Ukrajinský „Top Gun“ znovu v akci. Piloti zlikvidovali ruský letoun Su-25

Ukrajinští piloti provedli několik úspěšných úderů. Ukrajinská protiofenziva už začala, trvá několik dní, sdělil poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Rusko podle prezidenta Alexandra Lukašenka začalo s přesunem nestrategických jaderných zbraní do Běloruska.

Ukrajinští piloti provedli dalších pět úderů na ruské cíle, kde se koncentrovaly síly okupantů či vojenský materiál. Zároveň sestřelili letoun Su-25. Rovněž zasáhli ruský muniční sklad. Vyplývá to z ranního hlášení ukrajinského generálního štábu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prigožin je v pasti, říká bývalý agent KGB. Šéf vagnerovců má podle něj jen dvě možnosti

Ukrajinská protiofenziva trvá už několik dní, řekl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak italské televizi Rai. Nejde přitom o jednu událost, ale desítky akcí v různých oblastech, dodal na Twitteru. Podoljak také sdělil, že Ukrajina se nechystá použít zbraně poskytnuté spojenci k útokům na ruské území, ale jen k osvobození ukrajinských území okupovaných Ruskem.

Exploze však byly podle BBC slyšet v ruském Krasnodaru na jihozápadě Ruska, ze kterého je to k nejbližší části frontové linie přibližně 300 kilometrů. Telegramový kanál Baza zveřejnil mimo jiné video, které podle něj zachycuje moment exploze v Krasnodaru.

Rusko už začalo s přesunem nestrategických jaderných zbraní do Běloruska, oznámil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Stalo se to poté, co ministři obrany Běloruska a Ruska Viktar Chrenin a Sergej Šojgu podepsali dokument o rozmístění tohoto typu zbraní v Bělorusku. Spojené státy fakt, že Rusko smí v Bělorusku rozmístit taktické zbraně, odsoudily.

Finská vláda oznámila, že poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc, která bude zahrnovat mimo jiné protiletadlové zbraně a munici. Balíček pro zemi bude mít hodnotu více než 109 milionů eur (2,58 miliardy korun), napsala agentura Reuters.

Tagy:
válka Vladimir Putin zbraň KGB Ukrajina Bělorusko on-line Alexandr Lukašenko Rusko Prezident Ruska ruská invaze na Ukrajinu Mychajlo Podoljak