Ušijte si originální pouzdro na tablet z kůžopapíru

Nelíbí se vám stále stejné koženkové či neoprenové obaly na tablety nebo vás odradila cena originálního pouzdra? Nemusíte být vyučeni v oboru, abyste za odpoledne zvládli ušít originální obal na tablet.

Tablety se v našich rukách už nějaký čas zabydlely a čím dál tím víc je používají i naše děti. Teď, když si na ně během distanční výuky doopravdy zvykly, je asi jen tak neopustí a budou s nimi pravděpodobně chtít chodit i do školy. Jenomže umíte si představit, jak takový tablet šoupnutý do batohu bude za chvíli vypadat? Proto si nyní, dokud máme čas, ušijeme šikovný obal.

Tento obal je ušitý pevného a pohledově hodně zajímavého takzvaného kůžopapíru. Je to materiál, který sice vypadá jako papír, ale chová se jako kůže nebo látka. Můžeme ho dokonce i prát na 40 ºC, dá se snadno žehlit, drží a tvar krásně se z něj šije.

Budete potřebovat:

  • kůžopapír (podle velikosti tabletu alespoň 30 55 cm)
  • širokou gumu (asi 50 cm)
  • nůžky na papír
  • šicí stroj a barevné nitě
  • několik kolíčků nebo svorek na sepnutí

Nejprve si připravíme kůžopapír. Aby se nám s ním lépe pracovalo, je třeba jej lehce namočit. Nejlépe se osvědčil rozprašovač, kterým rosíme například pokojové rostliny. Po celé ploše lehce postříkáme, ale ne moc, aby papír nebyl úplně mokrý a dáme stranou proležet aby změknul.

Změříme si rozměry tabletu, ten náš má míry 25 × 18,5 cm a tloušťku necelé 2 cm. Z tohoto údaje budeme po celou dobu vycházet, proto si rozměry pro jistotu zapíšeme.

Na čistý arch papíru si načrtneme střih. Vycházíme z rozměru tabletu, tedy obdélníku na šířku, který ještě jednou zopakujeme a přidáme 2 cm na tloušťku tabletu na délce i šířce. A protože bude mít náš obal klopu, přidáme do délky dalších zhruba 10 cm. Vznikne ním hodně dlouhý obdélník 29 × 49 cm. Na něm si ještě vyznačíme přehyby ve vzdálenostech 10, 18,5, 2 a 18,5 cm.

Střih přeneseme na kůžopapír a obkreslíme. Než začnete stříhat, nezapomeňte v šířce přidat ještě zhruba 1 cm na šev. Dobrá rada: na stříhání nepoužívejte krejčovské nůžky na látku, protože papír je poměrně tuhý a nůžky by se ztupily. Lepší je použít kvalitní nůžky na papír, které vydrží. Vystřižený blok si podle vyznačených linií zkusíme poskládat a obalíme jím tablet, abychom zkontrolovali, zda jsme rozměry správně trefili.

Než začneme šít, ještě upravíme tvar klopy. Nejprve ji od linie zlomu po obou stranách sestřihneme o šířku švu, tedy o 1 cm, abychom si jej později neprošili. Potom na takto upravené klopě vyznačíme kulaté rohy tak, že si jednoduše obkreslíme například podšálek pod hrníček nebo skleničku.

Je čas přišít gumu, kterou budeme obal zavírat. Najdeme si střed klopy (na šířku i výšku), na něj přiložíme gumičku a jednoduchým přiznaným stehem ji přišijeme. Přiložíme druhý konec gumičky, zkontrolujeme, jestli je smyčka, kterou nám guma vytvoří, rovná, zda se někde nepřekroutila a také druhý konec přišijeme. U kůžopapíru je lepší nešít do jedné stopy, protože byste si ho mohli proseknout. Materiál se opravdu nechová stejně jako látka.

Spodní okraj dlouhého obdélníku pečlivě přiložíme na linii přehybu klopy a hrany srovnáme. Aby se nám během šití materiál neposouval, je třeba ho přichytit. Zde bychom jako obvykle použili špendlíky nebo šev sestehovali. My si můžeme v tomto případě pomoci například kolíčky nebo kancelářskými svorkami.

Nyní už jen sešijeme celé pouzdro dohromady. Začneme dole u přehybu a šijeme vzhůru směrem ke klopě. Je dobré první stehy obvyklým způsobem zapošít, tedy jednou až dvakrát prošít tam a zpátky zhruba v délce 1 cm. Šijeme 1 cm od okraje, zhruba na šířku patky. Na klopě, kde se látky setkávají, nepřestáváme šít, ale obšijeme ji a vytvoříme ozdobný šev. Není nutný, ale výsledek vypadá profesionálně. Končíme opět dole u přehybu a konec zapošijeme znovu zpětným chodem.

Zastřihneme všechny nitky. Hotový obal neotáčíme, jen upravíme přiznané okraje. Zasuneme do něj tablet, přetáhneme gumičkou a máme hotovo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty
Ukrajina

Člen pluku Azov o ruském zajetí: Byli jsme pro ně zvířata. Na jídlo jsme měli půl minuty

Není žádným tajemstvím, že se ruští vojáci často chovají ke svým zajatcům velmi brutálně. Svědectví Mychajla Dianova, který se dostal do ruského zajetí poté, co definitivně padla obrana železáren a oceláren Azovstal, ale vyráží dech. Podmínky, kterým jsou ukrajinští zajatci vystavováni – a to zvláště příslušníci Dianovova pluku Azov, nemají podle jeho slov s lidskostí nic společného. Buď jste člověk, nebo dobytek, vzpomíná.

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka
Krimi

Policejní zátah v Brně kvůli městským bytům. Cílem razie je i známý ministra Blažka

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi osm lidí kvůli podezření z páchání trestné činnosti při přidělování městských bytů a nebytových prostor v Brně. Aktuálně dělají domovní prohlídky na základě soudních příkazů, uvedlo v úterý ráno na webu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Případ by se měl týkat radnice Brno-střed. Podle webu Aktualne.cz policisté zasahují u Otakara Bradáče, vlivného člena brněnské ODS a známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:00

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

09:37

Rusko z Ukrajiny propašovalo obilí za půl miliardy dolarů, zjistila AP

09:13

Svaz průmyslu: Firmy potřebují jednotné evropské řešení energetické krize

08:49

The Kyiv Independent: Orientační odhady ruských bojových ztrát ke 4. říjnu

Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři

Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.

Živě
ON-LINE: Velké ztráty Rusů na jihu. Za jediný den přišli o 30 tanků a desítky vojáků

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje.

Pospíšil: Složitá jednání v Praze? Piráti nám diktují svá pravidla, vydírat se nenecháme

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a pražští Piráti pokračují ve vyjednávání o koalici v hlavním městě. Obě uskupení zatím poukazují na to, že je prý velmi složité se s potenciálním partnerem domluvit. Piráti nechtějí sedět v radě s trestně stíhanými osobami. Spolu si však do svých kandidátů nechce nechat mluvit. Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že se trojkoalice od Pirátů nenechá vydírat. Spolu pokračuje ve vyjednávání rovněž s hnutím ANO.

Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Domácí zpravodajství

Děsivý nález na Teplicku. V kolejišti objevili lidské tělo, vyšetřování zastavilo provoz

Aktualizováno

V kolejišti za zastávkou Bílina Kyselka se v úterý brzy ráno našlo lidské tělo, podle policejních informací jde o 74letého muže. Vyšetřování zastavilo provoz na frekventované železniční trati z Bíliny směrem na Most. Na Twitteru to uvedla policie. Od 06:30 byla zprovozněna první kolej, od 08:00 je v provozu celá trať, řekla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Okolnostmi úmrtí osoby se policie dál zabývá.

Laboratoře v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru. Přibývá i hospitalizovaných

Laboratoře v České republice v pondělí odhalily 4 818 případů koronaviru, o 87 víc než před týdnem. Výrazně ale v mezitýdenním srovnání z 1 931 na 2 035 přibylo podezření na opakovanou nákazu. Testů bylo mírně víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem přibylo na 1 666 zhruba o pětinu, 42 z nich ve vážném stavu je ale méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Novotný dál povede Řeporyje, záda mu bude krýt jeho sestra. Ušetříme, říká k rozhodnutí

Na vytvoření koalice na radnici v pražských Řeporyjích se domluvily ODS a TOP 09, v zastupitelstvu budou mít těsnou většinu šesti hlasů z jedenácti. Starostou městské části bude opět Pavel Novotný (ODS). Občanským demokratům, kteří komunální volby v Řeporyjích vyhráli, připadne také místo druhého místostarosty. Obsadí ho dosavadní zastupitelka Lenka Fialová, Novotného sestra.