodeje šesti západoevropských zbrojařů v první pětadvacítce – dva z Velké Británie, dva z Francie, jeden z Itálie a jeden „transevropský“ Airbus – dohromady představovaly 18 procent prodejů této skupiny. Největším producentem zbraní v regionu byla britská společnost BAE Systems s prodeji ve výši 22,2 miliardy dolarů (484 miliard korun).
SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) je nezávislý mezinárodní institut založený v roce 1966 ve Stockholmu, který se zaměřuje na výzkum konfliktů, vyzbrojování, kontroly zbraní a odzbrojení.