reklama

Tříletý Honzík bojuje s leukémií. Jeho rodina si zoufá, léčba neprobíhá podle plánu

Tříletý Honzík bojuje s leukémií. (Foto: Donio.cz)
Zdroj: CNN Prima NEWS

Ještě před dvěma měsíci byl Honzík úplně zdravý chlapec, v březnu mu však diagnostikovali leukémii. Podstoupil operaci a nyní dochází na chemoterapie. Jeho léčba bohužel neprobíhá podle původního plánu. Uzdravení ze zákeřné choroby komplikují další nemoci. Teta tříletého chlapce zahájila peněžitou sbírku. Vybrané finanční prostředky by mohly pomoci jeho rodině zvládnout tíživou situaci.

reklama

„Honzík je usměvavý a velmi chytrý chlapec, který 1. června oslaví čtvrté narozeniny. Miluje Krtečka, auta, pohádky, malování kamínků a je velmi komunikativní a inteligentní kluk, který miluje svou rodinu. A my jeho,“ řekla teta tříletého hocha Kateřina Svoboda, která organizovala sbírku přes web Donio.cz.

K tématu

V březnu Honzíkovi diagnostikovali akutní lymfoblastickou leukémii. První symptomy přicházely velmi nenápadně. „Začalo to v lednu, kdy si stěžoval na bolesti tváře a měl mírně zvýšenou teplotu. Po dobrém rentgenu byl však odeslán domů. Další dny měl horečky a lékaři mu nasadili antibiotika. Do týdne se vše uklidnilo,“ popsala první příznaky nemoci teta tříletého chlapce.

Začátkem března se situace výrazně zhoršila. Teploty se vrátily, léky už bohužel nezabíraly. „Opět plakal, že ho bolí ucho. Navíc se přidala zimnice, bolesti zad a znovu tváře. Společně s maminkou byl ponechán v nemocnici, kde zůstal i přes noc. Podle testů krve se druhý den začalo spekulovat o leukémii, která se vzápětí potvrdila a Honzíka přeložili na onkologické oddělení,“ uvedla Svoboda.

Chlapec podstoupil operaci, během které mu odebrali kostní dřeň a mozkomíšní mok. „V půlce března lékaři zahájili léčbu akutní lymfoblastické leukemie,“ doplnila.

Nemoc se může kdykoliv vrátit

Ani poté komplikace neustaly a už po osmi dnech od propuštění musel být Honzík převezen zpět do nemocnice. „Měl silné bolesti a dostával silnější opiáty. Navíc mu byla zjištěna cukrovka,“ řekla Svoboda s tím, že Honzík se pravidelným návštěvám nemocnice nevyhne ani dnes. „Momentálně podstupuje chemoterapie. Léčba je intenzivní a potrvá devět měsíců. Dohromady bude trvat pět let, než bude prohlášen za vyléčeného,“ popsala teta chlapce s tím, že existuje riziko, že se nemoc vrátí.

Vzhledem k tomu, že se musí Honzík nacházet v sterilním prostředí, musel se chlapec rozloučit se svou fenkou Ember, kterou měl moc rád. „Ale nebojte, je v dobrých rukou,“ uvedla zakladatelka sbírky.

Jak je na tom Honzík dnes, popsala Svoboda po telefonu. „Honzík to má jako na houpačce, zrovna teď byl delší dobu opět hospitalizovaný. Měl zánět močového měchýře a do toho má neutropenii (odborný název pro nedostatek skupiny bílých krvinek –⁠ takzvaných neutrofilů, pozn. red.) a musí si hlídat, co jí. Teď už by snad měl být doma,“ řekla.

Samotná léčba prý neprobíhá tak, jak si rodina zprvu představovala. „Je to velmi nevyzpytatelné. Nedávno měl být na čtyřiadvacetihodinové chemoterapii a ve finále zůstal v nemocnici týden, protože měl špatné výsledky testů. Mysleli jsme si, že to půjde podle rozvrhu, ale ta nemoc je natolik nevyzpytatelná, že to furt lítá,“ doplnila.

/ fotografií

Komplikace má i jeho maminka Jitka, která je těhotná. „Nedávno měla tak silné bolesti, že jsem jí vezla do nemocnice, kde strávila jedenáct dní. Má rizikové těhotenství. Nejde to zkrátka tak, jak jsme si představovali,“ řekla Svoboda.

Sbírku zahájila Honzíkova rodina v půlce dubna a doposud se vybralo téměř 200 tisíc korun. „V naší rodině se vyskytují dlouhodobě i další vážnější onemocnění, která potřebují finanční podporu – schizofrenie, mentální postižení, CHOPN, astma a akutní zánět slinivky břišní. Proto i jako rodina jsme, co se týče financí, velmi oslabeni. Ale snažíme se myslet pozitivně a jsme tu jeden pro druhého,“ uvedla Svoboda. Využít peníze ze sbírky zatím nemohli, do konce totiž zbývá ještě sedmnáct dnů.

Jelikož se vybrala mnohonásobně vyšší částka, než rodina původně předpokládala, rodiče Honzíka by rádi využili část prostředků na získání lepšího pronájmu. „V současnosti mají pronajatý malý přízemní domek 2+kk, který nebyl zkolaudovaný, místnosti jsou tmavé a navíc se tam ani nedaří udržovat sterilní podmínky do takové míry, jak by bylo potřeba. Plánují se odstěhovat na Vysočinu,“ uzavřela Honzíkova teta.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Lukaku věnoval svůj gól Eriksenovi. Buď silný, miluju tě, vzkázal mu během oslavy gólu

Lukaku věnoval svůj gól Eriksenovi. Buď silný, miluju tě, vzkázal mu během oslavy gólu

Belgický útočník Romelu Lukaku poslal sympatické gesto svému spoluhráči z Interu Milán Christianu Eriksenovi. Ten jenom necelých pár hodin předtím během zápasu mezi Dánskem a Finskem zničehonic zkolaboval. Oživovat ho museli zdravotníci přímo na hřišti, poté byl převezen už při vědomí do nemocnice. Podle informací by naštěstí měl být ve stabilizovaném stavu.

Hrůza na Euru. Dán Eriksen dostával na trávníku masáž srdce, teď už komunikuje
Podvodníci úspěšně kradou lidem peníze z účtů. Používají SMS zprávy jako od banky
Zlaté dědictví Jany Novotné. Jak se u Krejčíkové zrodil obdiv k tenisové legendě
Bulánci slaví. Na návrat kultovní české hry se sešlo přes šest milionů korun
Zkus vyhrát grandslam, řekla před smrtí Novotná Krejčíkové. Přání je nyní splněno
reklama
reklama
S Libuší Šafránkovou se rozloučí i veřejnost. Pohřeb se státními poctami rodina odmítla

Kultura

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama