Dva vážně zranění po útoku v Paříži. Agresor útočil sekáčkem, policie zatkla sedm lidí

Vyšetřování útoku v Paříži převzala protiteroristická jednotka

Muž ozbrojený sekáčkem v pátek nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži napadl a vážně zranil muže a ženu. Pravděpodobného útočníka policie zadržela. Kromě něj skončilo ve vazbě dalších šest lidí. Prokuratura oznámila, že čin vyšetřuje jako teroristický. Také ministr vnitra Gérald Darmanin večer hovořil o „islamistickém teroristickém činu“. Redakce týdeníku Charlie Hebdo se stala terčem atentátu v roce 2015.

Muže a ženu, kteří si vyšli z práce na kuřáckou pauzu, napadl útočník krátce před polednem před budovou v ulici Nicolase Apperta v 11. pařížském obvodu. Podle agentury AFP jsou napadení zaměstnanci společnosti Premières Lignes, která působí jako tisková agentura a jako televizní produkční společnost. Její ředitel Paul Moreira uvedl, že muž a žena utrpěli zranění v horní části těla a na hlavě.

„Přišel chlapík a zničehonic, aniž by něco řekl, na ně začal útočit; křičeli, ale naštěstí měli dost síly, aby útočníkovi utekli,“ řekl Moreira. Podle francouzských úřadů zranění nejsou v ohrožení života. Zaměstnanec Premières Lignes pro stanici BFMTV uvedl, že se útok odehrál velice rychle. Agresor podle něj rozdal několik ran sekáčkem na maso a pak uprchl směrem k metru. Právě u stanice metra byl zatčen zřejmě hlavní strůjce útoku, který měl na oblečení stopy krve.

Policie v souvislosti s útokem zadržela celkem sedm lidí. Za hlavního podezřelého považuje 18letého muže původem z Pákistánu. Po činu skončil ve vazbě i 33letý Alžířan. Jakým způsobem se na útoku podílel druhý zadržený, zatím není jasné. Večer francouzská média uvedla, že policie zadržela v souvislosti s útokem dalších pět podezřelých narozených mezi lety 1983 a 1996. Část z nich zajistili policisté na pařížském předměstí Pantin.

Ministerstvo vnitra vytvořilo krátce po útoku krizovou skupinu, ve které je kromě ministra vnitra Darmanina i premiér Jean Castex. Oba se spolu s pařížskou starostkou Annou Hidalgovou později vydali k místu činu. Úřady uzavřely školy v širším okolí a několik tisíc děti nesmělo několik hodin ven.

Castex prohlásil, že se útok odehrál na „symbolickém místě“ a dodal, že vláda je odhodlána bojovat proti terorismu všemi prostředky a zajistit svobodu tisku. Ministr vnitra Darmanin v rozhovoru se stanicí France 2 označil útok za „islamistický teroristický čin“. Připustil, že úřady nebezpečí v ulici Nicolase Apperta podcenily. O konkrétním nebezpečí v místě, odkud se redakce časopisu Charlie Hebdo odstěhovala před čtyřmi lety, podle něj ale policie nevěděla.

Zda dnešní útok souvisí s děním kolem Charlie Hebdo, zatím není jisté. Redakce časopisu se stala v roce 2015 terčem teroristického atentátu, při kterém zahynulo 12 lidí. Dnes vyjádřila podporu obětem nového útoku. „Celý tým Charlie Hebdo vyjadřuje podporu a solidaritu svým někdejším sousedům a spolupracovníkům a lidem, které tento strašný útok postihl,“ uvedla redakce na Twitteru.

K tomu, že útok souvisí s Charlie Hebdo, se kloní autor fresky na počest zavražděným novinářům. „Jsem smutný a otřesený z toho, že ta freska byla zjevně zvolena jako výchozí bod pro další nevybíravý a nelidský útok,“ napsal na Twitteru umělec vystupující pod přezdívkou C215.

Vyšetřování se ujalo protiteroristické oddělení státní prokuratury

Vedení protiteroristického oddělení státní prokuratury oznámilo, že se ujalo vyšetřování vzhledem k místu a době útoku a v kontextu s probíhajícím soudním řízením, které se týká případů z ledna 2015.

Na počátku září začal v Paříži proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátu islámských radikálů na redakci Charlie Hebdo a na souvisejícím teroristickém útoku na židovský obchod s potravinami. Satirický časopis v den začátku procesu znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten a které vyvolaly odpor u řady muslimů.

Ředitelka personálního oddělení Charlie Hebdo Marika Bretová dostala nyní nové výhrůžky, kvůli kterým musela odejít z domova do úkrytu.

Tagy: