Zástupci sociální sítě Twitter uvedli, že odstranili přes třicet tisíc účtů porušujících pravidla této platformy. Mnoho účtů mělo prý spojitost s čínskými, ruskými nebo tureckými propagandistickými operacemi. Informovala o tom německá agentura DPA. Twitter se stejně jako většina ostatních sociálních sítí snaží bojovat s dezinformacemi, manipulacemi a fake news.
Technologická společnost měla uzavřít 32 242 účtů na své síti z důvodu porušování zásad v oblasti manipulace s platformou. Zhruba 23 750 účtů označili pracovníci Twitteru za propagandistickou síť připisovanou Číně. Dalších asi 150 tisíc účtů pak mělo sloužit pro zesilování a šíření obsahu takzvané hlavní nebo základní sítě.
Trump vs. Twitter: Označit výrok za nepřesný není cenzura, říká Petr Gongala
Sociální síť Twitter ve středu 27. května poprvé označila tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně korespondenčního hlasování v prezidentských volbách za nepřesný. Ten chování společnosti označil za „politický aktivismus“. Na téma boje proti dezinformacím debatovali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS datový analytik František Vrábel a koordinátor projektu Demagog.cz Petr Gongala, podle kterého se Twitter zachoval správně.
Příspěvky šířené retweety (sdílením) a lajkováním měly podle Twitteru sloužit čínské vládě. Obsah zahrnoval třeba informace o protestech v Hongkongu nebo o novém koronaviru. Ústředních 23 750 účtech „bylo časně zachyceno a neuspělo v dosažení významné trakce“ (rozjetí), uvedla sociální síť. Většina podpůrných účtů pak měla být strategicky vytvořena „k umělému nafouknutí hodnot impresí“.
Twitter odstranil rovněž pochybné uživatelské účty připisované ruským a tureckým vládním zájmům, těch bylo méně než čínských.
Manipulativní koordinované aktivity
Celá síť měla být zapojena do „manipulativních a koordinovaných“ aktivit. Účty sdílející příspěvky především v čínském jazyce „šířily geopolitické narativy příznivé vůči Komunistické straně Číny, zatímco pokračovaly v protlačování klamavých narativů ohledně politické dynamiky v Hongkongu,“ uvedli zástupci Twitteru.
Vedení populární sociální sítě se snaží očistit uživatelské účty na své platformě – zejména o ty falešné a automaticky ovládané, které šíří propagandu a spamy. Nedávno světem proběhla zpráva o střetu Twitteru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který ho využívá jako klíčový komunikační kanál. Twitter totiž jeden z prezidentových příspěvků podrobil kontrole faktů a označil ho příslušným štítkem, což Donalda Trumpa rozzuřilo natolik, že uvedl, že může přijít s určitými kroky proti sociálním sítím.