reklama

Záhadná nemoc připoutala Matyáška na lůžko. Lékaři netuší, co je choroba zač

Pětiletý Matyášek se narodil jako normální dítě. Časem se u něj ovšem projevilo záhadné a velmi závažné onemocnění, kvůli kterému ochrnul a není schopen běžné komunikace. Lékaři navíc stále netuší, co je jeho choroba zač. Na chlapce nyní probíhá sbírka, která by pomohla jemu i jeho babičce, která se o něj stará. Přidat se můžete i vy.

reklama

„Sbírku zakládáme za účelem podpořit jednu velmi statečnou babičku Janu a jejího ještě statečnějšího vnoučka Matyáška, kterým život připravil opravdu nelehký osud. Matyášek je kvůli svému onemocnění nehybný, neschopný běžné komunikace. Aktuálně je napojen na domácí plicní ventilaci a stravován uměle,“ říká Ivana Cvejnová, která organizuje sbírku na Matyáška přes web Donio.cz.

Chlapec navíc komunikuje jen očima a drobnými zvuky a vyžaduje 24hodinovou péči  Lékaři podle organizátorky sbírky stále neznají příčinu jeho onemocnění, a to ani po třech letech.

Matyášek se přitom narodil jako úplně zdravé miminko. „Přestože se po psychomotorické stránce vyvíjel pomaleji a chodit začal až v 17 měsících, nic dalšího nenasvědčovalo tomu, že nebude jako ostatní děti,“ říká Cvejnová. Vše se změnilo ve dvou letech, kdy se onemocnění projevilo.

Série atak dostala chlapce až na plicní ventilaci

Nemoc se podle slov organizátorky sbírky vždy projeví atakou, která chlapce úplně ochromí. První se objevila již v srpnu 2017, kdy nejprve ztratil schopnost chůze, posléze přestal lézt a k večeru už jen ležel. Matyášek po hospitalizaci začal rehabilitovat a byl na cestě ke svému původnímu stavu.

O rok později ovšem přišla další ataka, po které se opět přestal hýbat, ale tentokrát k tomu přestal mluvit a mentálně se vrátil na úroveň ročního dítěte. Po cvičeních se začal Matyášek pohybovat po kolenou, ale jeho mentální vývoj zůstal opožděn.

Při třetí atace v červenci roku 2019 přestal hýbat nohama a levou rukou, navíc se znovu omezila jeho komunikace i příjem stravy. Začalo další kolečko rehabilitace a cvičení. „Maty se časem znovu zvládl sám najíst, hrát si vsedě, byl veselý, snaživý a spokojený. Bohužel, na nožičky se už nepostavil,“ popisuje Cvejnová.

Dosud nejhorší ataka přišla v lednu 2020. „Matyášek byl během několika hodin zcela hypotonický, neudržel hlavičku, ruce, přestal komunikovat, plakal a trpěl bolestmi. Hospitalizovali ho v Motole, kde ho čekalo další kolečko vyšetření, ale ani tady se nic neprokázalo,“ říká organizátorky sbírky s tím, že chlapce navíc postihl virový zápal plic, kvůli kterému musel být převezen na ARO, uveden do umělého spánku a napojen na plicní ventilaci. „Musela mu být provedena tracheostomie a zavedena umělá výživa do žaludku. Odpojit od přístroje se ho už nepodařilo,“ dodává Cvejnová.

Peníze na koupi specializovaného vozu

Cílem sbírky je pro chlapce a jeho babičku vybrat 540 tisíc korun, přičemž dosud se podařilo získat už více než polovinu zmíněné částky.

Vybrané peníze mají posloužit ke koupi auta, do něhož lze umístit speciální sedačku a časem ho upravit i pro invalidní vozík. „Zatím je jediným způsobem pohybu pro Janu a Matyáška cesta sanitkou do nemocnice a zpět. Vlastní upravené auto jim pomůže získat trochu víc svobody a životního prostoru, který teď probíhá pouze mezi zdmi jejich malého bytu a nemocničními pokoji,“ říká Cvejnová. „Pokud by se podařilo vybrat finanční prostředky nad rámec sbírky, byly by dále použity na zkvalitnění Matyáškovy léčby a následné péče,“ doplňuje.

Matyáškovi rodiče spolu nežili a po jeho narození byl svěřen do péče matky, která ovšem péči o něj psychicky ani fyzicky nezvládal. Otec se o něj podle slov organizátorky sbírky zajímá pouze sporadicky. O chlapce tak pečuje především jeho babička. „Prošla s ním všemi strastmi a aktuálně spolu žijí sami. Kvůli množství hospitalizací a nepřetržité péči musela výrazně omezit svou práci, kterou podle možností dělá po nocích. Přesto se s obrovskou láskou snaží udělat vše pro to, aby se Maty znovu uzdravil,“ popisuje Cvejnová.

Přispět na pomoc malému Matyáškovi může každý, a to přes sbírku na webu Donio.cz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku
Domácí

Vojtěchovo vánoční přikázání: Silvestr bez bujarých večírků a nákupy mimo špičku

Ministr Adam Vojtěch před vánočními svátky vydal 11 doporučení, jak bychom se měli o Vánocích a na silvestra chovat. Kromě již tradičních doporučení jako větrání místností, očkování či dodržování dostatečné vzdálenosti při nákupech jsou na seznamu i rady směrem k rodinným oslavám a firemním večírkům. Ministr doporučuje, aby se lidé pro tento rok bujarým novoročním večírkům vyhnuli a ty pracovní raději úplně odložili.

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka
Koronavirus

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid
Politika

Jurečka zřejmě bude muset dočasně řídit ministerstvo zemědělství. Nekulovi brání covid

Pokud bude vláda premiéra Petra Fialy (ODS) jmenována již v příštím týdnu, bude dočasným řízením ministerstva zemědělství pověřen lidovecký předseda Marian Jurečka, který ve vládě povede ještě resort práce. Potvrdil to ve vysílání CNN prima NEWS. Důvodem je podle něj pozitivní PCR test kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), který bude muset být jmenován až po skončení izolace.

Děti se bály o život. Stále jsme v šoku, říká Cavendish po přepadení ve vlastním domě

Otřesný zážitek prožil britský cyklista Mark Cavendish se svou rodinou. Po týdnu, který strávil na jednotce intenzivní péče, se těšil na odpočinek ve svém domě v Essexu, toho se však nedočkal. V sobotu 27. listopadu se do jeho domu vloupala ozbrojená čtveřice lupičů, která cyklistovi a jeho manželce vyhrožovala. Celé události navíc přihlížely jeho dvě malé děti. „Bály se, že přijdou o život,“ vzpomíná Cavendish.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Nový Zéland chce zcela vymýtit kouření. Mladé generaci doživotně zakáže nákup cigaret

Nový Zéland plánuje zakázat všem obyvatelům, kteří jsou aktuálně mladší 14 let, kupovat cigarety. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, kdyby se nejednalo o doživotní zákaz. Věková hranice se přitom bude každý rok zvyšovat. Cílem kontroverzního návrhu zákona je učinit zemi do roku 2025 téměř nekuřáckou. V sousední Austrálii se dokonce mluví o úplném zákazu prodeje cigaret, informuje web Daily Mail.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

reklama