Na zvláštní druh hada narazili američtí a vietnamští vědci při zkoumání biologické rozmanitosti džunglí a hor na severu Vietnamu. Měl tmavší barvu a jeho šupiny na světle probleskovaly v odstínech modré a zelené barvy. Ani zkušení vědci netušili, na co narazili. Až po chvíli jim došlo, že jde o neobjevený druh.
„Byl to nesmírně vzrušující okamžik,“ napsal jeden z členů expedice Aryeh Miller na blogu Smithsonova přírodopisného muzea. „Tento exemplář vypadal velmi odlišně. Vypadal natolik neobvykle, že jsme nebyli schopní poznat, co to je,“ dodal.
Vědci objevili v džunglích Myanmaru nový druh opic. Vyskytují se u posvátné hory
Vědci objevili v odlehlé oblasti Myanmaru dosud neznámý druh opice. Okamžitě ho zařadili mezi nejohroženější živočišné druhy světa. Podle expertů existuje zhruba jen 200 langurů Popa, kteří dostali jméno podle posvátné hory Popa, v jejíž blízkosti žijí.
Had má hned několik zvláštností
Díky tmavému duhovému zbarvení a chybějícím světelným fotoreceptorům v očích vědci pochopili, že se jedná o hada, který žije pod listím nebo v hlíně pod zemí. Brzy si také uvědomili, že nový objev patří do vzácného rodu Achalinus. „Jedná se o skupinu hadů, kteří mají několik zvláštních vlastností. Tito hadi mají poměrně malé šupiny a mezi nimi je odhalena kůže,“ popsal zvláštnosti tohoto druhu Kevin de Queiroz, kurátor obojživelníků a plazů v Smithsonianu.
Odborníci tvrdí, že kvůli podzemnímu životu je náročné takové hady najít. A to i pro ty, kteří v oboru pracují desetiletí. „Za 22 let průzkumu plazů ve Vietnamu jsem nashromáždil pouze šest hadů s tímto druhem šupin,“ poznamenal Truong Nguyen, zástupce ředitele Ústavu pro ekologii a biologické zdroje vietnamské Akademie věd a technologie, a doplnil: „Toto je jedna z nejhůře prozkoumaných skupin plazů.“
Najít způsob, jak může prostředí i lidé koexistovat
Při provádění dalších průzkumů biologické rozmanitosti skupina doufá, že najde další hady Achalinus a dozví se více o jejich chování. Vědci doufají, že tento had, kterého pojmenovali Achalinus zugorum na počest Smithsonianova vysloužilého kurátora plazů a obojživelníků, může vyplnit některé z mezer. Rod Achalinus se rozvětvoval z evolučního stromu dříve než jiné skupiny, což znamená, že tito hadi vypadají a chovají se odlišně od mnoha jiných plazů a mohou přinést důležité informace o jejich vývoji.
Výzkumná skupina také zdůraznila nebezpečí ohrožující vietnamskou biologickou rozmanitost a ekosystémy, jako je těžba, odlesňování a nadměrný lov volně žijících druhů. „Děje se to tak rychle, že nemůžeme držet krok. Některé z druhů jedinečných pro tento region jsou pryč, než je vědci stihli vůbec popsat. Cílem je proto najít způsoby, jak mohou prostředí a lidé koexistovat,“ vysvětlil a popsal svůj cíl Aryeh Miller.