Libanonské úřady zabavily devět milionů pilulek rekreační drogy captagon, které obsahovala zásilka citrónů. Narkotika měla být propašována do zemí Perského zálivu, uvedla místní média. Cílovou zemí byl Kuvajt, informovala agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného libanonského celníka. Vyšetřování má zjistit odesilatele zásilky.
Captagon je směsí amfetaminů. Bývá také označován za „kokain chudáků“. Patří k nejpopulárnějším rekreačním drogám mezi zámožnou mládeží na Blízkém východu, napsala agentura Reuters. „Chceme poslat vzkaz arabskému světu, že bereme naši práci vážně a snažíme se, aby zlo neuškodilo našim arabským bratřím,“ komentoval zabavení drog libanonský ministr vnitra Basám Mauláví. Libanon nedávno po kritice ze strany zemí Perského zálivu zvýšil úsilí zabránit pašování captagonu, podotkla AFP.
V říjnu Saúdská Arábie, Kuvajt a Bahrajn vyhostily libanonské diplomaty a odvolaly své vlastní vyslance po kritických komentářích k válce v Jemenu od libanonského ministra, který je nakloněn proíránskému hnutí Hizballáh. Rijád také zakázal veškerý dovoz z Libanonu. Svého vyslance z Libanonu odvolaly i Spojené arabské emiráty.
Vůdci Rady pro spolupráci v Perském zálivu na svém zasedání tento měsíc vyzvali Libanon, aby zpřísnil hraniční kontroly a přijal opatření proti pašování drog prostřednictvím vývozu do Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu.
Drogy, desítky zubožených psů a týraná matka. V domě dealera čekalo policii peklo
Policisté z Karlovarského kraje mají za sebou zásah, na který jen tak nezapomenou. Do jednoho z domů nedaleko Mariánských Lázní si došli pro muže, který měl deset let prodávat marihuanu. Kromě drog ale našli i víc než třicet psů, kteří žili v otřesných podmínkách.
Dubajská policie minulý týden uvedla, že odhalila pilulky captagonu za skoro 16 milionů dolarů (asi 350 milionů Kč) rovněž v zásilce citronů a zatkla čtyři podezřelé.
Minulý měsíc syrské úřady zadržely více než půl tuny captagonu v zásilce těstovin určených pro Saúdskou Arábii. Tento stimulant se podle agentury AFP vyrábí zejména v Libanonu a pak také v Sýrii a Iráku. Původně se používal k léčbě narkolepsie a poruch pozornosti, ale mnoho zemí jej v 80. letech zakázalo kvůli návykovosti. Jako drogu captagon hojně využívali radikálové v Sýrii a Iráku.
AFP napsala, že podle jedné zprávy financované Evropskou unií se loni ze Sýrie vyvezl captagon za 3,46 miliardy dolarů (77 miliard korun). V Itálii loni v červenci zachytili rekordních 14 tun této drogy pocházející ze Sýrie. Saúdská Arábie v dubnu pozastavila dovoz ovoce a zeleniny z Libanonu, protože objevila v zásilce granátových jablek pět milionů pilulek captagonu pocházejících ze Sýrie.