Úcta k tradicím i přírodě. Víno z Perné je plné slunce i srdečnosti

Vinařství Popela: Úcta k tradicím i přírodě. Víno z Perné je plné slunce i srdečnosti

Malebné údolí, které protíná národní přírodní rezervace Děvín, v dáli Pavlovské vrchy, všudypřítomný nádech historie a v neposlední řadě sluncem zalité vinice. To je obec Perná ležící nedaleko Mikulova. A to všechno dohromady napovídá, že jde o domov dobrého vína.

Pohostinnost a srdečnost jsou dvě vlastnosti, které člověk z vinařů cítí. A už pouhý příjezd do Vinařství Popela to potvrzuje. Vstupní bránu nám otevírá jeho zakladatel, Stanislav Popela starší. „Tak dobrý den, já vás tady zdravím v našem vinařství a zvu vás dál, abyste si prohlídli, jak to tady vypadá.“

Vlastní vinařství založil Stanislav Popela v 90. letech. Dnes se o celý komplex starají společně se synem.

„My jsme vinařský dům vybudovali v roce 2019 a stojí na místě původního domu z roku 1870. Ta budova slouží jako komplex, to znamená, že máme degustační místnost, máme tady prodejnu, máme tady sklady na víno a také poskytujeme ubytování,“ vyjmenovává v pořadu Prima Česko všechny možnosti vinařského domu enolog Stanislav Popela mladší, který má v rodinném podniku na starosti marketing.

Co ale nadchne všechny zvídavé návštěvníky, je možnost nahlédnout i do technologické haly, kde se zpracovává hroznový mošt.

„My ten hroznový mošt tady přečerpáme, následně dochází k jeho nakvašení a z tohoto produktu to budoucí víno. A následně ještě dochází k procesu takzvaného školení a úpravy do lahví. Nazrávání vína probíhá zde v nerezových nádržích, červené víno máme také v nerezových nádržích, ale dáváme ho i do dřevěných sudů, a to do sudů dubových nebo barikových,“ vypráví cestou mezi nerezovými tanky Stanislav Popela ml.

Procházka lánem vinic

Úcta k tradicím, využití moderních technologií s ohledem na citlivý přístup k přírodě a důraz na kvalitu je při procházce rodinným vinohradem vidět na každém kroku. Jedna z procházek vede i viniční tratí Železná. Jedna z nejvýznamnějších v Perné, leží ve výšce zhruba 320 m. „Máme 24 hektarů vinic a z toho 21 hektarů plodících a ty tři hektary vinic, které budou teprve plodit.“

Průměrné stáří vinic Popelů je zhruba pětadvacet let. A milovníky vín bude zajisté zajímat, že vinice rostou na vyhlášených tratích, jako je Purmice, Goldhammer anebo na zmíněné Železné. A Stanislav Popela ml. vypráví, jak přišla ke svému jménu: „Dříve, když se tady pěstovaly hrozny ve velkém, tak tady byly takzvané železné konstrukce. A ty železné konstrukce se potom následně odstranily, ale u těch konstrukcí byly vinice a pracovníci, kteří sem chodili, říkali, že jdou na železnou. A poté, jak se v 90. letech začaly pojmenovávat trati, tak ten název Železná tomu zůstal.“

Víno jako životní poslání

Oblast se navíc těší dostatku slunečního svitu a je tedy považována za jednu z nejvyhlášenějších. Mezi odrůdami tu převládají bílá vína – Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Aurelius, Pálava, Rulandské bílé a další. Nechybí ale ani vína červená či sekty.

„Víno je pro nás život, protože já jako dítě jsem vyrůstal ve vinařství. A je to takové předávání si rodinného pokladu z pokolení na pokolení. Naším cílem je v základu to, aby víno především lidem chutnalo, aby se k nám vraceli. A dál určitě pro nás je takové přání získat nějaké úspěšné ocenění v národních i nadnárodních soutěžích,“ přiznává Stanislav Popela ml.

Perná vás uchvátí nejen krásnou přírodou, ale také pohostinností místních. Takže pokud máte seznam míst, které byste měli navštívit, tohle je zajisté jedním z nich.

Tagy: