Velkou tragédii zažila rodina Giňových ze slovenské Spišské Nové Vsi. Požár jejich domu nepřežila teprve dvouletá dcera Selinka, která při neštěstí utrpěla popáleniny třetího stupně. Rodiče s dalšími osmi dětmi nyní zůstávají ve svém plameny poničeném domově navzdory strachu, že se na ně poškozené druhé patro domu zřítí. Komunikace rodičů s městským úřadem ohledně pomoci s opravou nemovitosti přitom dle otce Jána uvízla na mrtvém bodě. Obec však pochybení odmítá. Píše o tom zpravodajský web Nový čas, kterému Ján prozradil i své tři velké cíle – mezi nimi nechybí ani pomník pro drahou Selinku.
Rodinu Giňových ze Slovenska tragická událost zasáhla v březnu tohoto roku. Na začátku měsíce nečekaně vzplálo horní poschodí domu, jenž manželé s dětmi obývali. „Na požár si vzpomínám velmi dobře. Byla sobota a ženu zrovna začal bolet zub, a jelikož jediná možnost byla zajet až do Popradu, sedli jsme do auta a vyrazili na pohotovost. S dětmi zůstal můj bratr a švagrová. Nedojeli jsme ani do půlky cesty, když v tom nám zavolali, že v našem domě hoří. Jakmile jsme se to dozvěděli, okamžitě jsme vyrazili zpátky,“ ozřejmuje průběh dne čtyřiatřicetiletý Ján. Při vzpomínce na zemřelou dcerku se během rozhovoru pro Nový čas neubránil slzám.
ČTĚTE TAKÉ: Děsivé záběry: Fanoušci se při rallye rvali přímo na trati, k tragédii chyběly sekundy
„Naše dvouletá Selinka zrovna spala nahoře v patře,“ pokračuje zdrcený otec. „Odtud se podařilo ji vytáhnout naší šestnáctileté dceři, která ale během toho utrpěla popáleniny na zádech. Sice ji z plamenů zachránila, jenže Selinka skončila v nemocnici s popáleninami třetího stupně, a to na 70 procentech povrchu těla. Po osmi dnech svůj boj nakonec prohrála ve chvíli, kdy jsme byli zrovna u ní,“ uzavřel otec. Následně se však rozzlobeně svěřil, že se zlobí i na záchrannou službu (ZZS).
Záchranný sbor viní z pozdního příjezdu
„Kromě hasičů bylo přivolané i záchranné vozidlo zdravotníků, ale to nepřijelo. Mladší dceru tak musel do nemocnice odvézt taxikář. Mohla ještě žít,“ domnívá se Ján. Sami záchranáři se k situaci vyjádřili jen krátce. „K tomuto případu se nehodláme blíže vyjadřovat. Pokud se muž cítí nějak poškozený, může se se stížností obrátit na okresní středisko Záchranné zdravotní služby, jeho stížnost bude zaznamenána a posouzena,“ reagoval Martin Balko, mluvčí slovenské ZZS.
Hrozivý žert spolužáků na sídlišti. Dívce na základní škole nalili do lahve savo, vypila ho
Těžko pochopitelným případem se zabývá slovenská policie. Žákyni šesté třídy základní školy v Bánské Bystrici měl někdo nalít do lahve savo. Nic netušící dívka ho vypila a následně skončila v nemocnici. Informoval o tom slovenský web tvnoviny.sk.
Samotnou příčinnou požáru byl zkrat elektrického obvodu v domě. Rodina, která po tragédii neměla možnost se přestěhovat jinam, zůstává v poškozeném domě, jehož zdi jsou provlhlé a výrazně zničené kouřem. Rovněž střecha je v dezolátním stavu. Se svými dětmi zde přesto zůstávají, a to dokonce bez elektřiny – kvůli mokrým stěnám totiž stále hrozí zkrat.
Obec podle rodiny nepomáhá
Rodina v nouzi se s žádostí o pomoc obrátila i na místní úřady, jenže ani zde dle Jána nepochodili. „Primátor nás nechtěl vyslechnout. Zároveň nám prostřednictvím městského úřadu bylo řečeno, že nám na opravu poskytnou část materiálu. Jenže to na opravu střechy nestačí. Když jsme žádali o nějaké přechodné bydlení, řekli nám také, že nesplňujeme podmínky a že bychom měli dát děti do dětského domova,“ doplnila dvaatřicetiletá manželka Lucia.
S takovým trvzením ovšem dle Nového času nesouhlasí zástupce primátora Jozef Gonda. „Kontaktovala mě paní Giňová s tím, že rodina potřebuje materiální pomoc. S tím jsme souhlasili. Jsme ochotni jim poskytnout dřevo z městských lesů. Poprosil jsem ji tedy, ať mi přesně sdělí, kolik hranolů či desek potřebují, a my jim je dodáme. Dodnes od nich žádné informace nemáme. Až budou tyto údaje mít, ať se na mě klidně obrátí. V případě dodání vhodného plechu na střechu jsme ještě nenašli vhodný materiál. Nadále ale platí, že jim pomoc chceme,“ uvedl.
Po pohřbu své dcery manželé řeší, jak drahou opravu zaplatit. Jsou sice nezaměstnaní, ale již si hledají práci, aby mohli dům uvést do původního stavu a poté si snad i přilepšit, což potvrzují i záznamy z Úřadu práce, sociálních věcí a rodiny. Ján je podle vlastních slov schopen si potřebný materiál odpracovat. „Mám tři velké cíle. Najít si práci, opravit střechu a nechat udělat dceři pomník na hrob,“ sdělil.