Severokorejští vězni jsou nuceni pít vodu s popelem svých mrtvých spoluvězňů. Ukázala to výpověď jednoho z přeživších z koncentračního tábora Chongori, který se podělil o hrůzné zážitky s neziskovou organizací Komise pro lidská práva v Severní Koreji sídlící ve Washingtonu.
„Těla jsme spalovali každé pondělí. Bylo tam místo, které vypadalo jako dům, a těla jsme dávali do kulaté nádrže, která byla uvnitř. Celé zařízení bylo nasáklé pachem krve nebo hořících těl,“ vzpomínal přeživší. „Potom, co těla shořela, se popel použil jako kompost,“ dodal.
Za sledování telenovel koncentrační tábor
Když pršelo, déšť popel odplavil do nedaleké řeky, z níž museli vězni pít a umývat se v ní. Někdejší vězeň také vzpomněl, že jednou zakopl o prsty odtržené od těla. „Něco jsem ucítil, myslel jsem, že je to větývka, ale když jsem se podíval, byl to prst,“ pospal.
Pětice úředníků kritizovala Kim Čong-una, už nežijí. Zabil i svého strýce, tvrdí Trump
Severní Korea popravila pět pracovníků tamního ministerstva financí za to, že údajně kritizovali politiku vůdce Kim Čong-una. S odvoláním na jihokorejský zpravodajský web Daily NK o tom informoval Daily Mail. Se svojí troškou do mlýna přispěchal také Donald Trump, který tvrdí, že mu severokorejský vůdce barvitě vyprávěl, jak zabil svého strýce.
Úmrtnost v koncentračním táboře Chongori je vysoká, příčinami jsou nemoci, zranění, fyzické a psychické násilí. Důvodem k uvěznění je často například praktikování křesťanského náboženství či sledování jihokorejských telenovel. Komise pro lidská práva v Severní Koreji využila také satelitních snímků, aby situaci dále prošetřila. Odhalila například, že jedním z míst, kde jsou vězni nuceni pracovat, je měděný důl, který způsobuje další kontaminaci vody.
Tábor Chongori se nachází na severu země, poblíž hranice s Čínou. Vězněno je tam asi pět tisíc lidí, 60 procent z nich za nelegální překročení hranice. Ženy zde většinou vyrábějí příčesky či umělé řasy a starají se o hospodářská zvířata, zatímco muži zpracovávají železnou rudu, vyrábějí nábytek nebo pracují v měděném dole.
Jeden z přeživších vězňů odhadl, že během jeho osmiměsíčního pobytu v koncentračním táboře zahynulo na osm stovek spoluvězňů v důsledku podvýživy a těžké práce. V celé Severní Koreji je ve vězeních přibližně 120 tisíc lidí.