Tým technologických inovátorů vyvíjí humanoidního robota, který se jednou stane dokonalým manuálním pracovníkem. Robota s názvem Figure vytváří start-up, v němž pracují bývalí zaměstnanci společností Apple, Tesla a robotické firmy Boston Dynamics, která je známá svým čtyřnohým strojem Spot. Kalifornská společnost Figure AI tvrdí, že ve Spojených státech je 10 milionů neobsazených pracovních míst, přičemž sedm milionů z nich je ve skladech, dopravě a maloobchodě. Zdroj: profimedia.cz
Nástroje generativní umělé inteligence dokážou chrlit stále lepší a lepší obsah. S rozvojem AI a šílenstvím investic do této technologie se na scénu vrací dávný sen inženýrů: humanoidi. Do vývoje robotů vypadajících jako lidé investuje Elon Musk, v plánu to má i Microsoft. Kdy se svět dočká prvních funkčních kusů a skutečně se máme obávat, že humanoidi nahradí lidské pracovníky?
Nejdříve uměl jen krkolomně tančit a cvičit jógu. Teď už zvládne i krátkou procházku, ale stále je jeho styl chůze dost neobratný. Řeč je o robotu zvaném Optimus, s nímž se na konci ledna pochlubil miliardář Elon Musk.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Uživatelé brýlí Applu baví ulice. Lidé s nimi mávají rukama, řídí auto i posilují
Příspěvek s chodícím exemplářem zasáhl na sociální síti X přes 40 milionů lidí. Všichni tak mohli vidět černého a zhruba 180 centimetrů vysokého humanoida, jak si to štráduje po jedné z výrobních hal. O několik dní dříve Musk sdílel video, na kterém Optimus skládá tričko.
„Překvapilo mě, že si lidé neuvědomují význam programu Optimus. Ti prozíravější a pozorně poslouchající pochopí, že Optimus nakonec bude mít větší hodnotu než automobilový průmysl, a větší hodnotu než autonomní řízení. Jsem o tom pevně přesvědčený,“ prohlásil Musk při pravidelném čtvrtletním hovoru k finančním výsledkům Tesly.
Going for a walk with Optimus pic.twitter.com/6mLJCUp30F
— Elon Musk (@elonmusk) January 31, 2024
Zatím se jedná o prototyp robota, u nějž americký miliardář věří, že brzy dorazí na trh. Šéf Tesly prohlásil, že je velmi dobrá šance, že by firma už příští rok mohla doručit první kusy svého humanoida. Prozatím se ale Optimus jen vzdáleně podobá konceptu, jenž Musk ukázal před dvěma lety.
„Je to neprobádané území, kde je spousta nejistoty. Jasně, nemůžeme udělat přesnou předpověď. Každých několik měsíců budeme veřejnost informovat o pokroku v projektu Optimus,“ sdělil americký miliardář.
Rozvoj AI posílí schopnosti robotů
Dosud známe roboty jako stroje, které jsou naprogramované k provádění opakující se činnosti: montáži, přesouvání krabic nebo jejich balení. Humanoidi by ale díky rozvoji umělé inteligence měli získat sílu na zvládání složitějších úkolů.
Chatovací nástroje a jazykové modely se naučily analyzovat a generovat obrovské množství textu. Svým způsobem na podobném základě se může robot naučit předvídat události ve skutečném světě. Stačí ho nabiflovat nespočtem videí, kde se předměty různě zvedají, přemisťují nebo pohybují.
„Tyto technologie umí přijímat obrovské množství dat. A jak data vstřebávají, tak se mohou naučit, jak používáme předměty, jak funguje fyzika a celý svět,“ řekl Peter Chen deníku The New York Times. Bývalý výzkumník společnosti OpenAI v současnosti vede start-up Covariant, jenž se zabývá robotikou.
Kromě Muska plánuje do humanoidů investovat i Microsoft. Agentura Bloomberg přišla s informací, že se společnost sídlící v americkém Redmondu chystá nalít peníze do start-upu Figure AI. Ten se netají ambicí přivést k životu humanoida pro všeobecné použití.
Autonomní humanoid z dílny Figure AI by měl vážit 60 kilogramů, měřit zhruba 167 centimetrů a zvládnul by unést 20 kilogramů. V porovnání s Muskovým Optimusem by byl o několik čísel menší.
Meet Figure 01 pic.twitter.com/mQa2b59Vju
— Figure (@Figure_robot) October 18, 2023
„Budou mít pozitivní dopad na lidstvo a vytvoří lepší život pro budoucí generace. Tito roboti mohou odstranit nutnost vykonávat nebezpečná a nežádoucí zaměstnání, což nám v konečném důsledku umožní žít šťastnější a smysluplnější život,“ uvádí společnost Figure AI na dotaz, jaký je hlavní cíl jejího projektu.
K němu si vytvořila i takzvaný Master plán, jehož splnění vyžaduje tři hlavní kroky: nejprve sestavit plně funkčního elektromechanického humanoida, poté ho rozhýbat, aby zvládl manipulaci jako skutečný člověk, a v poslední fázi začlenit humanoidy jako pracovní sílu.
Microsoft by rád ve spolupráci s OpenAI investoval do Figure AI půl miliardy dolarů (v přepočtu téměř 12 miliard korun). Zdroj Bloombergu obeznámený s vyjednáváním prozradil, že díky tomu by se tak z Figure AI mohl stát první humanoidní robotický jednorožec. Tedy firma, jejíž hodnota přesahuje jednu miliardu dolarů.
OpenAI pracuje na vývoji jazykového modelu chatGPT, který v současnosti patří mezi nejlepší nástroje generativní umělé inteligence na trhu. Vědec Jim Fan z Nvidie, která vyrábí grafické karty a mikročipy, v letošním roce očekává vedle umělé inteligence rozvoj právě robotiky.
Připraví nás o místo, nebo budou naši kamarádi?
„Ptáte se mě, co bude v roce 2024 největší věcí mimo jazykových modelů. Je to robotika. Dělí nás přibližně tři roky od momentu ChatGPT a skutečných AI agentům,“ napsal Fan.
I've been asked what's the biggest thing in 2024 other than LLMs. It's Robotics. Period. We are ~3 years away from the ChatGPT moment for physical AI agents. We've been cursed by the Moravec's paradox for too long, which is the counter-intuitive phenomenon that "tasks that humans… pic.twitter.com/vstRsG7XLw
— Jim Fan (@DrJimFan) December 27, 2023
Rozvoj jazykových modelů a generativní umělé inteligence tak bude pohánět i vývoj humanoidů. Ale opravdu se člověk musí obávat, že ho jednoho dne nahradí robot? Spíše ne, protože využití najdou v oblastech, kde je nyní nedostatek lidské pracovní síly.
„Pokud se nám podaří naučit humanoidy dělat práci, kterou lidé nechtějí vykonávat, tak můžeme prodat miliony humanoidů. Možná miliardy,“ řekl šéf Figure AI Brett Adcock pro agenturu AP.
Figure AI ani Tesla ale nejsou se svými roboty tak daleko jako jejich americká konkurence Agility Robotics. Tato společnost na konci minulého roku začala testovat své roboty ve skladech Amazonu.
Proto se nelze divit nadšení zakladatele a šéfa Agility Robotics, že nebude trvat dlouho a roboti budou další z mnoha prvků našeho světa.
"Za deset dvacet let uvidíte tyto roboty všude. Už navždy budou součástí lidského života. A to je docela vzrušující,“ řekl Damion Shelton.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Google chce s umělou inteligencí Gemini Pro konkurovat OpenAI: