reklama

Týranou fenku vysvobodili ochránci ze slovenské osady, je ve špatném stavu

Otřesný případ týrání se odehrával delší dobu na Slovensku ve městě Kolárovo. Na případ fenky byli naštěstí upozorněni policisté, kteří oslovili Slovenskou alianci ochránců zvířat (SAOZ) a s jejich pomocí fenku odebrali.

reklama

Otřesný případ týrání se odehrával delší dobu na Slovensku ve městě Kolárovo. Na případ fenky byli naštěstí upozorněni policisté, kteří oslovili Slovenskou alianci ochránců zvířat (SAOZ) a s jejich pomocí fenku odebrali.

„Na případ Reyny nás upozornili policisté, že dostali hlášení o týrání a zanedbání péče. Okamžitě jsme na místo vyrazili,“ říká Karina Andrušková z SAOZ. Fenka žila v malé voliéře ve svých výkalech. „Nechceme si vůbec představovat, jak trpěla, vhání nám to slzy do očí,“ komentuje Karina.

Podle posledních informací je fenka ve špatném stavu. Má hnisavé rány po těle, na nohou nemá prakticky vůbec srst a je anemická (chudokrevná). Kromě toho měli pracovníci organizace podezření na svrab a demodex, což je roztoč, který způsobuje línání, ani jedno se z krve nepotvrdilo. Za její špatný stav může hlavně podvýživa. Fenka je hospitalizovaná na veterině. „Reyna váží 12 kilo, takovýto pes by měl vážit 20-25 kilo,“ dodává Karina. V pátek 8.5.2020 by měla být propuštěna do domácí péče.

I když si fenka vytrpěla peklo podle jejich zachránců je to neskutečný mazel, který na lidi nezanevřel. Užívala si každé pohlazení. Náklady na péči Reyny se jistě vyšplhají do výšin, pokud byste na záchranu Reyny i jiných chtěli přispět, ZDE najdete odkaz na transparentní účet. (SWIFT: GIBASKBX, V poznámce: Zneužívaná Reyna)

Další případ v šetření

Na Slovensku se odehrál v krátké době další otřesný případ, který ale bohužel neskončil vysvobozením a také ho vyšetřuje policie. V okrese Brezno někdo pověsil psa na strom a zapálil. Zda byl zapálen za živa či ne, se zatím neví. Za dopadení pachatele tohoto nelidského činu byla donorem ze zahraničí nabídnuta odměna 10 tisíc eur.

Pomoc, která má smysl

Slovensko dlouhodobě bojuje s velkým počtem toulavých psů, je jich přibližně kolem 150 tisíc (celkový počet psů na Slovensku se odhaduje na 500 tisíc). Většina z těchto zvířat žije v chudinských osadách, kde jsou otřesně podmínky, trápí je paraziti, neléčí se jejich zranění, nejsou očkováni. Jejich počet narůstá díky nekontrolovanému množení, o tom, jak se tamní lidé psů zbavují, raději psát nebudeme. Psi byli často zachraňováni dobrovolníky a převáženy do Česka, kde jim byla poskytnuta pomoc a nový domov. To však řešení není. Proto vznikl v roce 2015 Československý program na pomoc psům a kočkám v romských osadách, který spolupracuje s organizací Psí život. Tento program řeší situaci na místě přímo kastracemi a očkováním, psy ve velmi špatných zdravotních stavech odebírá, stejně jako mláďata, aby zabránil dalšímu množení. Vykastrované psy, kteří jsou na tom zdravotně dobře do osad vrací, aby si tamní obyvatelé nepřivedli další nekastrovaná zvířata. Domovy se odebraným zvířatům hledají na Slovensku. Sledovat jejich práci můžete například na jejich sociálních sítích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama