Prezident USA Donald Trump na návštěvě v Portoriku zdevastovaném hurikánem v roce 2017.
Donald Trump zvažoval prodej Portorika, uvedla v rozhovoru pro The New York Times bývalá ministryně pro vnitřní bezpečnost, republikánka Elaine Dukeová. Americký prezident se podle ní chtěl nezačleněného území Spojených států zbavit po ničivém hurikánu Maria v roce 2017, při němž přišly o život tři tisíce lidí.
„Prezident přemýšlel spíše jako byznysmen,“ řekla politička v rozhovoru, který vyšel minulý pátek. V úřadu ministryně pro vnitřní bezpečnost sloužila právě v době, kdy ostrov v Karibském moři zasáhl ničivý hurikán. „Můžeme externě zajišťovat elektřinu? Můžeme ostrov prodat, zbavit se tohoto břemene?“ ptal se podle ní Trump. Vyjednávat o prodeji se ale nikdy ve skutečnosti nezačalo.
Vztahy prezidenta Trumpa s představiteli Portorika se potom, co území zasáhl hurikán Maria, výrazně zhoršily. Zatímco americký prezident popisoval svou pomoc karibskému ostrovu jako „neuvěřitelně úspěšnou“, guvernér Ricardo Rossello se ohradil s tím, že o život přišly tři tisíce lidí a Washington přitom neposkytl svému území podporu v dostatečné míře.
Severokorejci se mu smějí a Putin si s ním hraje, píše Bolton o Trumpovi
V USA vyšla kniha Místnost, kde se to stalo, jejímž autorem je bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton. Ve svých memoárech obviňuje Trumpa například z toho, že přesvědčoval čínského prezidenta, aby mu pomohl ke znovuzvolení. „Popisuje prezidenta jako trochu naivního. Tvrdí, že si s ním Putin dělal, co chtěl, a že představitelé Severní Koreje se mu smáli,“ řekla v pořadu 360° korespondentka CNN Vivian Salama.
Postup Donalda Trumpa zkritizovala také Carmen Yulín Cruzová, starostka portorické metropole San Juan. „Pokud si myslí, že smrt tří tisíců lidí je úspěch, tak nám všem pomáhej Bůh,“ řekla tehdy.
Místo Portorika Grónsko?
Portoriko nebylo jediným Trumpovým územním byznysem, o němž uvažoval. V roce 2019 se dostala na veřejnost zpráva, že na večeři se svými poradci šéf Bílého domu probíral svou vizi na zakoupení Grónska, nezávislého dánského teritoria. „Musí to být Apríl, i když v úplně jiném ročním období,“ napsal na svůj Twitter bývalý dánský premiér Lars Lokke Rasmussen.
Vyjádření exministryně Elaine Dukeové není v poslední době jediným únikem zákulisních informací o Donaldu Trumpovi. V minulých týdnech vyvolala rozruch kniha Místnost, kde se to stalo bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona. Ten popsal několik závažných přešlapů, jichž se měl Trump v úřadu dopustit. Mimo jiné podle něj žádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby mu pomohl ke znovuzvolení.