Soud on-line: Muž v Singapuru byl odsouzen k smrti pomocí videohovoru

Webová kamera

Soud v Singapuru odsoudil muže za obchodování s drogami k smrti, rozsudek padl kvůli omezení pohybu v době šíření koronaviru na dálku pomocí videohovoru. Podle humanitární organizace Human Rights Watch je takový postup bezcitný, informovala agentura AP.

Soud seznal sedmatřicetiletého Malajce Punithana Genasana vinným z toho, že od roku 2011 obchodoval s drogami. V pátek se má Genasan setkat se svým advokátem, s nímž má hovořit o podání odvolání proti rozsudku.

Právní zástupce odsouzeného muže Peter Fernando upřesnil, že rozsudek smrti vynesl nejvyšší soud nad jeho klientem v pátek ve videohovoru zprostředkovaném platformou Zoom. Jeho mandant byl tou dobou v cele, zatímco Fernando a žalobci se na dálku účastnili slyšení.

Rozsudek je krutý a nehumánní, tvrdí Human Rights Watch

Podle mezinárodní organizace Human Rights Watch je už samotný rozsudek smrti krutý a nehumánní a jeho vynesení přes platformu Zoom situaci ještě zhoršuje. „Necitlivost soudu a žalobců je šokující. Muž, který čelí trestu smrti, by měl mít právo být přítomen u soudu a své žalobce přímo konfrontovat,“ míní představitel organizace Phil Robertson.

V Singapuru jde zřejmě o první případ, kdy byl rozsudek smrti vynesen na dálku. Začátkem května byl přes internet pomocí platformy Zoom odsouzen k smrti také muž v Nigérii.

Omezení pohybu zavedl Singapur začátkem dubna poté, co se v zemi objevila druhá vlna nákazy koronavirem a infekce se začala šířit především mezi zahraničními dělníky v přeplněných ubytovnách. V Singapuru se nakazilo přes 29 tisíc lidí, což je jeden z nejvyšších počtů v Asii. Na koronavirus tam ovšem zemřelo pouze 22 pacientů.

Tagy: