reklama

Útoky agresorů v MHD nemají hranice. Častými oběťmi se stávají řidiči autobusů

Útoky agresorů ve veřejných dopravních prostředcích často nemají hranice. A velmi těžko se proti nim dá bránit. Naposledy ohrožoval cestující v Praze muž se sekerou v ruce. Oběťmi se ale mnohdy stávají také řidiči.

reklama

Zdeněk Bartoš pracuje jako profesionální řidič šest let. Jezdí příměstskou linkou mezi Prahou a Dobříší. S agresory má zkušenosti. Kvůli nevyreklamované jízdence ho například napadl rozzlobený senior. „Začal mě tahat za vlasy a sprostě mi nadávat,“ vzpomínal Bartoš.

Jindy měl zase problémy s partou opilců. „Odmítl jsem zastavit na dálnici na WC. Mladíci pili i v autobuse a pak si na mě počkali na konečné stanici,“ popsal Bartoš. Nakonec ho zachránila policejní hlídka, která jela náhodou okolo.

A právě na policisty se šoféři spoléhají. V pražských autobusech a tramvajích přivolají hlídku strážníků speciálním tlačítkem. „Dopravní podnik pravidelně školí řidiče, jak se mají v nebezpečných situacích chovat. Tedy zachovat chladnou hlavu a zmáčknout tlačítko tíseň,“ uvedla mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řeháčková. Jen loni ho potřebovali více než 650krát.

Jinak je tomu v metru, ve kterém strojvedoucí tísňové tlačítko nemají. V případě nebezpečí volají dozorčího, ten pak kontaktuje policii.

Pomáhají záběry z kamer a všímaví svědci

Agresivita v MHD ale zdaleka není mířená jen proti řidičům. Do jedné z tramvají vešel muž se sekerou v ruce. Jeden z cestujících dostal strach a zavolal linku 112. „Muž byl podnapilý a na ostatní slovně agresivní. Také vyhrožoval, že jim useká hlavy,“ uvedla policie. Strážníci agresora nakonec zadrželi na zastávce a zpacifikovali.

„Lidé bývají nejčastěji agresivní pod vlivem alkoholu. Je s nimi těžká domluva. Někdy to skončí přiložením donucovacích prostředků. Hned za nimi jsou lidé pod vlivem drog,“ popsal strážník městské policie.

Zabránit tomu, aby cestující do autobusu nastoupili beze zbraně, se dá jen těžko. Policistům se ale většinou daří agresory rychle dopadnout. Často jim při tom pomáhají záběry z kamer a všímaví svědci.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala
Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama