Zablokování Suezského průplavu potrvá déle (zdroj: CNN Prima NEWS)
Dokud se neodtěží asi 20 tisíc metrů krychlových zeminy, Suezský průplav s největší pravděpodobností zůstane ucpaný. Vyprostit kontejnerovou loď Ever Given přitom může trvat až několik týdnů. S odkazem na informace společnosti, která Suezský průplav provozuje, to uvedla americká CNN.
Takřka celý svět sleduje v němém úžasu snahu o vyproštění kontejnerové lodi Ever Given, která uvízla v Suezském průplavu, a zablokovala tak dopravu v jedné z nejfrekventovanějších námořních tepen. Přes kanál, díky kterému nemusí lodě směřující z Asie do Evropy obeplouvat celou Afriku, putuje zboží v hodnotě kolem 2,5 bilionu dolarů ročně. To představuje asi 12 procent globálního obchodu.
Podle odhadů egyptské státní společnosti Suez Canal Authority, která Suezský průplav provozuje, může vyprošťování 224 tisíc tun vážícího plavidla trvat i několik týdnů. Suezským průplavem momentálně nemohou proplout více než dvě stovky kontejnerových lodí nebo tankerů, které vezou ropu a zemní plyn. V kanálu tak došlo k jedné z nejhorších dopravních zácp v historii.
Ropa reaguje jen nepatrně
Událost nepochybně dále naruší dodavatelsko-odběratelské vztahy ve světovém obchodě, které se dosud nestačily zcela vzpamatovat po koronavirové krizi. Kvůli ní totiž došlo v uplynulém roce k uzavření řady podniků po celém světě, které na globální trh dodávají důležité komponenty. Například mikročipy, které jsou potřebné nejen pro výrobu spotřební elektroniky, ale rovněž pro automobilový průmysl.
Při čekání s lodí vytvořil obří penis, pak kapitán Ever Given ucpal Suezský průplav
Kapitán obří kontejnerové lodi Ever Given, která zablokovala dopravu v Suezském průplavu, si čekání na povel ke vplutí do umělého kanálu krátil tím, že manévrováním s plavidlem obkreslil obrazec, který připomíná obří penis. Ukazuje to video zachycující elektronickou stopu pohybu lodi, jak ji zaznamenala služba VesselFinder.
Přestože kanálem nemohou projet ropné tankery, cena černého zlata ani zemního plynu zatím na vzniklou situaci nijak výrazně nereagovala. Barel ropy Brent se obchoduje na úrovni kolem 64 dolarů, což je asi o šest dolarů méně, než tomu bylo ještě před několika týdny. Důvodem je, že řada tankerů má namířeno do Evropy, kde poptávka po ropě kvůli zhoršující se epidemické situaci mírně slábne.
Zdražení benzinu zatím nehrozí
Jenže to se může změnit. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy bude záležet, jak dlouho současný problém v Suezském kanále potrvá. „Pokud bude Suez zablokován do druhé poloviny příštího týdne, zdražení pohonných hmot v České republice by nemělo být nijak fatální,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Bude tedy záležet, jak rychle se podaří odtěžit asi 20 tisíc kubíků zeminy (převážně písku), což by mělo pomoci kontejnerovou loď Ever Given uvolnit. S odkazem na Suez Canal Authority to uvedla americká CNN.
Dopravní zácpa v Suezském průplavu Zdroj: ČTK