Americký nejvyšší soud povolil po 17 letech obnovit v USA federální popravy. Zrušil tak odklad, kterého v pondělí ve Washingtonu dosáhla federální soudkyně.
„Popravy se mohou konat, jak se původně předpokládalo,“ stojí v prohlášení Nejvyššího soudu. Rozhodnutí se v nejbližší době dotkne čtyř osob čekajících na vykonání rozsudku smrti.
Poprava Daniela Lewise Leea byla původně naplánována na pondělní, byla však odložena kvůli rozhodnutí washingtonské soudkyně Tanyi Chutkanové. Podle ní bylo třeba nejprve projednat stížnosti, podle nichž je vládní metoda poprav v rozporu s ústavou a některými regulacemi.
Nejvyšší soud ale její rozhodnutí změnil hlasováním v poměru 5 ku 4 hlasům. Jak uvedla agentura AP, přípravy na Leeovu popravu pokračovaly bez ohledu na pondělní soudní rozhodnutí. Lee, který byl usvědčen z trojnásobné vraždy, má právo na návštěvy, setkání s duchovním a může také přijímat vzkazy.
Pozůstalí obětí si trest smrti nepřejí
Na tento týden byly naplánovány popravy dalších dvou odsouzenců Wesleyho Iry Purkeyho a Dustina Lee Honkena. V srpnu pak má být popraven Keith Dwayne Nelson.
O obnovu poprav usiluje administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Ministr spravedlnosti William Barr řekl, že jeho úřad má povinnost vykonat rozhodnutí soudů včetně rozsudků smrti a poskytnout pozůstalým pocit ukončení případu.
Rodina obětí Leeova činu si ovšem popravu nepřeje. Earlene Petersonová, jíž Lee zabil dceru, vnučku a zetě, pro něj žádá doživotní trest, který dostal vrahův komplic. „Neděje se to naším jménem, my to tak nechceme,“ sdělila další z příbuzných obětí Monica Veilletteová.