reklama

Svoboda: Zeman nemá na zápas sílu. Je nedůstojné, aby podepisoval, co mu kdo předloží

Dva bývalí ministři zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a Jan Kavan (ČSSD) hodnotili v pořadu 360° ústupek prezidenta Miloše Zemana. Ten nakonec vyhověl premiérovi Petru Fialovi (ODS) a jmenoval Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Podle Kavana šlo o oceněníhodné gesto. Svoboda naopak Zemanovo jednání považuje za slabost.

reklama

Miloš Zeman v pátek dopoledne na zámku v Lánech jmenoval ministry nové vlády premiéra Petra Fialy. Ceremoniálu se neúčastnil pouze kandidát na resort zemědělství Zdeněk Nekula (za KDU-ČSL), který kvůli nákaze covidem musí být v izolaci. Jeho funkcí byl zatím pověřen šéf lidovců a nový ministr práce Marian Jurečka.

S výjimkou Nekuly ale Zeman jmenoval všechny ministry, které mu na seznamu Fiala přinesl, a to včetně pirátského exposlance Jana Lipavského. Prezident přitom ještě před týdnem tvrdil, že přes jmenování Lipavského nejede vlak. Názor nakonec změnil po pondělním jednání s Fialou v Lánech.

„Je to úspěch Petra Fialy i celé koalice. Že Miloš Zeman změnil názor o 180 stupňů, aniž by se cokoliv změnilo, znamená, že nemá na politický zápas sílu. Chtěl bych, aby měl důstojný závěr politické kariéry a stál si za svými názory. Je nedůstojné, aby podepisoval, co mu kdo předloží,“ řekl Cyril Svoboda.

Jan Kavan, který v letech 1998–2002 se Zemanem seděl v jedné vládě, byl k hlavě státu smířlivější. „Neústupnost Petra Fialy hrála roli, ale to bych nepřeceňoval. Miloš Zeman změnil názor, to je třeba ocenit,“ zmínil Kavan. S tím Svoboda ostře nesouhlasil: „On nezměnil názor. Sám řekl, že na všech výhradách trvá, ale nechce o to svádět zápas.“

Kavan: Zeman se mohl zaleknout soudu

V době, kdy Zeman řekl, že hodlá jednoho člena vlády vetovat, pětikoalice následně oznámila, že pokud prezident nejmenuje všechny ministry, které Fiala navrhl, přistoupí ke kompetenční žalobě. Rozhodoval by tak Ústavní soud. Podle Kavana právě hrozba soudu mohla Zemana donutit k ústupku.

„Myslím, že se během posledního roku v úřadu nechtěl pouštět do zbytečných konfrontací, které by nemohl vyhrát. Kompetenční žalobu by asi prohrál,“ uvedl Kavan. Ani na tom se se Svobodou neshodli. Podle bývalého předsedy lidovců zdaleka není jasné, jak by případný soud dopadl.

„Pražská katedra ústavního práva byla ohledně této otázky rozdělena napůl, takže to nebylo jednoznačné,“ oponoval Svoboda. Miloš Zeman Lipavského nechtěl jmenovat mimo jiné kvůli jeho údajně nedostatečné odbornosti. Prezidentovi se také nelíbí Lipavského postoj k Izraeli a ke státům V4.

Ani páteční jmenování se neneslo ve smířlivé atmosféře. Kancléř Vratislav Mynář četl jednotlivá jména ministrů, kteří skládali slib. Když přišel na řadu pirátský exposlanec, Mynář řekl: „Pan magistr, pardon bakalář, ministr pověřený řízením resortu zahraničí.“ S největší pravděpodobností šlo o cílenou provokaci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama