reklama

Začátek prázdnin v kinech: dvě nestárnoucí klasiky a karlovarská náhražka

Jaké filmové premiéry uvidíte na velkém plátně od 2. července? Aktuální nabídka je i vinou tradičně karlovarského termínu zcela bez novinek. Místo našeho největšího festivalu se dočkáme přehlídky TADY VARY, která nabídne 16 zajímavých titulů. V běžných kinech si budete moci připomenout dva klasické snímky, které slaví výročí – Postřižiny a Samotáře.

reklama

Omezení provozu kin v souvislosti s koronavirem se tento týden projeví velmi citelně. Zatímco v uplynulých týdnech jsme se museli spokojit s několika tuzemskými produkcemi (v čele s Bourákem a 3Bobulemi) a řadou starších či méně zásadních evropských projektů, tento čtvrtek se nabídka kin obohatí pouze dvěma tituly; a o žádné novinky se rozhodně nejedná.

Postřižiny

Filmografie Jiřího Menzela je úzce spjata s literární tvorbou Bohumila Hrabala a Postřižiny z roku 1980 jsou jedním z řady úspěšných plodů této spolupráce. Často zmiňovaná hrabalovská poetika je skutečně svérázná, neboť pro socialistickou cenzuru byla přípustná i zakazovaná zároveň. Odklon od všedních starostí normalizačního Československa byl rozhodně vítaný a idealizované vykreslení starých zlatých časů mělo do odvážných společenských kritik daleko. Na druhou stranu však podporování legendy o krásném a nezkaženém Rakousko-Uhersku samozřejmě nebylo zcela slučitelné s budovatelskými myšlenkami.

Ambivalence kolem toho, jak by mělo správné socialistické umění vypadat, se tedy promítla i do vztahu k Hrabalovi, který sice měl po srpnové okupaci zákaz tvorby, jenže v 80. letech se podle jeho děl natočilo několik obdivovaných snímků (vedle Postřižin například Slavnosti sněženek či televizní Krasosmutnění).

V obnovené premiéře tedy můžeme na tuto rozpačitou dobu zavzpomínat a znovu na velkém plátně navštívit nymburský pivovar. Interakce sucharského Jiřího Schmitzera, emancipující se Magdy Vášáryové a ukřičeného Jaromíra Hanzlíka je dodnes zábavná a po 40 letech od premiéry voní poctivou pivní nostalgií.

Samotáři

Přibližně o polovinu mladší jsou Samotáři, kteří ukazují úplně odlišnou stránku naší kinematografie. Tehdejší třicátníci David Ondříček a Petr Zelenka totiž na skládance „chcípáckých“ hrdinů naznačili, jak se asi cítila tehdejší nadějná generace. Lidé vyrůstající v šedivých 80. letech se po Sametové revoluci měli dostat ke kormidlu společnosti, ale něco se zadrhlo a oni se na přelomu milénia ocitli ve zmatcích a nejistotě, natož aby sami měnili společnost.

Samotáři si vydobyli nálepky jako „kultovní film“ či „generační výpověď“. Film ve společnosti rezonoval mimo jiné díky schopnosti vykreslit své antihrdiny nápaditým a záměrně netradičním způsobem. Povedený casting v čele s Jiřím Macháčkem, Sašou Rašilovem, Jitkou Schneiderovou a debutujícím Ivanem Trojanem je už jen třešničkou na tomto dortu plném „hlášek“, který stále výborně funguje jako exkurze do myšlení na přelomu tisíciletí.

Tady Vary

Distribuční termín na začátku července je u nás tradičně slabý – většina důležitých událostí ve filmovém průmyslu se totiž touhle dobou obvykle odehrává na karlovarském festivalu. Ten byl letos sice zrušen, ovšem alespoň ve velmi omezené podobě se filmovým fanouškům přece jen připomene. Přehlídka s názvem TADY VARY totiž probíhá od 3. do 11. července a nabídne celkem 16 filmů. Ty se budou promítat ve stejný čas ve všech kinech, která jsou do přehlídky zapojena, a alespoň částečně tak nasimulují klasický festivalový zážitek, samozřejmě i včetně občasného zapojení tvůrců a dalších hostů.

Filmová nadílka zahrnuje několik titulů, které se následně objeví i v běžných kinech. To se týká třeba životopisného dokumentu Meky, romantické komedie Na palubu!, mateřsky laděnou sci-fi Proxima či oceňované emancipační drama Než skončí léto. Dále uvidíme provokativně tepavé drama Ema od chilského režiséra Pabla Larraína, dokument o jednom z nejobdivovanějších režisérů všech dob s názvem Kubrick o Kubrickovi, drama o předsudcích Teplouš, mexickým nebezpečím prosycený thriller Bez zvláštních znamení anebo třeba značně autobiografickou zpověď známého herce Shii LaBeoufa s názvem Honey Boy.

Přehlídka se tak může pyšnit jak divácky vděčnými tituly, tak klasickou festivalovou produkcí určenou pro náročnější diváky. V aktuálním filmovém suchu tak může posloužit jako adekvátní náhrada za chybějící novinky.

Tagy:

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama