Výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující útok na Kapitol z 6. ledna loňského roku předvolal bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Požaduje, aby exprezident do 14. listopadu vypovídal pod přísahou. Pokud by Trump neuposlechl, mohlo by to vést k trestnímu obvinění. K novému vývoji došlo i v kauze tajných dokumentů v exprezidentově floridském sídle. Podle informací deníku Washington Post obsahovaly některé ze zabavených dokumentů citlivé informace o Íránu a Číně.
Zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů, který tvoří sedm demokratů a dva republikáni, jednomyslně rozhodl o předvolání Trumpa. Zároveň od něj žádá do 4. listopadu poskytnutí řady dokumentů, týkajících se útoku na Kapitol. Mezi nimi mají být i záznamy týkající se osobní komunikace mezi Trumpem se zákonodárci i extremistickými skupinami, píše agentura AP. V tuto chvíli podle ní není jasné, jak bude Trump a jeho tým reagovat.
Výbor v dopisu exprezidentovi s odkazem na předchozí slyšení uvádí, že shromáždil dostatek přesvědčivých důkazů o tom, že Trump osobně organizoval a dohlížel na snahy zvrátit výsledek prezidentských voleb z roku 2020 a zabránit pokojnému předání moci.
Trump musí svědčit v případu obvinění ze znásilnění. Čelí bývalé novinářce
Bývalý americký prezident Donald Trump musí přijít vypovídat k soudu v kauze, v níž stojí proti bývalé novinářce, která ho viní ze znásilnění. O povinnosti svědčit ve středu rozhodl soud v New Yorku. Trump reagoval prohlášením, že americký právní systém je „nefunkční ostuda“, uvedla agentura AP.
„Uvědomujeme si, že předvolání bývalého prezidenta je významný a historický krok,“ napsali v dopise Trumpovi demokratický předseda výboru Bennie Thompson a republikánská místopředsedkyně Liz Cheneyová s tím, že to „neberou na lehkou váhu“.
Podle deníku Washington Post pak vyplynulo, že některé tajné dokumenty zabavené v Trumpově floridském sídle obsahovaly vysoce citlivé zpravodajské informace o Íránu a Číně.
Zabavený materiál obsahoval tajné dokumenty popisující práci zpravodajců ohledně Číny a nejméně jeden z dokumentů se týkal íránského jaderného programu, uvádí WP. Tyto dokumenty jsou považovány za jedny z nejcitlivějších z těch, které FBI zabavila. Vypuštění informací z těchto dokumentů by představovalo mnohačetná rizika, včetně ohrožení lidí pomáhajících americkým zpravodajským službám a úsilí o sběr informací, píše WP s odvoláním na experty.
Trumpův vrchní stratég už byl odsouzen
Americké ministerstvo spravedlnosti v současnosti prošetřuje, zda Trump porušil zákon tím, že vládní dokumenty, včetně zhruba stovky utajených, si po odchodu z prezidentského úřadu v lednu 2021 odnesl do svého floridského sídla. Ministerstvo rovněž zkoumá, zda Trump nebo jeho tým mařili výkon spravedlnosti, když FBI vyslal své agenty prohledat exprezidentův dům. Upozornilo také, že další tajné dokumenty možná stále chybí.
Zprávu WP podle agentury Reuters zatím nekomentovali Trumpovi zástupci ani ministerstvo spravedlnosti.
Trumpův někdejší vrchní stratég Steve Bannon byl zároveň v pátek odsouzen ke čtyřem měsícům vězení za pohrdání Kongresem poté, co výboru odmítl poskytnout svědectví a dokumenty. Verdikt není pravomocný a Bannon se odvolá.