Budoucí americký prezident Donald Trump už vybral zmocněnce pro Ukrajinu, který má zajistit mír v probíhající válce. Klíčovým diplomatem se stane 80letý harcovník Keith Kellogg, generálporučík ve výslužbě, který Trumpovi radil už při prvním mandátu. Americká CNN odkryla podrobnosti jeho mírového plánu.
Staronový prezident Donald Trump je zřejmě odhodlaný dotáhnout svůj slib ukončit válku na Ukrajině. Vybral do své budoucí administrativy muže na netypickou pozici zmocněnce pro Ukrajinu (respektive pro konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem), který dostane na starost ukončení války mezi Kyjevem a Moskvou pod taktovkou Washingtonu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tajná dodávka zbraní Ukrajině. Země měla dostat nové rakety, kterými může pálit do Ruska
Tuto funkci zastane Keith Kellogg, veterán z války ve Vietnamu, který Trumpovi radil s otázkami národní bezpečnosti už během prvního mandátu. Radil také tehdejšímu viceprezidentovi Mikeu Penceovi. Na sklonku prvního dějství Trumpovy éry byl ale také důležitým svědkem, který prozradil něco, co chtěl nejspíš exprezident skrýt.
Kellogg se stal totiž korunním svědkem v kauze útoku na Kapitol v roce 2021. A to z toho důvodu, že byl v době vypuknutí nepokojů s Trumpem v Bílém domě. Při následném vyšetřování útoku v Kongresu pod přísahou řekl, že Trumpův tým na exprezidenta naléhal, aby nepokoje v zárodku potlačil. Trump to ale podle Kellogga odmítl udělat.
I přes tuto výpověď si Trump nechal Kellogga po svém boku. Podle republikánových slov je s ním generál „od samého počátku“.
Jak chce Kellogg vyřešit válku?
Ohledně Trumpova plánu ukončit válku na Ukrajině se dlouho vědělo jen málo. Trump prohlásil, že je schopný konflikt vyřešit do 24 hodin. Když se teď ví, že zmocněncem pro Ukrajinu bude Kellogg, dá se o podobě možného budoucího míru zjistit mnohem více.
Podle Kellogga měla Ukrajina dostat potřebné zbraně ještě před invazí, anebo bezprostředně po ní. Vinu proto svaluje na Joea Bidena, uvedla CNN. Teď už se podle Kellogga musí situace řešit jinak.
Katarská Al-Džazíra informovala, že plán Trumpa a Kellogga se točí kolem čtyř hlavních pilířů. Základem nového územního uspořádání mají být současné frontové linie.
- Prvním bodem mírového plánu je myšlenka, že Spojené státy budou dál vojensky podporovat Ukrajinu pouze v případě, že přistoupí na mírové hovory s Ruskem.
- Aby mělo Rusko zájem o jednání, chce Trump donutit NATO, aby na neurčito pozastavilo přístupová jednání s Ukrajinou.
- Pokud Rusko podepíše mírový plán s Ukrajinou, je ve hře uvolnění určitých amerických sankcí.
- Plán také zahrnuje možnost zavedení poplatků z prodeje ruských energetických zásob, ze kterých se bude financovat rekonstrukce Ukrajiny.
Je ale velká otázka, jestli bude Trumpův a Kelloggův plán fungovat. Ukrajina dosud nedala najevo, že by byla ochotná vzdát se Krymu, natož dalšího okupovaného území. Ani Rusko podle současných vyjádření nejeví o Trumpův plán zájem.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ostrá hádka o Ukrajinu. A dost, neurážej české občany, pustila se Konečná do Zdechovského