Úder amerického bezpilotního letounu, při němž ve východním Afghánistánu zemřeli dva členové teroristické organizace Islámský stát – Chorásán, nebyl poslední. Uvedl to americký prezident Joe Biden. Armádní představitelé ho prý varovali, že v příštích 24 až 36 hodinách může v Afghánistánu přijít další teroristický útok.
Útok dronu byl reakcí na sebevražedný atentát, při němž ve čtvrtek u jedné z bran kábulského letiště přišlo o život nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. Pentagon dnes uvedl, že bezpilotní letoun zabil dva „plánovače“ Islámského státu a dalšího člena této teroristické skupiny zranil. Není přitom jasné, zda se tito lidé přímo podíleli na čtvrtečním atentátu.
„Útok nebyl poslední. Dopadneme všechny osoby zapojené do ohavného útoku a přinutíme je zaplatit,“ citovala agentura Reuters z Bidenova prohlášení po dnešním setkání s vojenskými a bezpečnostními poradci.
„Situace na místě zůstává krajně nebezpečná a hrozba teroristického útoku na letiště zůstává vysoká,“ uvedl dále americký prezident. „Naši velitelé mě informovali, že útok může velmi pravděpodobně přijít během příštích 24 až 36 hodin. Nařídil jsem jim, aby přijali veškerá možná opatření na ochranu našich vojáků,“ dodal.
Americké ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že začalo stahovat americké vojáky z kábulského letiště. Washington už dříve oznámil, že armáda se odtud zcela stáhne k 31. srpnu. Přítomnost americké armády na letišti je zcela klíčová z hlediska končící evakuace cizinců i Afghánců prchajících před radikálním islamistickým hnutím Tálibán, které se v polovině srpna po překvapivé a bleskové ofenzívě zmocnilo prakticky celého Afghánistánu.
Tálibán americký letecký úder v provincii Nangarhár odsoudil, neboť podle něj šlo o „jasný útok na afghánské území“. Vysoký velitel Tálibánu nicméně dříve řekl, že v souvislosti s atentátem bylo zadrženo několik členů Islámského státu, které teď vyslýchá tajná služba Tálibánu.