Řada lidí tvrdí, že ho viděla. Žádné vědecké důkazy pro jeho existenci ale neexistují. UFO – neidentifikovaný létající předmět, který pilotuje neznámá mimozemská entita – nedá spát konspiračním teoretikům už desítky let. A také v kalendáři má své místo, 2. července se ve světě slaví Mezinárodní den UFO.
Lidé jsou fascinováni možností, že by ve vesmíru nebyli sami. UFO komunita stvořila během let nespočet knih, dokumentů nebo filmů s mimozemskou tematikou. Historky jsou to většinou pochybné, přesto se mezi nimi občas objeví příběhy, které zaujmou i širší veřejnost.
Nejznámější incident, který údajně potvrdil existenci UFO, se zapsal do historie jako roswellská katastrofa. Ve středu 2. července roku 1947 údajně přelétlo nad městem Roswell v Novém Mexiku těleso diskovitého tvaru. Neznámý stroj měl havarovat desítky kilometrů od města. Trosky nalezl farmář jménem William Brazel. Krátce poté, co uvědomil úřady, byl muž údajně zatčen a další zkoumání místa dopadu neznámého objektu mu bylo znemožněno.
Vědci zachytili pravidelný signál z vesmíru. Vzkaz od jiné civilizace nelze vyloučit
Vědci z observatoře Jodrell Bank nedaleko Manchesteru ve Velké Británii rozplétají jednu ze záhad současné astronomie. Během uplynulých čtyř let využívali Lovellův teleskop ke sledování takzvaných rychlých rádiových záblesků (fast radio bursts) a přišli s překvapivými záběry. Uvedl to web manchester.ac.uk.
Později se rozšířily spekulace, že bezpečnostní složky kromě trosek nalezly také mimozemská těla. Úlomky havarovaného stroje místní orgány převezly na vojenskou základnu v Roswellu a o dalším šetření už nikoho neinformovaly. Podle jedné z vyšetřovacích hypotéz Brazel ve skutečnosti objevil trosky zkušebního balonu, který nesl testovací figuríny.
Nestyďte se nahlásit, že jste viděli UFO
Popularita UFO nijak neutichá ani v současnosti. Naopak. Ti, kteří tvrdí, že spatřili na obloze neidentifikovatelný předmět, dostávají v médiích více prostoru než dříve. Tématem UFO se zaobírá také americká armáda. Vojenští piloti totiž čím dál častěji nahlašují velitelům, že na obloze zahlédli neznámý stroj.
Taková skutečnost vojáky nezřídka traumatizovala. Přesto se někteří báli o zážitku mluvit, aby se jim nadřízení nevysmáli. Dnes už ale v americké armádě funguje anonymní systém, pomocí něhož mohou piloti podobné úkazy na obloze hlásit.
Pentagon formally releases 3 Navy videos showing "unidentified aerial phenomena" https://t.co/DNtaSBpV0q pic.twitter.com/m2l1D7a1jo
— CBS News (@CBSNews) April 27, 2020
Na konci dubna zveřejnil Pentagon video natočené americkými piloty, na kterém jsou ve vzduchu patrná neznámá tělesa. Vojáci popsali, že se „letouny“ pohybovaly neskutečně rychle. Ačkoli jsou záběry pravděpodobně několik let staré a technicky nedokonalé, samotná skutečnost, že je Pentagon letos oficiálně publikoval, značí, že se americká armáda hodlá fenoménem UFO nadále zabývat.
Co mohou lidé považovat za UFO?
Ačkoli to ufologové neslyší rádi, pro většinu zmínek o neznámých létajících objektech existují logická vysvětlení. Lidé si mohou splést UFO s letadlem, vzducholodí nebo balonem, například vlivem špatného počasí nebo neobvyklých světelných podmínek.
Dále může pozorovatele zmást kulový blesk, padající meteorit, ohňostroj, ptactvo nebo vesmírná družice, která po pádu do atmosféry zahoří. UFO komunita pak často přehlíží možnost, že byly záběry či fotografie neidentifikovatelných objektů zfalšované a upravené nebo že měl člověk při pozorování neznámého stroje halucinace.