Pandemie koronaviru zvýšila obavy o dostatek farmaceutických látek používaných k výrobě léčiv v USA. Většina z nezbytných ingrediencí pochází z Číny a Indie. Americký prezident Donald Trump se snaží odbourat tuto závislost. Nově mu v tomto úsilí má pomoci dřívější ikona filmového průmyslu Eastmen Kodak. Od americké vlády dostala společnost 765 milionu dolarů (asi 17 miliard korun) na rozjezd své nové farmaceutické divize.
„Díky zákonu o obranné výrobě moje administrativa dosáhla dohody, prostřednictvím které poskytneme půjčku 765 milionu dolarů na podporu spuštění Kodak Pharmaceuticals,“ oznámil prezident na úterní tiskové konferenci. „Vrátíme zpět pracovní místa a uděláme z Ameriky předního světového výrobce a dodavatele léčivých přípravků,“ uvedl dále Trump.
Otázka bezpečnosti
Kodak má podle této dohody zajistit výrobu nepostradatelných farmaceutických látek, který byly americkým Úřadem pro kontrolu léčiv shledány jako nedostatkové. Bude se přitom jednat výhradně o látky k přípravě generik.
Twitter dočasně zablokoval účet syna Donalda Trumpa. Nahrál lživé video
Twitterový účet Donalda Trumpa Jr. byl zablokován na dvanáct hodin poté, co nahrál video obsahující dezinformace týkající se onemocnění COVID-19. Video odstranila i sociální síť Facebook a server YouTube.
„Pokud se podíváte na léky, které dnes užíváme, tak 90 procent z nich jsou generika. Téměř všechny pocházejí se zámoří,” řekl pro CNBC zprostředkovatel federální půjčky Adam Boehler. „Dominantním výrobcem přísad pro generika je Čína a na druhém místě stojí Indie,” pokračoval. Výroba těchto látek na americkém území byla proto podle něj a prezidenta zejména otázkou bezpečnosti.
Kodak by měl produkovat i kontroverzní hydroxychlorochin
Zásluhou úvěru bude moci Kodak vytvořit 360 pracovních pozic ve své nové divizi. Dalších 1 200 míst potom podpoří v souvislosti s rozšířením stávajících zařízeních v St. Paul a Rochesteru, kde má firma zároveň centrálu.
Podle deníku Wall Street Journal, který jako první o dohodě informoval, bude jednou z nově vyráběných aktivních látek i antimalarikum hydroxychlorochin, který Trump neúnavně od začátku pandemice propaguje. A to i přesto, že Úřad pro kontrolu léčiv omezil jeho použití v rámci léčby pacientů s COVID-19. Podle několika studií totiž není proti nemoci účinný.
Nová příležitost pro bývalého giganta
Na informaci o dohodě okamžitě zareagovaly trhy. Cena akcií v úterý vzrostla o více než 300 procent na 11,80 dolarů. Na konci pondělního dne se přitom cena za akcii pohybovala okolo 2,60 dolaru.
Pro společnost s více než 130letou historií představuje dohoda novou příležitost. Kodak v roce 2012 požádal o ochranu před bankrotem. Společnost nezareagovala včas na digitální trendy, zvláště nástup chytrých telefonů s digitálními kamerami. V následujících letech se Kodak restrukturalizoval a zaměřil se mimo jiné na tisk. Svoji původní slávu však již neobnovil.