reklama

Útoky agresorů v MHD nemají hranice. Častými oběťmi se stávají řidiči autobusů

Útoky agresorů ve veřejných dopravních prostředcích často nemají hranice. A velmi těžko se proti nim dá bránit. Naposledy ohrožoval cestující v Praze muž se sekerou v ruce. Oběťmi se ale mnohdy stávají také řidiči.

reklama

Zdeněk Bartoš pracuje jako profesionální řidič šest let. Jezdí příměstskou linkou mezi Prahou a Dobříší. S agresory má zkušenosti. Kvůli nevyreklamované jízdence ho například napadl rozzlobený senior. „Začal mě tahat za vlasy a sprostě mi nadávat,“ vzpomínal Bartoš.

Jindy měl zase problémy s partou opilců. „Odmítl jsem zastavit na dálnici na WC. Mladíci pili i v autobuse a pak si na mě počkali na konečné stanici,“ popsal Bartoš. Nakonec ho zachránila policejní hlídka, která jela náhodou okolo.

A právě na policisty se šoféři spoléhají. V pražských autobusech a tramvajích přivolají hlídku strážníků speciálním tlačítkem. „Dopravní podnik pravidelně školí řidiče, jak se mají v nebezpečných situacích chovat. Tedy zachovat chladnou hlavu a zmáčknout tlačítko tíseň,“ uvedla mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řeháčková. Jen loni ho potřebovali více než 650krát.

Jinak je tomu v metru, ve kterém strojvedoucí tísňové tlačítko nemají. V případě nebezpečí volají dozorčího, ten pak kontaktuje policii.

Pomáhají záběry z kamer a všímaví svědci

Agresivita v MHD ale zdaleka není mířená jen proti řidičům. Do jedné z tramvají vešel muž se sekerou v ruce. Jeden z cestujících dostal strach a zavolal linku 112. „Muž byl podnapilý a na ostatní slovně agresivní. Také vyhrožoval, že jim useká hlavy,“ uvedla policie. Strážníci agresora nakonec zadrželi na zastávce a zpacifikovali.

„Lidé bývají nejčastěji agresivní pod vlivem alkoholu. Je s nimi těžká domluva. Někdy to skončí přiložením donucovacích prostředků. Hned za nimi jsou lidé pod vlivem drog,“ popsal strážník městské policie.

Zabránit tomu, aby cestující do autobusu nastoupili beze zbraně, se dá jen těžko. Policistům se ale většinou daří agresory rychle dopadnout. Často jim při tom pomáhají záběry z kamer a všímaví svědci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama