Otřesný případ týrání se odehrával delší dobu na Slovensku ve městě Kolárovo. Na případ fenky byli naštěstí upozorněni policisté, kteří oslovili Slovenskou alianci ochránců zvířat (SAOZ) a s jejich pomocí fenku odebrali.
Otřesný případ týrání se odehrával delší dobu na Slovensku ve městě Kolárovo. Na případ fenky byli naštěstí upozorněni policisté, kteří oslovili Slovenskou alianci ochránců zvířat (SAOZ) a s jejich pomocí fenku odebrali.
„Na případ Reyny nás upozornili policisté, že dostali hlášení o týrání a zanedbání péče. Okamžitě jsme na místo vyrazili,“ říká Karina Andrušková z SAOZ. Fenka žila v malé voliéře ve svých výkalech. „Nechceme si vůbec představovat, jak trpěla, vhání nám to slzy do očí,“ komentuje Karina.
Podle posledních informací je fenka ve špatném stavu. Má hnisavé rány po těle, na nohou nemá prakticky vůbec srst a je anemická (chudokrevná). Kromě toho měli pracovníci organizace podezření na svrab a demodex, což je roztoč, který způsobuje línání, ani jedno se z krve nepotvrdilo. Za její špatný stav může hlavně podvýživa. Fenka je hospitalizovaná na veterině. „Reyna váží 12 kilo, takovýto pes by měl vážit 20-25 kilo,“ dodává Karina. V pátek 8.5.2020 by měla být propuštěna do domácí péče.
I když si fenka vytrpěla peklo podle jejich zachránců je to neskutečný mazel, který na lidi nezanevřel. Užívala si každé pohlazení. Náklady na péči Reyny se jistě vyšplhají do výšin, pokud byste na záchranu Reyny i jiných chtěli přispět, ZDE najdete odkaz na transparentní účet. (SWIFT: GIBASKBX, V poznámce: Zneužívaná Reyna)
Další případ v šetření
Na Slovensku se odehrál v krátké době další otřesný případ, který ale bohužel neskončil vysvobozením a také ho vyšetřuje policie. V okrese Brezno někdo pověsil psa na strom a zapálil. Zda byl zapálen za živa či ne, se zatím neví. Za dopadení pachatele tohoto nelidského činu byla donorem ze zahraničí nabídnuta odměna 10 tisíc eur.
Pomoc, která má smysl
Slovensko dlouhodobě bojuje s velkým počtem toulavých psů, je jich přibližně kolem 150 tisíc (celkový počet psů na Slovensku se odhaduje na 500 tisíc). Většina z těchto zvířat žije v chudinských osadách, kde jsou otřesně podmínky, trápí je paraziti, neléčí se jejich zranění, nejsou očkováni. Jejich počet narůstá díky nekontrolovanému množení, o tom, jak se tamní lidé psů zbavují, raději psát nebudeme. Psi byli často zachraňováni dobrovolníky a převáženy do Česka, kde jim byla poskytnuta pomoc a nový domov. To však řešení není. Proto vznikl v roce 2015 Československý program na pomoc psům a kočkám v romských osadách, který spolupracuje s organizací Psí život. Tento program řeší situaci na místě přímo kastracemi a očkováním, psy ve velmi špatných zdravotních stavech odebírá, stejně jako mláďata, aby zabránil dalšímu množení. Vykastrované psy, kteří jsou na tom zdravotně dobře do osad vrací, aby si tamní obyvatelé nepřivedli další nekastrovaná zvířata. Domovy se odebraným zvířatům hledají na Slovensku. Sledovat jejich práci můžete například na jejich sociálních sítích.