CNN: Úřady v USA deportovaly i malé děti s americkým pasem. Jedno trpí rakovinou ve 4. stadiu

Krátce po nástupu do Bílého domu americký prezident Donald Trump zahájil kroky směřující k omezení nelegální migrace do USA. V rámci tohoto boje však úředníci minulý týden nechali deportovat také tři malé děti s americkým občanstvím. S odkazem na právní zástupce rodiny o tom informuje americká CNN. Administrativa tvrdí, že matky, které v zemi pobývaly nelegálně, chtěly vzít své děti s sebou. To však ženy popírají s tím, že údajně neměly na výběr.

Obě ženy úřady zadržely minulý týden, když se účastnily rutinní kontroly s úředníky v Louisianě v rámci programu intenzivního dohledu (program ISAP). Jedna z matek měla být deportována se svým dvouletým potomkem, druhá musela opustit zemi s dětmi ve věku čtyř a sedmi let. Informuje o tom americká CNN s odkazem na právníky rodin a lidskoprávní organizace.

ČTĚTE TAKÉ: Sám si ho vybral, teď ho viní z destrukce USA. Proč Trump nenávidí šéfa centrální banky?

V soudním spisu Trumpova administrativa tvrdí, že matka dvouletého dítěte požádala, aby mohla vzít své dítě s sebou do Hondurasu, a to prostřednictvím ručně psané poznámky. Právnička rodiny Gracie Willisová však popírá, že by matka měla na výběr.

„Jsme svědky toho, jak se v reálném čase rozpadá řádný soudní proces. To je velmi znepokojivé a tyto případy jsou toho příkladem,“ uvedla podle CNN Willisová, která je zároveň koordinátorkou organizace Národní imigrační projekt. Ta již více než 50 let dohlíží na to, aby byla při deportačních procesech dodržována lidská práva vyhoštěných.

Porušení ústavy nemůže být zjevnější, tvrdí expertka

Druhý případ se tomu prvnímu velmi podobá. Matka žila ve státě Louisiana více než deset let, ale neměla legální status. Právní zástupkyni Erině Hebertové nebylo dovoleno doprovodit její rodinu na schůzku s úředníky. O půl hodiny později se Hebertová dozvěděla, že členové rodiny byli zadrženi, ale úředníci jí odmítli sdělit, kam je odvezli.

V pátek brzy ráno byla rodina podle Hebertové naložena do letadla a přemístěna do Hondurasu. „Moji klienti byli deportováni do 24 hodin od zadržení, aniž by ke mně měli přístup,“ řekla Hebertová.

Willisová také v tomto případě uvedla, že matka neměla na výběr a děti musela vzít s sebou. Obě ženy si podle ní přejí, aby jejich potomci zůstali v USA. Čtyřleté dítě například podstupuje léčbu rakoviny ve čtvrtém stadiu, informuje Washington Post. Obě ženy navíc mají ve Spojených státech rodinu.

„Nevím, jak může být porušení ústavy zjevnější než při deportaci občanů USA bez řádného soudního řízení. Zejména když někteří z těchto občanů patří mezi nejzranitelnější ze všech. Jsou to děti, a to ne ledajaké, ale s vážnými zdravotními problémy,“ sdělila podle Washington Post výkonná ředitelka Americké unie občanských svobod v Louisianě Alanah Odomsová.

Rubio deportaci dětí popřel

Právnička z Národního imigračního projektu specifikovala, že soud v obou případech vydal příkaz k vyhoštění v nepřítomnosti žen. „Z určitého důvodu se nemohly dostavit k jedinému soudnímu jednání, a kvůli tomu soudce vydal příkaz k jejich deportaci,“ popsala Willisová.

K případům se vyjádřil také jeden z nejvyšších představitelů Trumpovy administrativy – ministr zahraničí Marco Rubio. Ten ve vysílání americké NBC News popřel, že by úřady vyhostily děti. Deportovány podle něj byly jen matky, které se rozhodly vzít své děti s sebou.

„Pokud je někdo v této zemi nelegálně, bude deportován. Jestli má tato osoba dvouleté dítě a řekne: ‚Chci vzít své dítě s sebou‘, pak máte dvě možnosti. Můžete říct: ‚Ano, samozřejmě. Můžete si vzít své dítě, ať už je občanem USA, nebo ne, protože je to vaše dítě‘. Nebo můžete říct: ‚Musíte jít, ale vaše dítě zde zůstane‘,“ uvedl Rubio.

Trump v deportacích zaostává za Bidenem

Migration Policy Institute (Institut migrační politiky) připomněl, že Trumpova administrativa si vytyčila za cíl deportovat ročně milion lidí, kteří v USA pobývají nelegálně. Odhady organizace ukazují, že podle současného tempa vyhošťování by mohla deportovat přibližně půl milionu lidí, což je výrazně méně než 685 000 deportovaných v roce 2024 za vlády Joea Bidena. Za první měsíc Trumpovy administrativy USA deportovaly 37 660 osob, píše agentura Reuters.

Republikánský prezident se v posledních měsících zaměřil nejen na deportace, ale na celkové přetvoření americké migrační politiky. Zavádí například opatření přísnějších kontrol zelených karet (povolení k dlouhodobému pobytu cizinců), přepracovat chce také podmínky k vyplácení sociálních dávek. Trumpovy kroky podle institutu přinesly rychlé výsledky – v březnu klesl počet migrantů zadržených pohraniční stráží na sedm tisíc, což je nejméně od roku 2000, kdy úřady začaly údaje zveřejňovat.

Institut odhadl, že celkem by se v USA mohlo nacházet bezmála 14 milionů nelegálních přistěhovalců.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Čtyři děti zabil řidič, který projel budovou družiny v USA. Jeho chování popsala policie

Tagy: