reklama

Útoků na humanitární pracovníky přibývá, je to válka, říká šéfka UNICEF ČR

Humanitární pracovníci jsou čím dál častěji oběťmi útoků, tvrdí Pavla Gomba, ředitelka české pobočky dětského fondu UNICEF. „Každý rok zemře nebo je uneseno několik našich spolupracovníků," upozorňuje.

reklama

Česká organizace UNICEF pomáhá zejména menším státům, kde je práce nejvíce vidět, vysvětluje Gomba. „Dlouhodobě podporujeme Rwandu, Bhútán či oblasti zasažené ebolou v Kongu,“ vyjmenovává ředitelka. Pobočka podporuje také Sýrii, i když jen finančně.

Většinu pracovníků UNICEF tvoří vždy místní lidé. „Je to podobné jako u nás, myslím, že Čechům umí nejlépe pomoci zase Češi,“ myslí si Gomba. Dodává, že k útokům na humanitární pracovníky dochází čím dál častěji, přičemž místní pracovníci jsou terčem útoku zřídka.

„Každý rok zemře nebo je uneseno několik našich spolupracovníků. Dříve to tak nebylo, ale dnešním trendem je, že humanitární pracovníci jsou čím dál více terčem útoku,“ říká ředitelka dětského fondu. „Je to forma psychologické války. Když zabijete lékaře, ukazujete, že se nezastavíte před ničím,“ dodává.

Finanční pomoc, kterou Češi věnují Dětskému fondu UNICEF, vytrvale roste. „Dárci jsou buď hodně staří lidé, kteří zažili nedostatek po válce a UNICEF jim třeba zachránil život, anebo lidé, kteří hodně cestují a podle nich má smysl, aby děti žily tam, kde se narodí,“ vysvětluje Gomba. „Člověk se ale musí smířit s tím, že není spasitel a nelze pomoci všem,“ říká.

Uzavření škol nemá na šíření COVID-19 vliv

Pokud jde o ohrožené děti, tak v současné době je pro ně podle Gomby největším problémem uzavření škol kvůli koronaviru. Jelikož již víme, že neexistuje korelace mezi šířením viru a zrušením prezenční výuky, UNICEF apeluje na obnovení školní docházky ve všech zemích.

„Tři sta milionů dětí nechodilo do školy, ale u nás se alespoň podařilo zajistit alternativní výuku,“ upozorňuje Gomba na takzvanou digitální propast ve světě. Třeba Sýrie se výuku snažila zajistit alespoň prostřednictvím rádií. „V některých zemích se též přestalo s očkováním a zhoršil se přístup nastávajících maminek a dětí k lékařské péči,“ popisuje ředitelka dětského fondu.

Vzdělávání v zemích, kde je situace dětí kritická, považuje Gomba za zcela zásadní. „Má smysl řešit konkrétní problémy, které v dané oblasti či komunitě jsou. Vzdělávaní dívek řeší také přelidnění. Ve Rwandě však dívky nechodí do školy, protože jim v tom brání tradice, která upřednostňuje chlapce. V Bhútánu sice chodí dívky do škol také méně, ale je to naopak proto, že jsou tam preferovány, jsou dědičkami a mají tak být zabezpečeny,“ uvádí Gomba.

Výsledky, kterých UNICEF dosahuje zvyšováním dostupnosti vzdělání, jsou také cílem nenávistných komentářů, které organizace čas od času obdrží. Gomba vysvětluje, že dříve takové reakce přicházely anonymně, dnes se ovšem lidé čím dál častěji podepisují a uvádí na sebe kontakt. Pracovníci UNICEF jim proto občas volají zpět. Na připomínky, že lidí na planetě je mnoho a proto by se ohroženým dětem nemělo pomáhat, odpovídají, že právě díky jejich projektům porodnost vytrvale klesá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro
Volby 2021

Mají mít homosexuálové právo na manželství? Babiš a Fiala jsou proti, Rakušan pro

Homosexuálové by neměli mít stejné právo na svatbu jako heterosexuálové. V debatě Česko hledá premiéra se na tom shodli například Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (ODS), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra), Tomio Okamura (SPD) či Vojtěch Filip (KSČM). Proti registrovanému partnerství ovšem nejsou. Pro sňatky všech se naopak vyslovila například koalice STAN a Pirátů nebo šéf Přísahy Robert Šlachta.

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala
Petr Fiala

Vaše období vstoupí do dějin jako Babišova drahota, vpálil premiérovi Fiala

Za zdražování vláda nemůže, je to celosvětový problém, je přesvědčen premiér Andrej Babiš (ANO). Šéf opoziční ODS Petr Fiala však toto vysvětlení odmítá s tím, že současná nezvykle vysoká inflace má i české příčiny. „Vláda cpe do ekonomiky peníze, které si půjčuje, což je problém,“ řekl Fiala v superdebatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Babiš: Opozice ohrozila životy našich občanů. Kde berete tu drzost? reagoval Rakušan

Ostrý střet vyvolala debata o pandemickém zákoně, který schválila v tomto roce Poslanecká sněmovna. „Opozice udělala všechno, aby nám zazdila prodloužení nouzového stavu. Ohrozila životy našich občanů,“ řekl premiér Andrej Babiš v pořadu Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. „Že máte drzost tohle říct. Máte na podrážce otisk bílého kříže,“ kontroval předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Exprezident Klaus dál zůstává v nemocnici. Pokračuje v léčbě na urologické klinice

Václav Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží a v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zatím zůstává. V neděli to potvrdil redakci CNN Prima NEWS Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

reklama