reklama

Trenér vítězného koně: Taxis už není takový strašák, v dostihu jsou horší překážky

Vítězem nedělní Velké Pardubické se stal hnědák Hegnus, který vylepšil svůj stříbrný výsledek z roku 2018. Na startu nejtěžšího dostihu patřil mezi úzkou skupinu favoritů přesto, že za sebou měl letos jen jeden dostih. Věkem dvanácti let se stal nejstarším koněm na startu, a navíc ho úplně poprvé sedlal žokej Lukáš Matuský. Trenér vítězného koně Radek Holčák v pořadu Nový den zmínil, že koně se na Velkou pardubickou chystají třeba tři roky a Hegnus by to už příští rok nemusel dokázat.

reklama

„Koně se na tento dostih chystají třeba tři roky. Když se vybere pravý typ koně, což Hengus už dlouhodobě ukazoval, tak se celý jeho program nastavuje směrem k Velké pardubické. Loni byl ve výborné formě, ale zastihly ho zdravotní problémy, tak jsme ho museli stáhnout. Letos se opět dostal do výborné formy. Příští rok má třináct let, a to už je věk, kdy nevíme, jestli by byl opět schopen závodit s mladými, čerstvými, silnějšími koni,“ uvedl trenér vítězného koně Holčák s tím, že kdyby se letošní ročník neběžel, tak Hegnus by Velkou pardubickou už nikdy nemusel vyhrát.

Právě koronavirová opatření a s nimi spojená absence diváků ale závod hodně poznamenaly. Holčák uznává, že je rád, že se dostihy vůbec uskutečnily. „Na druhou stranu to bylo takové smutné. Velká pardubická je sportovní událost, ale také mega společenská událost. Lidé dělají neskutečnou atmosféru, když hučí kotel plný 30 tisíc lidí, když koně probíhají cílem nebo najíždí na Taxis. Ten potlesk, ovace, to je něco úžasného. Jezdce, kterým se ten den zrovna nedaří, dav nakopne. I koně to vnímají. Je to jedna velká show a bez ní to bylo takové fádní,“ popsal Holčák.

Dostihy jsou pro trenéry stres

I trenéři podle něj měli situaci dost zkomplikovanou. „Nevěděli jsme, kdy trénovat, na co trénovat a kdy nachystat koně na vrcholy. Nevědělo se, jestli se Velká pardubická vůbec poběží. Udržovat sportovce v nejistotě je strašně těžké, protože my trenéři potřebujeme formu naladit na den D. Potřebujeme přípravné dostihy, dlouhodobý program a nějakou vizi,“ zdůraznil.

Celých devět a půl minuty dostihů je pro něj jako pro trenéra prý velké drama a stres. „S koni jsme každý den, musíme k nim vstávat, nemají červený čudlík, abychom je vypnuli. Ty zvířata milujeme a oni nás potřebují, takže člověk o ně má strach, aby to všechno dobře dopadlo,“ vysvětlil.

Velmi zvučným tématem z nedělních dostihů je čtvrtá překážka zvaná Taxis, na které si zlomil vaz kůň ze stáje uznávaného trenéra Josefa Váni. Podle Holčáka ale ten skok v dnešní době už není takový strašák. „Tento skok je na pardubickém závodišti krásně ošetřený, má krásné parametry. V dostihnu jsou i nebezpečnější překážky. Je tam 31 skoků a kůň může padnout kdekoliv, musí zdolat všechny nástrahy,“ uvedl trenér vítězného koně.

Lukáš Matuský je velký profesionál

Velká Pardubická ale přinesla i další silné příběhy. Žokej Lukáš Matuský, který si na Hengusovi dojel pro vítězství, jej věnoval zesnulé mamince. Podle Holčáka je Matuský velký profesionál, hodně na sobě maká, je zodpovědný a přistupuje k tomu jako k vrcholovému sportu. „Od výživy počínaje přes velmi důkladnou fyzickou přípravu, to je absolutní základ, životospráva. A v neposlední řadě to má v hlavně srovnané. Není ve stresu, má obrovský přehled a vyjezdil se,“ řekl o vítězovi Holčák s tím, že Matuského řadí k absolutní špičce českých jezdců.

Oslavy vítězství podle něj ještě neproběhly, protože na dostizích měli asi patnáct koní, které po skončení mítinku museli naložit a přepravit je včetně veškerého materiálu a lidí. „Přijeli jsme někdy nad ránem. Ale samozřejmě, co se týče oslav, tak si je nenecháme ujít. Přijedou majitelé koně, celý tým a fanoušci. Ale záleží na podmínkách kvůli pandemii, takže si na oslavy ještě nejspíš počkáme,“ dodal Radek Holčák.

Tagy:
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství
OH 2021

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Basketbalisté i Plíšková hlásí první vítězství

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. Karolína Plíšková přesvědčivě porazila svou francouzskou soupeřku Alizé Cornetovou. Později do boje nastoupí i Petra Kvitová či debl Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, ve dvouhře pak znovu Kvitová a Tomáš Macháč.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama