reklama

Ušijte si originální pouzdro na tablet z kůžopapíru

Nelíbí se vám stále stejné koženkové či neoprenové obaly na tablety nebo vás odradila cena originálního pouzdra? Nemusíte být vyučeni v oboru, abyste za odpoledne zvládli ušít originální obal na tablet.

reklama

Tablety se v našich rukách už nějaký čas zabydlely a čím dál tím víc je používají i naše děti. Teď, když si na ně během distanční výuky doopravdy zvykly, je asi jen tak neopustí a budou s nimi pravděpodobně chtít chodit i do školy. Jenomže umíte si představit, jak takový tablet šoupnutý do batohu bude za chvíli vypadat? Proto si nyní, dokud máme čas, ušijeme šikovný obal.

Tento obal je ušitý pevného a pohledově hodně zajímavého takzvaného kůžopapíru. Je to materiál, který sice vypadá jako papír, ale chová se jako kůže nebo látka. Můžeme ho dokonce i prát na 40 ºC, dá se snadno žehlit, drží a tvar krásně se z něj šije.

Budete potřebovat:

  • kůžopapír (podle velikosti tabletu alespoň 30 55 cm)
  • širokou gumu (asi 50 cm)
  • nůžky na papír
  • šicí stroj a barevné nitě
  • několik kolíčků nebo svorek na sepnutí

Nejprve si připravíme kůžopapír. Aby se nám s ním lépe pracovalo, je třeba jej lehce namočit. Nejlépe se osvědčil rozprašovač, kterým rosíme například pokojové rostliny. Po celé ploše lehce postříkáme, ale ne moc, aby papír nebyl úplně mokrý a dáme stranou proležet aby změknul.

Změříme si rozměry tabletu, ten náš má míry 25 × 18,5 cm a tloušťku necelé 2 cm. Z tohoto údaje budeme po celou dobu vycházet, proto si rozměry pro jistotu zapíšeme.

Na čistý arch papíru si načrtneme střih. Vycházíme z rozměru tabletu, tedy obdélníku na šířku, který ještě jednou zopakujeme a přidáme 2 cm na tloušťku tabletu na délce i šířce. A protože bude mít náš obal klopu, přidáme do délky dalších zhruba 10 cm. Vznikne ním hodně dlouhý obdélník 29 × 49 cm. Na něm si ještě vyznačíme přehyby ve vzdálenostech 10, 18,5, 2 a 18,5 cm.

K tématu

Střih přeneseme na kůžopapír a obkreslíme. Než začnete stříhat, nezapomeňte v šířce přidat ještě zhruba 1 cm na šev. Dobrá rada: na stříhání nepoužívejte krejčovské nůžky na látku, protože papír je poměrně tuhý a nůžky by se ztupily. Lepší je použít kvalitní nůžky na papír, které vydrží. Vystřižený blok si podle vyznačených linií zkusíme poskládat a obalíme jím tablet, abychom zkontrolovali, zda jsme rozměry správně trefili.

Než začneme šít, ještě upravíme tvar klopy. Nejprve ji od linie zlomu po obou stranách sestřihneme o šířku švu, tedy o 1 cm, abychom si jej později neprošili. Potom na takto upravené klopě vyznačíme kulaté rohy tak, že si jednoduše obkreslíme například podšálek pod hrníček nebo skleničku.

Je čas přišít gumu, kterou budeme obal zavírat. Najdeme si střed klopy (na šířku i výšku), na něj přiložíme gumičku a jednoduchým přiznaným stehem ji přišijeme. Přiložíme druhý konec gumičky, zkontrolujeme, jestli je smyčka, kterou nám guma vytvoří, rovná, zda se někde nepřekroutila a také druhý konec přišijeme. U kůžopapíru je lepší nešít do jedné stopy, protože byste si ho mohli proseknout. Materiál se opravdu nechová stejně jako látka.

Spodní okraj dlouhého obdélníku pečlivě přiložíme na linii přehybu klopy a hrany srovnáme. Aby se nám během šití materiál neposouval, je třeba ho přichytit. Zde bychom jako obvykle použili špendlíky nebo šev sestehovali. My si můžeme v tomto případě pomoci například kolíčky nebo kancelářskými svorkami.

K tématu

Nyní už jen sešijeme celé pouzdro dohromady. Začneme dole u přehybu a šijeme vzhůru směrem ke klopě. Je dobré první stehy obvyklým způsobem zapošít, tedy jednou až dvakrát prošít tam a zpátky zhruba v délce 1 cm. Šijeme 1 cm od okraje, zhruba na šířku patky. Na klopě, kde se látky setkávají, nepřestáváme šít, ale obšijeme ji a vytvoříme ozdobný šev. Není nutný, ale výsledek vypadá profesionálně. Končíme opět dole u přehybu a konec zapošijeme znovu zpětným chodem.

Zastřihneme všechny nitky. Hotový obal neotáčíme, jen upravíme přiznané okraje. Zasuneme do něj tablet, přetáhneme gumičkou a máme hotovo.

Tagy:
šití návod kůžopapír obal na tablet

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama