Donutili mě sundat si roušku, abych jim nepřipomínala nákazu, říká ukrajinská lékařka

Lékařka Viktorija Mahnyčová objíždí pacienty v Karpatech na západě Ukrajiny na povozu taženém koňmi. Dvaačtyřicetimilionová země dosud zaznamenala více než 1,1 milionu potvrzených koronavirových infekcí a téměř 20 tisíc úmrtí v souvislosti s nemocí COVID-19. Mahnyčová se nyní obává, že dlouhé svátky, během nichž Ukrajinci chodili do restaurací a dalších zábavních podniků, navštěvovali večírky i bohoslužby v zaplněných kostelech, budou mít za následek prudký nárůst nových koronavirových infekcí. A to ještě více ztíží její práci, napsala agentura AP.

Ukrajina od pátku zavedla plošnou karanténu s cílem zastavit růst infekcí. Řada zdravotníků však varuje, že tento krok přišel příliš pozdě.

Ulice ukrajinských měst během svátků zaplavily svátečně naladěné davy a tisíce lidí se v zemi  hlásící se převážně k pravoslavnému náboženství nahrnuly ve čtvrtek do kostelů na vánoční bohoslužby, aniž by řešily fyzické rozestupy nebo roušky.

„Kdyby zavedli plošnou karanténu před svátky, mělo by to pozitivní dopad na počet infekcí koronaviru. Uvidíme, co nastane po svátcích,“ řekla 30letá Mahnyčová, podle níž vánoční svátky (které pravoslavní křesťané slaví začátkem ledna, pozn. red.) významně zintenzivnily kontakty mezi lidmi.

Roušky si v kostele všichni sundali

Ve vsi Ilci stály stovky farníků bez roušek frontu v kostele, aby během vánoční bohoslužby mohly políbit ikony a kříž duchovního. Mše se zúčastnila i Mahnyčová, kterou další věřící přinutili sundat si roušku, „aby jim nepřipomínala nákazu“.

Nová ukrajinská plošná karanténa uzavřela školy, zábavní podniky a zakázala servírování jídel v restauracích do 25. ledna. Některé regiony však odmítly poslechnout. Starostové Ternopilu a Čerkas, z nichž každé má přes 200 tisíc obyvatel, prohlásili, že jejich města nebudou restrikce dodržovat.

Mahnyčová vypráví, že v současné době má na starosti 2030 pacientů ve třech vesnicích, nicméně nesdělila, kolik z nich má COVID-19.

„Někdy cítím paniku, ale snažím se zmobilizovat a mít důvod zvítězit,“ říká a běduje nad stavem ukrajinského systému zdravotnictví, které je podfinancované a oslabené široce kritizovanými reformami.

Její manžel ji někdy za pacienty sveze starým rodinným autem, jindy jede na kole nebo na koňském povoze. Zatímco ošetřuje pacienty s koronavirem, nemívá na sobě všechny osobní ochranné a zdravotnické prostředky, jelikož se obává, že vystraší místní. „Když jsme přišli poprvé plně oblečení v ochranných oblecích, abychom pacientovi provedli PCR test, sousedé nás málem zbili,“ popisuje.

Podobně jako další lékaři vkládá naděje do očkování, které by mělo začít v březnu. „Nemám už energii,“ postěžovala si s tím, že pracuje dnem i nocí bez možnosti odpočinku. „Rodina mě prakticky nevidí,“ dodala.

Tagy: