Interview PLUS, Tibor Kolejak - 3.6. v 14:40
Cloud computing — inovace, která mění svět. Tak o současném trendu využívání PC technologií v pořadu Interview Plus mluvil Tibor Kolejak, výkonný ředitel společnosti Amazon Web Services pro Česko a Slovensko. Jak dále dodal, cloudová úložiště poskytují šanci na poměrně rychlý vývoj společnostem napříč trhem, tedy nejen tradičním firmám s dlouhou historií, ale třeba i u nás tolik populárním startupům.
Stačí jedno kliknutí a máme k dispozici například data, která potřebujeme, nebo i programy, s nimiž chceme pracovat. Tak by se ve zkratce dalo popsat fungování systému, který nese výstižný název — cloud computing. „Když se podíváme do historie, tak dekádu nebo dvě zpět bylo úplně běžné a samozřejmé, že všechny firmy měly vlastní datové centrum. Musely ho vybudovat, platit za jeho provoz... Nicméně postupem času a nových trendů v oblasti informačních technologií došlo k situaci, kdy se to už firmám nevyplácí. Naopak s internetem, který je dnes dostupný takřka všude, se mohou připojit na datové centrum velkého dodavatele těchto služeb a nakupovat služby v informačních technologiích, jak jim vyhovuje, a jak potřebují,“ vysvětluje Tibor Kolejak, výkonný ředitel společnosti Amazon Web Services (AWS) pro český a slovenský trh, podle kterého se fungování cloudových úložišť dá přirovnat ke spotřebě energie — platí se jen za to, co uživatelé reálně potřebují.
Potřebné informace ve stejnou chvíli na jednom místě
To přináší výhody společnostem všech zaměření. Jako příklad uvádí Tibor Kolejak farmaceutickou společnost Novartis:
„V minulosti chtěla Novartis udělat velmi významný výzkum v oblasti léčby rakoviny. Na to, aby spočítala rozsáhlé množství dat, potřebovala zpracovat obrovské kvantum informací za mnoho let zpět. Když si spočítala, jak dlouho by to trvalo s tehdy dostupnými informačními technologiemi a jedním serverem, tak by to dělala asi 39 let. A kdyby si měla vybudovat vlastní datové centrum, které by splnilo požadavky, trvalo by to několik let a spotřebovala by na to 40 milionů USD. Tím, že si to zapnula na pár hodin u nás, v cloudu společnosti Amazon Web Services, jsme byli schopni v průběhu několika minut aktivovat deset tisíc virtuálních serverů a tento výpočet jí pomoci realizovat za devět hodin. A celkový náklad byl 4 tisíce USD.“
Podle Tibora Kolejaka je cloud computing trendem sám o sobě. Jeho vývoj ale současně ovlivňují i další tendence, k nimž se svět technologií ubírá. „Jedna z věcí, kterou cloud computing přináší, je tzv. demokratizace IT. Robustní systémy, náročné technologie, které podporují umělou inteligenci a jiné, častokrát měly k dispozici jen kapitálově silné firmy, které si mohly dovolit do těchto technologií investovat. Ale tím, že dneska si v podstatě můžete zapnout služby v rozsahu, v jakém potřebujete anebo na jaké máte, tak jsou tyto technologie k dispozici i startupům, které startují svůj byznys od nuly, takže trendem je cloud sám. Ale samozřejmě trendy v oblasti cloudu jsou například dlouhodobá udržitelnost a ochrana životního prostředí,“ vykládá dále výkonný ředitel společnosti Amazon Web Services a pokračuje:
„Tím, že cloudové technologie používáte jen v čase, kdy potřebujete, šetříte energii. Společnost AWS pro potřeby cloudu vyvíjí vlastní čipy nových generací, které podávají podstatně vyšší výkon a šetří 20–30 % elektrické energie. A jedna z priorit v oblasti cloud computingu vždy byla bezpečnost, dnes už je cloud považovaný za jedno z nejbezpečnějších technologických prostředí.“
Jak dále Tibor Kolejak dodává, jsou to právě poskytovatelé cloudových služeb, kdo dokážou vyvinout a dlouhodobě provozovat aplikace pracují s umělou inteligencí. „Potřebujete neskutečné množství výpočtového výkonu a ten jsou dnes schopni za rozumných ekonomických podmínek dodat jen poskytovatelé cloudových služeb.“
Cloud computing v Česku
V Česku využití cloud computingu v posledních letech významně roste. „Já jsem v České republice aktivní v této oblasti už málem 20 let a musím říct, že v posledních třech letech je vidět hodně velká aktivace a využití cloudových technologií. A nejenom v oblastech, kde působí velké kapitálově silné společnosti. Česká republika je místo, kde hodně vibrují startupy. Je jich tu mnoho a mnohé z nich právě využívají cloudovou technologii na to, aby mohly postavit svůj byznys case,“ uvádí Tibor Kolejak v pořadu Interview PLUS.
Právě na podporu startupů se Amazon Web Services i Amazon jako takový soustředí. „V obou společnostech vládne hodně startupová kultura. Proto se snažíme malým firmám a startupům hodně pomáhat. Máme programy, v rámci kterých si u nás mohou přijít na své mladé a nepočetné startupy, které nemají dostatek finančních kapacit, možná i zkušeností, aby své business case rozběhly. Proto jim hodně aktivně pomáháme — finančně, do 100 000 USD si u nás mohou aktivovat kredity zdarma a umíme jim pomáhat v technologickém, ale dokonce i v marketingovém poradenství,“ uvádí Tibor Kolejak.