Žiju své životní poslání, říká David Krajíček o poradenství rodinným firmám

Family Business Week - 26.4. v 14:25

Ve svém životě byl David Krajíček ledasčím. Vystudoval hotelovou školu, roky se živil jako headhunter. Smysl svého pracovního bytí ovšem našel v disciplíně, kterou Česko ještě donedávna neznalo — poradenství rodinným firmám. Stal se prvním poradcem svého druhu u nás. Pro vzdělání v netradičním oboru se vydal až do Velké Británie a Spojených států amerických.

Déle než deset let se intenzivně věnuje podnikatelským rodinám, kterým pomáhá nacházet rovnováhu mezi byznysem a rodinnými vztahy. Založil také komunitní platformu Family Business Week, jejímž cílem je propojovat, inspirovat a podporovat podnikatelský ekosystém, ve kterém rodinné firmy působí.

A od letošního října provází pořadem CNN Family Business Week a nechává tak diváky nahlédnout do procesů, které hrají klíčovou roli při řízení rodinných podniků. Ty přitom stojí na křehké rovnováze mezi city a obchodem.

„Vším, čím jsem byl, jsem byl rád. Teď mám ten pocit nejsilnější a k němu dokonce ještě velký dar a benefit, a tím je pocit poslání. Nechci, aby to znělo příliš pateticky nebo nadneseně, ale skutečně se cítím jako někdo, kdo nese pochodeň. Jako někdo, kdo plní poslání,“ říká David Krajíček v nejnovější epizodě pořadu.

DÁLE ZE STŘIŽNY CNN FAMILY BUSINESS WEEK: Beznoska a bratři Milatovi: Silnější jsme díky krizím i důvěře v rodinu a v to, co děláme

Rodinná ústava: základ fungujícího byznysu

Rodinné podniky

  • vytvářejí 50 % pracovních míst
  • tvoří 55 % HDP
  • představují 87 % všech malých a středních firem v ČR
  • jen 33 % firem přežije předání z první na druhou generaci

zdroj: fbweek.cz

Mezi hlavní témata, o nichž zkušený poradce s podnikajícími rodinami jedná, patří například nástupnictví mladších generací, které už v historii znamenalo zkázu pro nejednu společnost. Mezi  nejoblíbenější nástroje Davida Krajíčka, jak nejen tuto výzvu zvládnout, patří rodinná ústava. „Rodinná ústava se tvoří tak, že během série setkání s rodinou procházím jednotlivá témata, jako jsou pravidla pro zaměstnávání členů rodiny, pravidla pro odměňování, plánování nástupnictví — v kolika letech ta současná generace je povinna předat vlastnictví a řízení následující generaci, co musí obě generace splňovat, jaká je rodinná vize do budoucna, co je vlastně důvodem, proč ta rodina chce podnikat spolu a něco vlastnit,“ uvádí příklady, co všechno je nutné do rodinné ústavy zahrnout.

Při objasňování tématu, které je mimořádně členité, si vypomáhá schématem kruhového objezdu, jehož je sám autorem. „Kruhový objezd představuje mentální proces v hlavách zakladatelů, majitelů firem. Každá rodina má jiný typ výjezdů. Důležité je, že pro jeden z výjezdů se majitelé firem rozhodují jednou za život,“ vykládá David Krajíček s tím, že ne vždy se podaří najít ten správný na první pokus.

„Na jednom workshopu, kde jsem prezentoval kruhový objezd, se mi stalo, že jeden zakladatel v přední řadě si stoupnul, plácl se do čela a řekl: ‚Po tomhle já už jezdím přes deset let a nemůžu se z toho vymotat,‘“ uvádí profesionální poradce s tím, že rodinné podnikání je jako tanec na tenkém ledě. Ale když se to umí, dají se na něm zatančit krásné figury.

Jak on sám zvládá udržet balanc mezi prací a soukromým životem? Proč filantropie pomáhá nejen druhým, ale i samotným dárcům, a jak může pozitivně ovlivnit byznys? Sledujte další díl pořadu CNN Family Business Week, který pro vás vysíláme každý druhý čtvrtek vždy ve 20:15.

Tagy: