Na zvláštní druh hada narazili američtí a vietnamští vědci při zkoumání biologické rozmanitosti džunglí a hor na severu Vietnamu. Měl tmavší barvu a jeho šupiny na světle probleskovaly v odstínech modré a zelené barvy. Ani zkušení vědci netušili, na co narazili. Až po chvíli jim došlo, že jde o neobjevený druh.
„Byl to nesmírně vzrušující okamžik,“ napsal jeden z členů expedice Aryeh Miller na blogu Smithsonova přírodopisného muzea. „Tento exemplář vypadal velmi odlišně. Vypadal natolik neobvykle, že jsme nebyli schopní poznat, co to je,“ dodal.
Had má hned několik zvláštností
Díky tmavému duhovému zbarvení a chybějícím světelným fotoreceptorům v očích vědci pochopili, že se jedná o hada, který žije pod listím nebo v hlíně pod zemí. Brzy si také uvědomili, že nový objev patří do vzácného rodu Achalinus. „Jedná se o skupinu hadů, kteří mají několik zvláštních vlastností. Tito hadi mají poměrně malé šupiny a mezi nimi je odhalena kůže,“ popsal zvláštnosti tohoto druhu Kevin de Queiroz, kurátor obojživelníků a plazů v Smithsonianu.
Odborníci tvrdí, že kvůli podzemnímu životu je náročné takové hady najít. A to i pro ty, kteří v oboru pracují desetiletí. „Za 22 let průzkumu plazů ve Vietnamu jsem nashromáždil pouze šest hadů s tímto druhem šupin,“ poznamenal Truong Nguyen, zástupce ředitele Ústavu pro ekologii a biologické zdroje vietnamské Akademie věd a technologie, a doplnil: „Toto je jedna z nejhůře prozkoumaných skupin plazů.“
Najít způsob, jak může prostředí i lidé koexistovat
Při provádění dalších průzkumů biologické rozmanitosti skupina doufá, že najde další hady Achalinus a dozví se více o jejich chování. Vědci doufají, že tento had, kterého pojmenovali Achalinus zugorum na počest Smithsonianova vysloužilého kurátora plazů a obojživelníků, může vyplnit některé z mezer. Rod Achalinus se rozvětvoval z evolučního stromu dříve než jiné skupiny, což znamená, že tito hadi vypadají a chovají se odlišně od mnoha jiných plazů a mohou přinést důležité informace o jejich vývoji.
Výzkumná skupina také zdůraznila nebezpečí ohrožující vietnamskou biologickou rozmanitost a ekosystémy, jako je těžba, odlesňování a nadměrný lov volně žijících druhů. „Děje se to tak rychle, že nemůžeme držet krok. Některé z druhů jedinečných pro tento region jsou pryč, než je vědci stihli vůbec popsat. Cílem je proto najít způsoby, jak mohou prostředí a lidé koexistovat,“ vysvětlil a popsal svůj cíl Aryeh Miller.