reklama

Toyota v Japonsku postaví experimentální město. Bude vypadat jak z jiné galaxie

Woven City bude inteligentní, autonomní, ekologické, bezemisní a energeticky soběstačné.
Foto:

V automobilovém světě už dávno nejde jen o prodej a provoz aut. Toyota se rozhodla vyzkoušet v praxi svou vizi ekologického a propojeného světa.

reklama

V souvislosti se záměrem vybudovat město budoucnosti největší světová automobilka oznámila, že v rámci tohoto projektu zakládá tři nové společnosti: Woven CORE, Woven Alpha a Woven Planet Holdings. Ty budou zaměřeny na vývoj softwaru pro automobily, autonomní jízdu, automaticky generované mapy a mobilitu. Nepřekvapí proto, že město ponese název Woven City.

Toto jméno dle šéfa firmy Akia Toyody pochází ze slova weave, čili tkát. Částečně jej k němu inspiroval pohled z hory na tři odlišné typy cest navržené v novém městě pro rozličné druhy mobility, které se vzájemně prolínají a jsou jakoby propleteny. Ostatně Toyota jako tkalcovská firma kdysi začínala.

Experiment na posvátném území

Woven City vybuduje Toyota na úpatí mytické hory Fudži. Jeho stavba a vývoj bude trvat několik let a jeho obyvatelé budou přímo zapojeni do neobvyklého experimentu, současně ale budou žít normálním životem.

Jinými slovy půjde o živou laboratoř, ve které budou inženýři Toyoty a spolupracující vědci testovat nejnovější technologie založené na umělé inteligenci.

Woven City bude inteligentní, autonomní, ekologické, bezemisní a energeticky soběstačné. Obyvatelé budou využívat inteligentní dopravu, autonomní bezemisní auta, domácí roboty, inteligentně naplánované komunikační trasy a zelené plochy k odpočinku a rekreaci. Celé město budou zásobovat energií fotovoltaické panely a vodíkové technologie. Architektem je Bjarke Ingels, známý stavbami, jako je nový mrakodrap World Trade Center v New Yorku, Lego House a Google Mountain View.

Město počítá s novým typem rozdělení flexibilní sítě ulic, která bude věnována různým rychlostem a typům dopravy. Základním požadavkem je uhlíková neutralita, díky níž by se měla ve městě pohybovat jen auta na vodíkový pohon a dopravní prostředky bez spalovacího motoru. Testovat se zde bude autonomní řízení, sdílená přeprava, chytré doručovací služby a podobně.

Architektura jednotlivých budov bude odrážet historii Japonska a styl ateliéru BIG. Hlavním stavebním materiálem má být dřevo a sklo. Zeleň má být do jednotlivých bloků dodána prostřednictvím malých náměstí. Chybět nebudou výzkumné objekty, kanceláře, ale ani sportoviště. Celé město bude respektovat ekologický přístup šetrného využívání zdrojů.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

USA

Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina

Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina

Jindy plná parkoviště jsou najednou prázdná a vlakem jezdí málo kdo. Ředitel Českého domu v New Yorku Miroslav Konvalina se rozpovídal v rámci festivalu Prima ZOOM NEZNÁMÁ ZEMĚ 2020 o tom, jak vypadá v současnosti situace ohledně koronavirové pandemie v USA. Úřady se prý snaží zavedené restrikce rozvolňovat, jenže vše jde podle něj pomalu. Někteří lidé, jako například lékaři, už dokonce ani nenosí běžné oblečení.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

reklama
Stanley Cup je jako droga. Vyhrát jednou mi nestačí, svěřuje se hokejista Palát
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama