V pondělí přijali kroměřížští kriminalisté zprávu od ženy, kterou už v březnu 2019 přes e-mail oslovil neznámý muž. Ten tvrdil, že je americký voják. Ženě se vetřel do přízně a pod různými záminkami na ní vylákal bezmála dva miliony korun. Pachateli hrozí až osmileté vězení.
Neznámý muž o sobě pětašedesátileté ženě tvrdil, že je americký voják, který v armádě slouží téměř 30 let a nyní je v Iráku. Dále tvrdil, že je třiapadesátiletý vdovec a vysokoškolák. Ženě nabídl své přátelství a poslal jí i svoji fotku. „Poté si dvojice vyměnila několik e-mailů, ve kterých voják projevoval o ženu vážný zájem a vyznal jí lásku. Zhruba po měsíční korespondenci jí napsal, že je právě ve válečné zóně, a pokud se za dva dny neozve, zemřel,“ sdělila policejní mluvčí Simona Kyšnerová.
Podvod za 100 milionů. Kvůli nezdaněnému tabáku zadržela policie trojici mužů
Policie obvinila dva Poláky a jednoho Čecha z krácení daní z tabákových výrobků o zhruba 100 milionů korun. Všichni tři obvinění jsou ve vazbě, v případě prokázání viny jim hrozí až desetileté vězení. V úterý o tom Informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.
Další e-mail ale dorazil. „Voják psal, že za tuto misi dostane devět a půl milionu dolarů, které jí chce poslat přes anglického agenta. Potřeboval ale zaslat agentovi peníze na clo. Žena tak postupně ve třech splátkách zaplatila 150 tisíc korun,“ vysvětlila mluvčí.
Voják se poté sice na několik měsíců odmlčel, nicméně loni ženu opět kontaktoval. Napsal jí, že jeho právník peníze za misi převedl do banky a chtěl její osobní údaje. „Z banky jí pak přišel mail s ofocenou kopií šeku na její jméno s částkou devět a půl milionu dolarů. Následně banka požadovala vyplnit různé dokumenty potřebné k založení účtu a také kopii občanského průkazu. Poté jí z banky přišel odkaz k účtu na její jméno včetně hesla a PIN. Banka pak požadovala ještě zaplacení poplatků za pojištění a daň z převodu,“ dodala Kyšnerová.
Pachateli hrozí osm let za mřížemi
Na bankovním účtu se sice uvedená částka nacházela, nešlo s ní ale nijak manipulovat. „Během loňského roku pak ženě z banky přicházely dokumenty v angličtině, kterým nerozuměla, a také požadavky k zaplacení certifikátů potřebných k převodu peněz. Jednalo se o platby v řádech desítek tisíc korun. Žena tak postupně přišla o bezmála dva miliony korun,“ uvedla mluvčí.
Mezinárodní gang okradl české banky a pojišťovnu o 1,4 miliardy
Mezinárodní gang připravil dvě české banky a jednu pojišťovnu o 1,4 miliardy korun. Využil k tomu fiktivní obchody s ocelí. Česká policie kvůli tomu navrhla obžalovat čtyři lidi, a to tři občany České republiky a jednoho cizince. Na policejním webu to v pondělí uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Česká policie vyšetřovala případ společně s policisty z Velké Británie, kde jsou podle Ibeheje stíháni hlavní pachatelé, kteří gang řídili.
Pachatel se dopustil podvodu, za který mu hrozí až osm let za mřížemi.
Podle policie se nejedná o ojedinělý případ. Podobné skutky řeší několikrát do roka. „Apelujeme proto zejména na opuštěné ženy, aby byly při elektronické komunikaci s neznámými osobami velmi obezřetné a řádně zvažovaly, od koho přijímají nabízené přátelství,“ sdělila Kyšnerová.
Podle policie je nutné dávat si pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s někým ze zahraničí. „Podvodníci dokážou využít osamělosti a velmi citlivě působit milými slovy, komplimenty či lichotkami. Pachatelé se často schovávají za identitou vzdělaného člověka, např. lékaře, architekta, vojáka nebo nějakého specialisty,“ pokračovala mluvčí s tím, že pachatelé svoji oběť „zpracovávají“ i řadu týdnů či měsíců.
„Po určité době přicházejí se svými požadavky, a to formou žádosti o finanční pomoc, např. na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, na investice do podnikání a další,“ dodala Kyšnerová.