Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici během příštích dvou let. Stanici BBC to řekl virolog John Oxford z londýnské univerzity Queen Mary. Očkovací látka proti všem kmenům viru je považována za významný krok v ochraně před potenciálně ničivou pandemií chřipky. Aktuálně se musí vakcíny každý rok aktualizovat podle toho, který kmen chřipky je zrovna mezi lidmi v oběhu.
Američtí vědci zjistili, že experimentální vakcína založená na technologii mRNA, která se používá u očkovacích látek proti nemoci COVID-19, chrání myši a fretky před těžkou chřipkou, což otevírá cestu ke klinickým zkouškám na lidech.
Čína má opět rekordní počet nově nakažených covidem. Zpřísňuje opatření
Zdravotníci v Číně za poslední den zaznamenali 32 695 nových případů covidu. S tímto údajem padl jen den starý dosavadní rekord. Ve snaze zastavit šíření epidemie a v duchu vládní politiky nulové tolerance této nemoci mnohá města dál zpřísňují pravidla pro pohyb osob, uvedla v pátek agentura Reuters.
Virolog Oxford, který se na studii nepodílel, uvedl, že vakcína vyvinutá na Pensylvánské univerzitě by mohla být připravena k použití již příští zimu. „Nemohu dostatečně zdůraznit, o jak průlomovou práci se jedná,“ řekl Oxford. „Potenciál je obrovský a myslím, že někdy tyto velké respirační viry podceňujeme,“ dodal.
Vědci pracují na univerzální vakcíně proti chřipce již více než deset let. Nejnovější objev zveřejněný v časopise Science je ale považován za významný krok na cestě k očkovací látce, která by mohla pomoci ochránit lidi před potenciálně ničivou pandemií chřipky.
Každý rok nová vakcína
Vakcíny proti sezonní chřipce, které chrání až proti čtyřem kmenům viru, se každoročně aktualizují, aby se zajistilo, že odpovídají těm kmenům, které jsou zrovna v oběhu. Nová vakcína je navržena tak, aby připravila imunitní systém proti všem 20 podtypům chřipky A a B, čímž by se tělo mohlo vyzbrojit na boj s jakýmkoli chřipkovým virem, který se objeví.
Svět zažil pandemii chřipky naposledy v roce 2009, kdy se po celém světě rozšířil virus, který se přenesl z prasat na lidi. I když tato epidemie byla mnohem méně smrtelná, než se zdravotníci obávali, pandemie chřipky v roce 1918 ukázala, jak nebezpečné nové kmeny mohou zabít desítky milionů lidí.
Poskytnutí „základní“ úrovně imunity proti celé škále chřipkových kmenů by mohlo vést k mnohem menšímu počtu onemocnění a úmrtí, až dojde k další pandemii chřipky, řekl listu The Guardian výzkumník Scott Hensley z Pensylvánské univerzity.
Výsledky testů na zvířatech jsou sice slibné, ale je třeba provést klinické testy, aby se zjistilo, zda vakcína chrání lidi stejným způsobem a nezpůsobuje problematické vedlejší účinky. Očkování vyvolává u regulačních orgánů otázky, zda schválit látku, která by mohla chránit před viry s pandemickým potenciálem, ale které se dosud neobjevily.