Svoboda: Zeman nemá na zápas sílu. Je nedůstojné, aby podepisoval, co mu kdo předloží

360° 17.12.2021

Dva bývalí ministři zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a Jan Kavan (ČSSD) hodnotili v pořadu 360° ústupek prezidenta Miloše Zemana. Ten nakonec vyhověl premiérovi Petru Fialovi (ODS) a jmenoval Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Podle Kavana šlo o oceněníhodné gesto. Svoboda naopak Zemanovo jednání považuje za slabost.

Miloš Zeman v pátek dopoledne na zámku v Lánech jmenoval ministry nové vlády premiéra Petra Fialy. Ceremoniálu se neúčastnil pouze kandidát na resort zemědělství Zdeněk Nekula (za KDU-ČSL), který kvůli nákaze covidem musí být v izolaci. Jeho funkcí byl zatím pověřen šéf lidovců a nový ministr práce Marian Jurečka.

S výjimkou Nekuly ale Zeman jmenoval všechny ministry, které mu na seznamu Fiala přinesl, a to včetně pirátského exposlance Jana Lipavského. Prezident přitom ještě před týdnem tvrdil, že přes jmenování Lipavského nejede vlak. Názor nakonec změnil po pondělním jednání s Fialou v Lánech.

„Je to úspěch Petra Fialy i celé koalice. Že Miloš Zeman změnil názor o 180 stupňů, aniž by se cokoliv změnilo, znamená, že nemá na politický zápas sílu. Chtěl bych, aby měl důstojný závěr politické kariéry a stál si za svými názory. Je nedůstojné, aby podepisoval, co mu kdo předloží,“ řekl Cyril Svoboda.

Jan Kavan, který v letech 1998–2002 se Zemanem seděl v jedné vládě, byl k hlavě státu smířlivější. „Neústupnost Petra Fialy hrála roli, ale to bych nepřeceňoval. Miloš Zeman změnil názor, to je třeba ocenit,“ zmínil Kavan. S tím Svoboda ostře nesouhlasil: „On nezměnil názor. Sám řekl, že na všech výhradách trvá, ale nechce o to svádět zápas.“

Kavan: Zeman se mohl zaleknout soudu

V době, kdy Zeman řekl, že hodlá jednoho člena vlády vetovat, pětikoalice následně oznámila, že pokud prezident nejmenuje všechny ministry, které Fiala navrhl, přistoupí ke kompetenční žalobě. Rozhodoval by tak Ústavní soud. Podle Kavana právě hrozba soudu mohla Zemana donutit k ústupku.

„Myslím, že se během posledního roku v úřadu nechtěl pouštět do zbytečných konfrontací, které by nemohl vyhrát. Kompetenční žalobu by asi prohrál,“ uvedl Kavan. Ani na tom se se Svobodou neshodli. Podle bývalého předsedy lidovců zdaleka není jasné, jak by případný soud dopadl.

„Pražská katedra ústavního práva byla ohledně této otázky rozdělena napůl, takže to nebylo jednoznačné,“ oponoval Svoboda. Miloš Zeman Lipavského nechtěl jmenovat mimo jiné kvůli jeho údajně nedostatečné odbornosti. Prezidentovi se také nelíbí Lipavského postoj k Izraeli a ke státům V4.

Ani páteční jmenování se neneslo ve smířlivé atmosféře. Kancléř Vratislav Mynář četl jednotlivá jména ministrů, kteří skládali slib. Když přišel na řadu pirátský exposlanec, Mynář řekl: „Pan magistr, pardon bakalář, ministr pověřený řízením resortu zahraničí.“ S největší pravděpodobností šlo o cílenou provokaci.

Tagy: