Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek opět pohrozil přerušením obchodních vztahů s Čínou. „USA si za rozličných podmínek ponechávají politickou možnost úplného oddělení se od Číny,“ napsal Trump na Twitteru v souvislosti s dřívějším vyjádřením amerického obchodního zmocněnce. Prezidentova slova dala agentura AFP do souvislosti s „krajním napětím mezi oběma předními světovými velmocemi“.
Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer ve středu ve Sněmovně reprezentantů naznačil, že Čína dosud dodržuje obchodní dohodu mezi oběma zeměmi a že spálit všechny mosty mezi Pekingem a Washingtonem není v současnosti možné. „Byla to možnost před lety, ale nemyslím si, že je to rozumná politika,“ řekl Lighthizer.
Spojené státy nejvíce dluží Japonsku, Číně a Velké Británii
Veřejný dluh USA už převýšil hranici 26 bilionů dolarů a v poměru k HDP se dostal nad 120 procent. Většinu peněz si ale americké vládní instituce půjčily od domácích věřitelů. V rukou těch zahraničních je necelá třetina amerického dluhu. Přes bilion dolarů USA shodně dluží Japonsku a Číně.
Tvrdé výstupy proti Číně a kritika rozvážnějšího přístupu předchozí vlády prezidenta Baracka Obamy patří k Trumpově strategii pro znovuzvolení do funkce v listopadových prezidentských volbách. Trump je údajně naštvaný na Peking kvůli koronavirové pandemii, novému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong a zmenšujícím se nadějím, že Čína splní stanovený objem nákupu amerického zboží pro první fázi obchodní dohody.
Zrušení obchodní dohody by ale znovu spustilo předchozí, téměř dva roky trvající obchodní válku mezi USA a Čínou. A to v době, kdy míra nezaměstnanosti v USA je nejhorší od hospodářské krize ve 30. letech minulého století.
Obchodní jednání mezi USA a Čínou trvala více než dva roky. Americká vláda uvalila cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu do USA dosahuje 370 miliard dolarů, v přepočtu 8,9 bilionu korun. Spor způsobil i ztráty na finančních trzích a zhoršil vyhlídky na globální ekonomický růst ještě předtím, než vypukla koronavirová pandemie.