U Pirátů se schyluje k velkému boji. Uhájí Bartoš post šéfa? Má hned tři vyzyvatele

Piráti si po dvou letech a po loňském volebním výprasku budou už tento víkend volit nové stranické vedení. A nutno říct, že půjde zřejmě o jednu z nejdůležitějších voleb v historii strany, která Piráty nasměruje na další plavbu. Ivana Bartoše v boji o předsednické křeslo vyzvou hned tři další kandidáti a doslova tlačenice je i o místopředsednické posty. Ty by rádo obsadilo 18 více či méně politicky zkušených „pirátů“ a „pirátek“. Jedno mají společné: Říkají, že strana je v krizi a je třeba otočit kormidlo, každý ale chce vyrazit trochu jiným směrem.

O post předsedy se kromě Ivana Bartoše uchází i třiačtyřicetiletý senátor Lukáš Wagenknecht, čtyřicetiletý ostravský radní David Witosz a jedenatřicetiletá rodačka z Karviné a později členka pražského sdružení Jana Michailidu. A zdá se, že je to právě mladá pirátka, která má ve straně největší podporu. Dosud sesbírala celkem šest nominací z krajů, zatímco Bartoš jen tři, Wagenknecht dvě a Witosz dokonce žádnou.

Kandidáti během posledních dnů zveřejnili na stranickém fóru své kandidátské řeči a nastínili tak, kudy by strana pod jejich vedením měla v následujících nejméně dvou letech směřovat.

Michailidu: Strana je v krizi, musíme otočit kormidlo

„Strana je v krizi. Cítím, že jsme letos utrpěli výrazný náraz do reality a je třeba otočit kormidlo,“ řekla CNN Prima NEWS Jana Michailidu s tím, že je několik let členkou republikového výboru a své zkušenosti z působení by ráda přenesla i do vedení strany.

Piráti podle ní musí zásadně zapracovat hned na několika věcech. Zaprvé na mediální prezentaci, zadruhé na návratu ke kořenům, ze kterých vzešli, a zatřetí lidem ukázat, že jsou stranou, která se rozhoduje na odborných principech. Důležité je podle ní i zachování transparentnosti. Celou její kandidátskou řeč, stejně jako všech ostatních kandidátů, si můžete přečíst na stranickém fóru.

Witosz: Musíme se naučit říkat ne

O změnu usiluje i další z kandidátů David Witosz, který zatím publikoval pouze stručné vyjádření, kudy by se strana měla ubírat. „Strana Pirátů, která vyzvala na souboj hnutí ‚jednoho muže‘, se nestane stranou jednoho muže. Strana Pirátů, která chtěla porazit hnutí ANO, se naučí používat slovo NE,“ slibuje Witosz. Naráží tak především na názor, že Piráti neměli vstupovat do vlády, s nímž není zdaleka sám. Přesto jsou tyto hlasy v menšině, při hlasování bylo pro vstup do vlády 82 procent Pirátů.

Změnu by rád prosadil i současný senátor Lukáš Wagenknecht, který se především obává toho, že špatný výsledek voleb do Sněmovny a nulová reflexe negativně ovlivní i volby komunální.

Wagenknecht: Stáváme se příveskem

„Nyní jsme v situaci, která podle mě není dobrá. Stává se z nás v posledních týdnech submisivní politický přívěsek se čtyřmi poslanci. Při jednoduchém spočítání našeho vlivu ve sněmovně a jeho promítnutí k naší síle ve vládě je to logické. Čeho se nejvíce obávám a čemu chci zabránit, je negativní dopad celostátní úrovně politiky na naše pozice v regionální politice,“ uvedl na fóru Wagenknecht.

„Vnímám také potřebu spojování v rámci strany. Po volbách cítím vnitřní trauma, protože se jede dál, jako by se nic nestalo. Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl kandidovat, je naše budoucnost,“ dodal senátor.

Posledním z kandidátů na předsedu je ten stávající –⁠ Ivan Bartoš. Ten si v prvé řadě sype popel na hlavu za volební výprask.

Bartoš má čtyři priority

„Stavím se čelem k neúspěchu v nedávných sněmovních volbách a k nenaplnění vize, kterou jsem jako předseda i volební lídr reprezentoval. Naše ambice nebyla naplněna v žádném z pozitivních cílů, pokud neberu zabránění možné vlády SPD a ANO. Řada chyb jde zcela objektivně samozřejmě za mnou jako lídrem, i když jsem dal do své práce opravdu maximum a šel jsem do toho s plným nasazením – stejně jako se o to snažím každý den,“ napsal Bartoš.

Uznává, že měl více reflektovat výhrady straníků a už dávno se zaměřit na vnitrostranickou komunikaci, která selhává. I to jsou věci, které chce v následujícím období napravit, pokud bude zvolen. Straníkům představil čtyři priority:

  • stabilizace Pirátů v nové vládní roli a práce na plnění programu,
  • transformace a konsolidace strany spojená s posílením role krajské úrovně, odbornosti a profilace Pirátů,
  • profesionalizace politické i mediální strategie a její uvedení do praxe v každodenní činnosti na všech úrovních s ohledem na vládní angažmá a priority Pirátů i směrem k senátním a komunálním volbám,
  • stmelování Pirátů bez toho, aby se vytratila názorová diverzita, nastavený systém vzájemné komunikace, spolupráce, zodpovědnosti a budování konstruktivní otevřené atmosféry vzájemné důvěry.

Kromě předsedy si budou Piráti volit i posty místopředsedů. Těch bude buď sedm, nebo jako nyní jen čtyři. Celkem se o posty místopředsedů uchází až 18 Pirátů. Není mezi nimi ale nikdo z těch, kteří vedou stranu nyní.

Nejvíce nominací posbírali europoslanec Marcel Kolaja, bývalý poslanec Martin Jiránek nebo předsedkyně jihočeské organizace Jana Koláříková.

Tagy:
Piráti volby předseda Ivan Bartoš Lukáš Wagenknecht Celostátní fórum Marcel Kolaja Martin Jiránek Jana Michailidu David Witosz