reklama

Záhadná nemoc připoutala Matyáška na lůžko. Lékaři netuší, co je choroba zač

Pětiletý Matyášek se kvůli záhadnému onemocnění nemůže hýbat a komunikuje pouze očima a zvuky. Dostal se kvůli němu i na plicní ventilaci.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Pětiletý Matyášek se narodil jako normální dítě. Časem se u něj ovšem projevilo záhadné a velmi závažné onemocnění, kvůli kterému ochrnul a není schopen běžné komunikace. Lékaři navíc stále netuší, co je jeho choroba zač. Na chlapce nyní probíhá sbírka, která by pomohla jemu i jeho babičce, která se o něj stará. Přidat se můžete i vy.

reklama

„Sbírku zakládáme za účelem podpořit jednu velmi statečnou babičku Janu a jejího ještě statečnějšího vnoučka Matyáška, kterým život připravil opravdu nelehký osud. Matyášek je kvůli svému onemocnění nehybný, neschopný běžné komunikace. Aktuálně je napojen na domácí plicní ventilaci a stravován uměle,“ říká Ivana Cvejnová, která organizuje sbírku na Matyáška přes web Donio.cz.

K tématu

Chlapec navíc komunikuje jen očima a drobnými zvuky a vyžaduje 24hodinovou péči  Lékaři podle organizátorky sbírky stále neznají příčinu jeho onemocnění, a to ani po třech letech.

Matyášek se přitom narodil jako úplně zdravé miminko. „Přestože se po psychomotorické stránce vyvíjel pomaleji a chodit začal až v 17 měsících, nic dalšího nenasvědčovalo tomu, že nebude jako ostatní děti,“ říká Cvejnová. Vše se změnilo ve dvou letech, kdy se onemocnění projevilo.

Série atak dostala chlapce až na plicní ventilaci

Nemoc se podle slov organizátorky sbírky vždy projeví atakou, která chlapce úplně ochromí. První se objevila již v srpnu 2017, kdy nejprve ztratil schopnost chůze, posléze přestal lézt a k večeru už jen ležel. Matyášek po hospitalizaci začal rehabilitovat a byl na cestě ke svému původnímu stavu.

O rok později ovšem přišla další ataka, po které se opět přestal hýbat, ale tentokrát k tomu přestal mluvit a mentálně se vrátil na úroveň ročního dítěte. Po cvičeních se začal Matyášek pohybovat po kolenou, ale jeho mentální vývoj zůstal opožděn.

/ fotografií

Při třetí atace v červenci roku 2019 přestal hýbat nohama a levou rukou, navíc se znovu omezila jeho komunikace i příjem stravy. Začalo další kolečko rehabilitace a cvičení. „Maty se časem znovu zvládl sám najíst, hrát si vsedě, byl veselý, snaživý a spokojený. Bohužel, na nožičky se už nepostavil,“ popisuje Cvejnová.

Dosud nejhorší ataka přišla v lednu 2020. „Matyášek byl během několika hodin zcela hypotonický, neudržel hlavičku, ruce, přestal komunikovat, plakal a trpěl bolestmi. Hospitalizovali ho v Motole, kde ho čekalo další kolečko vyšetření, ale ani tady se nic neprokázalo,“ říká organizátorky sbírky s tím, že chlapce navíc postihl virový zápal plic, kvůli kterému musel být převezen na ARO, uveden do umělého spánku a napojen na plicní ventilaci. „Musela mu být provedena tracheostomie a zavedena umělá výživa do žaludku. Odpojit od přístroje se ho už nepodařilo,“ dodává Cvejnová.

Peníze na koupi specializovaného vozu

Cílem sbírky je pro chlapce a jeho babičku vybrat 540 tisíc korun, přičemž dosud se podařilo získat už více než polovinu zmíněné částky.

Vybrané peníze mají posloužit ke koupi auta, do něhož lze umístit speciální sedačku a časem ho upravit i pro invalidní vozík. „Zatím je jediným způsobem pohybu pro Janu a Matyáška cesta sanitkou do nemocnice a zpět. Vlastní upravené auto jim pomůže získat trochu víc svobody a životního prostoru, který teď probíhá pouze mezi zdmi jejich malého bytu a nemocničními pokoji,“ říká Cvejnová. „Pokud by se podařilo vybrat finanční prostředky nad rámec sbírky, byly by dále použity na zkvalitnění Matyáškovy léčby a následné péče,“ doplňuje.

Matyáškovi rodiče spolu nežili a po jeho narození byl svěřen do péče matky, která ovšem péči o něj psychicky ani fyzicky nezvládal. Otec se o něj podle slov organizátorky sbírky zajímá pouze sporadicky. O chlapce tak pečuje především jeho babička. „Prošla s ním všemi strastmi a aktuálně spolu žijí sami. Kvůli množství hospitalizací a nepřetržité péči musela výrazně omezit svou práci, kterou podle možností dělá po nocích. Přesto se s obrovskou láskou snaží udělat vše pro to, aby se Maty znovu uzdravil,“ popisuje Cvejnová.

Přispět na pomoc malému Matyáškovi může každý, a to přes sbírku na webu Donio.cz.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Dostál: Soud nedonutí vládu nevydávat špatná opatření. Zaplatíme je my všichni

Dostál: Soud nedonutí vládu nevydávat špatná opatření. Zaplatíme je my všichni

Za neplatná vládní opatření proti koronaviru, která časem zrušil Nejvyšší správní soud, nakonec zaplatí běžní lidé. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Řada lidí totiž kvůli neplatným opatřením musela zavřít své podniky a nyní lze očekávat, že se se státem budou soudit o náhradu škod. Ty ovšem poputují z kapes daňových poplatníků.

Volby 2021

Komentátoři: Voliči ANO utíkají ke STAN. Piráti v kampani ochutnají vlastní medicínu

Komentátoři: Voliči ANO utíkají ke STAN. Piráti v kampani ochutnají vlastní medicínu

Voliči hnutí ANO podle komentátorů Lenky Zlámalové (Echo) a Petra Holce (Info.cz) neutíkají k Pirátům ani ke koalici Spolu, ale k hnutí STAN. Proto Andrej Babiš právě do koalice Pirátů a STAN nejvíce střílí a snaží se ji pošpinit. Podle Holce tak Piráti také poprvé ochutnají i vlastní medicínu a k antibabišismu se přidá v těchto volbách i antipirátismus. Zlámalová dodává, že hlavním tématem voleb nebude migrace, o což se často snaží právě Babiš, ale bydlení a zdražování.

EURO: Čechům se rýsuje soupeř. Na koho můžou narazit? A proč se vyhnout žlutým kartám?
Češi v Chorvatsku: Povinné roušky tu nikdo nenosí, na hranicích bez kontrol
Můj muž plánuje autonehodu, Camilla je návnada. Našla se záhadná poznámka psaná Dianou
Apel pořadatelů olympiády: Dodržujte covidová pravidla, jinak poletíte domů
Tříkilometrové kolony a hodinové zpoždění autobusů. Popraskaná D35 komplikuje dopravu
Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové
Vrbětice: Obce a kraj si rozdělí stovky milionů. Na odškodné dosáhnou i obyvatelé
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
reklama
reklama
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Volby 2021

Domácí zpravodajství

Nakažených přibylo víc než před týdnem. Za víkend nikdo s covidem nezemřel
Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne
Kultura trpí. Zaorálek a spol. volají po stejných pravidlech kontrol, jako má gastronomie
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama