reklama

V africké rezervaci se schyluje k události roku. Kvůli pandemii však bez diváků

Národní rezervace Maasai Mara se rozprostírá na jihozápadě Keni a na jihu se přelévá v tanzanský Národní park Serengeti. Každý rok mezi parky procházejí tisíce pakoňů i zeber. Této migraci se dokonce říká Velké stěhování a je symbolem konce léta.

reklama

Každoročně se během měsíců září a října stává z parku pozoruhodné místo. Pokud máte štěstí, neuvidíte jen lvice prodírající se trávou na lovu pakoňů. Především se ale můžete stát svědky dechberoucí podívané. Tisíce za tisíci pakoňů tudy migrují ze Serengeti do Maasai Mara, kde se páří. Kvůli tomu musí přejít řeku Mara nebo Sandy. Na své každoroční cestě se tak nemusí vyhýbat jen lvům a dalším šelmám, ale i krokodýlům.

Na osm set kilometrů dlouhou cestu národními parky se nevydává jen milion pakoňů, ale i gazely či zebry. Jde o tak neskutečnou událost, že právě díky Velkému stěhování se Maasai Mara již od roku 2010 uchází o uznání jako místo světového dědictví UNESCO. Pokud vše půjde plánu, stane se keňský národní park dalším divem světa v roce 2022. Kromě toho ale v rezervaci probíhá i zvláštní výzkumný projekt týkající se lvů. Vědci zde pozorují chování ve lvích smečkách i mezi jednotlivými rodinami. Podle jejich odhadů zde žije zhruba 420 lvů starších jednoho roku. Se 17 lvy na sto čtverečních kilometrů jde o jednoho z nejhustěji osídlených míst v Africe.

I na rezervaci Maasai Mara však dopadá stín pandemie. Jde o jednu z nejčastějších afrických destinací, kam se turisté vydávají za Velkou pětkou – lvy, levharty, buvoly, slony a nosorožci. Rezervace byla založena na počátku šedesátých let a od té doby zde nikdo nepamatuje tak malý příliv turistů. Loni se do Keni podívaly na dva miliony lidí, především z USA, Evropy a Číny. Polovina z nich navštívila i Maasai Mara. Bez turistů si sice zvířata mohou užívat větší klid ve vylidněné přírodě, bez jejich peněz však mizí finance na ochranu parku před pytláky.

Tagy:
Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné
Koronavirus

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány
Požáry

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Macrone, podej demisi! Přes 200 tisíc Francouzů protestovalo proti covidovým pasům

V Paříži i řadě dalších francouzských měst se v sobotu konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200 tisíc lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.

Vondroušová na zlato nedosáhla. S Bencicovou prohrála v třísetové bitvě

Čtvrtou zlatou medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu tenistka Markéta Vondroušová nezajistila. Po senzační jízdě turnajem ji až ve finále zastavila Švýcarka Belinda Bencicová po setech 5:7, 6:2 a 6:3. I tak jde o velký úspěch a Česká republika má sedmou medaili, třetí stříbrnou. 24letá Bencicová má šanci na zlatý double, protože v neděli hraje i vyvrcholení soutěže deblistek, a to proti Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

reklama

Domácí zpravodajství

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

reklama