Málokdy se stane, že Česká republika vyniká nad průměrem Evropské unie. Otázka finanční dostupnosti týdenní dovolené je však oblastí, kde se jí to daří. Přestože jde o nedostupný luxus pro každého pátého Čecha staršího šestnácti let, v rámci evropské sedmadvacítky jde o devátý nejlepší výsledek. Do kapsy tak „strčíme“ i některé staré členské země EU.
Skoro třicet procent obyvatel EU starších šestnácti let si loni nemohlo dovolit jet z finančních důvodů na týdenní dovolenou. Ještě před deseti lety se tento problém týkal téměř dvou pětin občanů evropské sedmadvacítky, jak vyplývá z aktuálních dat zveřejněných Eurostatem. Tehdy ale byla finanční dostupnost dovolených do velké míry ovlivněna následky finanční a ekonomické krize, kdy lidé stále ještě přicházeli o práci a rovněž o své příjmy.
Česká republika patří v tomto ohledu k nadprůměrným zemím v rámci Evropské unie, a to v pozitivním slova smyslu. U nás je totiž týdenní dovolená aspoň jednou za rok finančně nedostupná jen pro necelou pětinu obyvatelstva. Ještě před osmi lety se tento podíl nacházel nejen nad průměrem EU, ale i nad 43 procenty. Dnes je tedy počet Čechů, pro něž je týdenní dovolená neakceptovatelnou finanční zátěží, ani ne poloviční.
Mít peněz a možnost odpočívat jako Švéd
V současnosti jsme na tom dokonce lépe než například Francie, kde si týden volna nemůže dovolit 22,2 procenta lidí, nebo Belgie (22,4). Ze starých členských zemí „strčíme“ do kapsy také Velkou Británii (23,5), Irsko (29,5), Španělsko (34,2), Portugalsko (40), Itálii (44,4) a Řecko (49,2). Vůbec nejhůře je na tom Rumunsko, kde na týden dovolené nemá prostředky přes 54 procent obyvatel.
Ze zemí východního bloku je naopak premiantem Slovinsko, kde se bez týdenního odpočinku mimo svůj domov musí obejít jen 19,4 procenta obyvatel, což je o tři desetiny procentního bodu lepší výsledek než v případě Česka. Naši východní sousedé Slováci se se svými 37,3 procenta nacházejí mezi Bulharskem (35,5) a Litvou (38,9) a zaujímají dvacátou příčku pořadí zemí EU.
Pokud by finanční dostupnost týdenní dovolené mimo bydliště byla měřítkem ekonomické vyspělosti, nejbohatší zemí v EU by bylo Švédsko, kde na sedm dní jednou ročně bez problémů vycestuje devadesát procent populace. Jen o něco hůře jsou na tom naši německy hovořící sousedé. V Rakousku je týden na dovolené nedostupný luxus pro 12,9, v Německu pak 13,3 procenta obyvatel.