Připomínáte Jakeše, vzkázal Koten Fialovi kvůli platům. Nejsme loseři, namítl premiér
vesmírné těleso
Výpis příspěvků ke štítku „vesmírné těleso“
Speciální úkol pro NASA: Musí vyřešit časové zmatky na Měsíci, hodiny tam totiž běží jinak
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dostal za úkol do konce roku 2026 ve spolupráci s dalšími americkými a mezinárodními agenturami vytvořit jednotný systém měření času na Měsíci. Takzvaný koordinovaný lunární čas (LTC) má pomoci s budoucími misemi v rámci závodů o dobývání přirozené zemské družice, napsala agentura Reuters.
Selfie s Marsem? Jedinečnou možnost nabízí unikátní Festival planet v Brně
Doktnout se Slunce, vyfotit se u Měsíce nebo si udělat piknik pod Marsem. Zní vám to jako sci-fi? Pak jste nebyli na Festivalu planet, který v posledních letech láká desetitisíce návštěvníků. Velmi netradiční pojetí vesmíru totiž nemá nikde na světě obdoby. A letos si tvůrci připravili novinku – temnou podobu planety Země. Pokud jste Festival planet nestihli, nezoufejte, s námi o něj nepřijdete.
Vědci vysvětlili let tajemného „doutníku“ vesmírem. Pohádka o nahém císaři, opáčil astronom
Vědcům se podařilo vysvětlit neočekávanou dráhu tajemného vesmírného tělesa nazvaného Oumuamua. To jako první objekt z cizího hvězdného systému proletělo v roce 2017 kolem Slunce. Ve studii zveřejněné v časopise Nature došli k závěru, že jeho pohyb ovlivnilo uvolňování molekul vodíku při průletu Sluneční soustavou. Zastánce teorie, podle které může být Oumuamua důkazem o existenci mimozemské civilizace, ale nová hypotéza nepřesvědčila, píše deník The Times.
Záhadný objekt nedaleko Země vysílá silné signály. Je to strašidelné, přiznala astronomka
Američtí vědci zachytili záhadný vesmírný objekt. Těleso nepříliš vzdálené od Země uvolňuje obrovské množství energie a chová se zcela jinak než všechny doposud známé objekty ve vesmíru. Překvapení astronomové nejsou schopni s určitostí říct, na co přesně narazili. O neobvyklém objevu informoval web stanice CNN.
K Zemi míří asteroid velký jako fotbalové hřiště. Nejblíž bude v polovině ledna
V blízkosti planety Země prolétne zhruba 100 metrů široký asteroid. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předpokládá, že k zemské atmosféře dorazí v první půlce ledna, nachází se nicméně mimo kolizní trajektorii. Nejde zdaleka o jediné vesmírné těleso, které se šine kosmem k modré planetě, píše britský deník Mirror.
NASA chce zabránit dopadu asteroidů na Zemi. Mise DART má pozměnit dráhu měsíce Dimorphos
Americká vesmírná agentura NASA ve středu zahájila misi DART zaměřenou na přípravu ochrany Země před možným nebezpečím srážky s vesmírným tělesem. Raketa společnosti SpaceX vynesla z Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil v Kalifornii modul, který zamířil k planetce Didymos, aby nárazem do jejího menšího souputníka ovlivnil trajektorii tohoto binárního systému.
První let na cizím vesmírném tělese. NASA na Marsu vzlétla s helikoptérou Ingenuity
Americká vesmírná agentura NASA v pondělí potvrdila, že se jí na povrchu Marsu podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity. Jde o historicky první kontrolovaný let motorizovaného stroje na povrchu cizího vesmírného tělesa. V plánu je nyní ještě několik dalších, náročnějších, testů. Jejich cílem je zjistit, zda by mohly létací stroje do budoucna sloužit k prozkoumávání cizích planet.
UFO má svátek. Fenomén nastartovali v Roswellu, dnes se jím zabývá Pentagon
Řada lidí tvrdí, že ho viděla. Žádné vědecké důkazy pro jeho existenci ale neexistují. UFO – neidentifikovaný létající předmět, který pilotuje neznámá mimozemská entita – nedá spát konspiračním teoretikům už desítky let. A také v kalendáři má své místo, 2. července se ve světě slaví Mezinárodní den UFO.
Objev: V roce 1888 zabil meteorit muže – jako jediného člověka v historii
Každý den padají směrem k Zemi miliony kosmických těles. Většina z nich však ani neprojde atmosférou. Vědci nyní objevili důvěryhodné prameny, ze kterých vyplývá, že jedinkrát v historii meteorit usmrtil člověka. Stalo se tak v roce 1888 v oblasti dnešního Iráku.
Hubbleův teleskop je na oběžné dráze třicet let. Umožnil lidstvu nahlédnout do historie vesmíru
Hubbleův dalekohled je jedním z největších vědeckých úspěchů lidstva. Zařízení na oběžné dráze kolem Země dokázalo vědcům nabídnout obrazy z dalekého vesmíru a nahlédnout tak do historie kosmu. A v pátek 24. dubna to je přesně třicet let od doby, kdy byl vynesen do vesmíru na orbitu raketoplánu Discovery. Díky teleskopu astronomové nejen získali úchvatné snímky, ale také dokázali potvrdit řadu teorií. Určili například rychlost, jakou se vesmír rozpíná, a díky tomu i upřesnili jeho stáří.