Turecko v posledních dnech stíhá jedna živelná katastrofa za druhou. Nejdříve se na jihu země rozhořely největší lesní požáry v historii země a následně zasáhly sever Turecka přívalové deště a bleskové záplavy.
Při bleskových záplavách na severu Turecka zemřelo devět lidí a desítka dalších utrpěla zranění. Informovala o tom turecká tisková agentura Anadolu. Povodně způsobené silnými dešti nejvíce zasáhly černomořskou provincii Kastamonu a její stejnojmenné správní středisko. Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD uvedl, že pokračuje evakuace obyvatel pomocí vrtulníků. Bez dodávek elektřiny je asi 10 tisíc domácností, uvedlo ministerstvo energetiky.
Intenzivní srážky v provinciích Kastamonu, Bartin a Sinop mají podle turecké meteorologické služby trvat nejméně do pátku. Televizní stanice přinesly záběry zaplavených ulic, kterými proud vody unášel desítky aut, větve a trosky budov. Dvě z obětí zemřely kvůli sesuvu půdy.
BREAKING: Dozens missing after floods destroyed multiple houses and swept away vehicles in Kastamonu and Bartin provinces of Turkey pic.twitter.com/J8GHv0IdMq
— Insider Paper (@TheInsiderPaper) August 11, 2021
Některé vesnice v provincii Bartin velká voda zcela odřízla od světa, protože zničila přístupové silnice a mosty. Tamní obyvatele tak evakuují vrtulníky. Severní oblasti Turecka postihují v létě bleskové povodně opakovaně, loni při nich zemřelo osm lidí. Ministr zemědělství a lesnictví Bekir Pakdemirli uvedl, že záplavy byly letos největší za nejméně posledních 50 let a některé oblasti zaznamenaly rekordní množství srážek.
Rozměrné lesní požáry
Kromě následků povodní Turecko dál bojuje i s lesními požáry, kterých za poslední dva týdny vypukly kvůli vysokým teplotám a suchu na tři stovky. O život přišlo nejméně osm lidí. Turecký ministr pro lesnictví Bekir Pakdemirli ve středu na Twitteru napsal, že se po 14 dnech podařilo dostat pod kontrolu rozsáhlý požár v provincii Mugla. Hasičům tak zbývá zkrotit tři zbývající ohniska na jihozápadě země.
Cooling efforts underway as forest fires were contained in Marmaris district in southwest Turkey pic.twitter.com/QOaHm4L20W
— Anadolu English (@anadoluagency) August 11, 2021
Podle katarské Al-Džazíry v Turecku shořely za posledních čtrnáct dní desetitisíce hektarů lesa. Země navíc v červenci zaznamenala teplotní rekord (49,1 °C) a sucho ohrožuje produkci zemědělských plodin.
Turecko jako jeden z posledních států na světě neratifikovalo Pařížskou dohodu, která signatáře zavazuje ke snižování uhlíkových emisí a celkově ekologičtější politice.