reklama

Topolánek: Lidé si musí zvyknout, že když chudne stát, oni taky. Pomoc nepotřebují všichni

Vláda nemá pomoci všem lidem, ale pouze těm, kteří to skutečně potřebují. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Dále uvedl, že lidé by si prostě měli zvyknout na to, že když zchudne stát, pak zchudnou i oni sami.

reklama

Topolánek ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že nová vláda musí co nejdříve dát najevo, že současnou tíživou ekonomickou situaci dostala do vínku kvůli vládnutí Andreje Babiše. „Vláda musí velmi rychle udělat audit hříchů Andreje Babiše a pokusit se zděděnou situaci hodit na jeho vládu,“ řekl expremiér.

Vláda se podle něj nemá starat o všechny lidi, nýbrž jen o ty, kteří jsou situací postiženi nejvíce a sami si nepomohou. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) si tak dle Topolánka musí udělat „cílený sociální transfer“ na lidi, kteří jsou situací skutečně postižení. „Myslím, že kromě potřebných nikdo pomoc nepotřebuje a budou si muset zvyknout, že když chudne stát, chudnou taky,“ dodal Topolánek.

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda si je vědom celé řady problémů, které na současnou vládu čekají. Kromě ekonomické situace jde například o energetickou krizi, pandemii koronaviru či problémy s dostupností bydlení. „Dá se to zvládnout, jen pokud to bude vláda sebevrahů, jinak to nepůjde. Musí říct: ‚My to riskneme, i kdybychom možná neuspěli v příštích volbách’,“ řekl Svoboda.

Dále řekl, že vláda by se měla domluvit i s opozicí například na důchodové reformě. „Jestli má být důchodová reforma, tak bych řekl ‚klobouk dolů’ a Fiala by měl dostat bustu. Znamenal by to, že je schopen najít radikální řešení a ukázal by, že je schopný se dohodnout,“ dodal exministr zahraničí.

Sebevražedná byla Zemanova vláda, říká Kavan

Ekonomickou krizi zažil i Topolánek se svojí vládou. „Seškrtali jsme rozpočet do 100 miliard a nakonec ta vláda padla,“ připomněl expremiér. Dodal, že nastávající vláda se však musí chovat odvážně a ideálně připravit projekt nejen na současné volební období, ale i na to další, tedy celkem na osm let.

Další bývalý šéf diplomacie Jan Kavan částečně rozporoval Svobodovo vyjádření o sebevrazích. „Nemyslím, že vláda, která ovládá 108 mandátů, je sebevražedná. To byla vláda Miloše Zemana,“ připomněl Kavan kabinet současného prezidenta, který fungoval na základě tzv. opoziční smlouvy mezi jeho ČSSD a ODS, tehdy vedenou Zemanovým předchůdcem na postu prezidenta Václavem Klausem.

Kavan nicméně připustil, že pokud se bude kabinet Petra Fialy skutečně chtít vypořádat s nejpalčivějšími problémy, tak bude skutečně potřebovat značnou odvahu. Zároveň dodal, že by měla přistoupit ke zvýšení daní aspoň v některých oblastech. „Chápu, že pravicová vláda nechce zvyšovat daně, ale u velkých korporací by si to mohli dovolit,“ doplnil bývalý šéf diplomacie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama